Kiedy można zamontować klimatyzację w bloku?

Kiedy można zamontować klimatyzację w bloku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że w czasie letnich miesięcy upały bywają bardzo uciążliwe. Wiele osób mających mieszkanie w blokach zastanawia się, jak zmniejszyć temperaturę w swoich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji, która pozwala regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jednak, aby to zrobić, twoje mieszkanie musi spełniać określone warunki. Sprawdź jakie!

W czasie letniego skwaru marzymy o możliwości ochłodzenia się, najlepiej z zimnym napojem w ręku. Okazuje się, że takie warunki możemy uzyskać w swoim mieszkaniu w bloku dzięki zamontowaniu klimatyzacji. Warto pamiętać, że przed powieszeniem klimatyzatora na elewacji musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Jakie inne wymogi są niezbędne, aby cieszyć się własną klimatyzacją w bloku? 

Klimatyzacja w bloku – czy to się opłaca?

Klimatyzowane pomieszczenia stają się standardem w przestrzeni publicznej. Większość sklepów czy biur ma zainstalowany system schładzania powietrza. W miastach nie ma wiele zielonej przestrzeni i większa część powierzchni pokryta jest betonem, co dodatkowo podnosi temperaturę. Klimatyzacja w bloku to znakomity sposób na ochłodzenie swojego mieszkania. Dzięki zamontowaniu tego typu urządzenia można również ogrzewać powietrze w okresie jesiennym, kiedy nie zaczęło grzać centralne ogrzewanie. Ogromną zaletą klimatyzatora jest fakt, że ma on funkcję oczyszczania powietrza z kurzu, pyłów, alergenów oraz drobnoustrojów. Instalacja zapewnia więc czyste powietrze. Jest to szczególnie przydatne w miastach, gdzie jest duży smog. 

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza do mieszkania w bloku?

Wybierając najlepszy klimatyzator do bloku, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Klimatyzacja do mieszkania powinna być dostosowana do wielkości mieszkania lub wybranego pomieszczenia, które ma chłodzić lub ogrzewać. Warto przy wyborze zwrócić również uwagę na kształt pokoi oraz powierzchnię przeszkleń. Odpowiedni klimatyzator powinien być wydajny i mieć odpowiednie parametry techniczne. Przyjmuje się, że klimatyzacja o mocy 1 kW może schłodzić pomieszczenie o wielkości około 10 m kwadratowych. Istotnymi kwestiami przy wyborze klimatyzatora może być również liczba domowników – łatwiej jest schłodzić powietrze w mieszkaniu singla, niż rodziny z dwójką dzieci. Kolejnym aspektem, który może wpływać na temperaturę powietrza w pomieszczeniach, jest układ budynku względem stron świata. 

Rodzaje klimatyzatorów 

Szukając najlepszego rozwiązania w kwestii schładzania powietrza w naszym mieszkaniu, warto wiedzieć, że są różne rodzaje klimatyzacji. Warto poznać te najpopularniejsze i wybrać ten dostosowany do naszych potrzeb. Mieszkając w bloku, musimy uszanować spokój sąsiadów, dlatego wybrane przez nas urządzenie nie może być zbyt hałaśliwe. Warto pamiętać, że klimatyzator działa na energię elektryczną, dlatego najlepiej wybrać model, który jest energooszczędny – pozwoli to uniknąć bardzo wysokich rachunków za prąd. 

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

  • klimatyzator przenośny – to mobilne urządzenie, które jest najtańszą z możliwych opcji na rynku. Jednak jest to produkt o dość niskiej wydajności i niestety jest głośny. Ponadto, mechanizm wymaga tego, aby rura klimatyzatora usuwała nagrzane powietrze na zewnątrz. W tym celu trzeba pozostawić otwarte drzwi lub uchylone okno, co niweluje proces schładzania powietrza. 
  • klimatyzator split – jest to model, który wymaga montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do klimatyzatora przenośnego jest to zazwyczaj produkt cichy i wydajny. W upalne dni znakomicie ochładza temperaturę wewnątrz budynku. Dostępne są również modele typu multisplit, które pozwalają na chłodzenie jednocześnie kilku pomieszczeń. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamontować klimatyzację w bloku?

  1. Należy uzyskać pozwolenie od odpowiedniej jednostki administracyjnej na montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Najczęściej wymaga to odpowiedniego wniosku i pisemnej zgody. 
  2. Warto sprawdzić, czy regulamin budynku przewiduje możliwość instalacji klimatyzatorów w mieszkaniach. Łatwiej dostać zgodę na montaż klimatyzacji na balkonie niż na montaż, który będzie wymagał ingerencji w dach lub elewację. 
  3. Czasami wymagana jest również zgoda architekta budynku oraz bliskich sąsiadów. 
  4. Trudniej uzyskać zgodę, jeśli budynek został wcześniej poddany termoizolacji lub jest wpisany do rejestru zabytków. 
  5. Nie trzeba mieć zgody na zakup i umieszczenie w domu klimatyzatora przenośnego. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powody, dla których warto przekonać się do zakupów online
Powody, dla których warto przekonać się do zakupów online
Jeśli wciąż robisz zakupy stacjonarnie, czas, abyś przekonał się o powodach, dla których warto skorzystać z nowoczesnej opcji, jaką są zakupy przez internet. Dowiedz się, dlaczego tak wiele osób zrezygnowało z tradycyjnej formy kupowania na rzecz zakupów online.
Czujnik zalania i wycieku wody – gdzie się przyda?
Czujnik zalania i wycieku wody – gdzie się przyda?
Czujnik zalania i wycieku wody to niezastąpiony sprzęt w każdym domu. Poznaj zalety tego rozwiązania, zainwestuj w system detekcji wycieku wody. Dzięki temu ochronisz swoje mienie przed zniszczeniem!
Dlaczego warto posiadać system alarmowy w swoim domu?
Dlaczego warto posiadać system alarmowy w swoim domu?
W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców jest jednym z kluczowych elementów, o których należy pamiętać. Odpowiednie zabezpieczenie mieszkania to nie tylko kwestia wygody, ale również bezpieczeństwa i spokoju. Dlatego też, warto zastanowić się nad tym, czy posiadasz w swoim domu system alarmowy.
Ostatnie wpisy