Pozwolenie na przyłącza: prądu, gazu, kanalizacji i wody. Gdzie złożyć wnioski o media?

Pozwolenie na przyłącza: prądu, gazu, kanalizacji i wody. Gdzie złożyć wnioski o media?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przy budowie domu zawsze jest wiele spraw do załatwienia. Jedną z ważniejszych kwestii jest złożenie wniosków o przyłączenie gazu, prądu, wody i kanalizacji. Warto jednak wiedzieć, jak sprawnie to zrobić, aby cały proces przeszedł możliwie jak najszybciej. Aby ułatwić Ci życie, zebraliśmy wszystkie informacje, które pozwolą Ci złożyć odpowiednie dokumenty!

Najważniejsze pozwolenia przy budowie domu

Każdy, kto decyduje się na ciężkie zadanie, jakim jest budowa domu, nawet tego letniskowego, powinien liczyć się z tym, że poza wykonaniem projektu, a także nadzorowaniem poszczególnych etapów, trzeba zadbać o pozwolenia na przyłączenie gazu, prądu, kanalizacji i wody. Bez nich mieszkanie w danym budynku nie będzie możliwe. 

Aby uzyskać do nich dostęp, trzeba wypisać i złożyć konkretne dokumenty, które pozwolą Ci cieszyć się mieszkaniem w dogodnych warunkach. Z reguły większość wniosków można złożyć online. Dzięki temu unikniesz kolejek, a do tego szybko otrzymasz decyzję. W przypadku podłączenia domku do sieci należy zgłosić się bezpośrednio do dostawcy, czyli PGE. Pozostałe przyłącza trzeba załatwić w urzędzie, do którego przynależy posesja. W większych miastach można to zrobić online, jednak na wsiach i mniejszych miejscowościach ta opcja może być niedostępna.

Jakie dane należy przygotować do wniosku o pozwolenie na przyłącza?

Przy budowie domu, poza wyborem projektu, a także konkretnych materiałów, należy zadbać o podłączenie prądu, wody, kanalizacji i gazu. Każdy właściciel domu zobowiązany jest do złożenia konkretnego pozwolenia, w którym zawarte muszą być szczegółowe informacje dotyczące posesji. Warto skompletować wszystkie, aby zgoda przyznana była jak najszybciej, bez dodatkowych problemów. 

Na wstępie należy umieścić numer działki oraz oczywiście pełny adres. W przypadku prądu zadbaj także o wpisane przypuszczalnego zapotrzebowania na moc oraz jaki będzie przewidywany roczny pobór energii. W sieci nie brakuje kalkulatorów, które ułatwią Ci ustalenie poszczególnych wartości. Nie obejdzie się także bez określenia, czy przyłączenie dotyczyć będzie stałego zasilania czy jedynie tego podczas budowy. 

W kwestii energii niezbędne będzie także podanie numeru punktu poboru energii lub numeru licznika. Natomiast dodatkowe informacje wymagane do podłączenia gazu to również rodzaj pieca, a czasem nawet jego model. Do wniosku trzeba dołączyć również dokument, który potwierdza tytuł prawny do podłączonego obiektu. Wśród nich honorowane są: umowa dzierżawy, kopia aktu notarialnego czy wypis z księgi wieczystej. Przyda się również plan zabudowy, który uwzględni wszystkie elementy wymagające przyłączenia. Pamiętaj, że na decyzję, w zależności od organu, możesz czekać około 30 dni roboczych, a w skrajnych przypadkach nawet dłużej. Warto zatem zadbać o tę kwestę odpowiednio wcześnie, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, aby na placu budowy można było wykonywać wszystkie niezbędne prace.

Zdj. główne: Sebastian Morelli-Peyton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Witryna drewniana – stylowy i funkcjonalny mebel do twojego wnętrza
Witryna drewniana – stylowy i funkcjonalny mebel do twojego wnętrza
Witryna drewniana to funkcjonalny mebel oraz doskonały sposób na wyeksponowanie efektownych dodatków, takich jak na przykład pamiątki rodzinne. To solidne meble ułatwiające wygodne przechowywanie, które z powodzeniem sprawdzą się w wielu wnętrzach.
Nowoczesny salon. Jak powinien wyglądać?
Nowoczesny salon. Jak powinien wyglądać?
Czy chcesz urządzić swój salon zgodnie z nowoczesnymi trendami? To właśnie dla Ciebie przeznaczony jest ten artykuł, w którym doradzimy, jak powinien wyglądać nowoczesny salon w 2022 roku.
Instagram dla dzieci – nowy serwis pełen wątpliwości rodziców i ekspertów
Instagram dla dzieci – nowy serwis pełen wątpliwości rodziców i ekspertów
Instagram zamierza stworzyć nową, dziecięcą wersję swojego serwisu. Sprawdź, co na to rodzice oraz eksperci od zdrowia dziecka.
Ostatnie wpisy