5 sposobów na czysty dom

5 sposobów na czysty dom

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Utrzymanie porządku w domu niesie za sobą wiele korzyści. Nie tylko zwiększa komfort i poprawia estetykę otoczenia, ale także wpływa pozytywnie na Twoje samopoczucie i koncentrację. W dzisiejszym zabieganym świecie, w natłoku pracy, codziennych obowiązków i różnych zobowiązań, często trudno znaleźć czas i energię na regularne sprzątanie. Jednak istnieje kilka sposobów, aby sprostać temu wyzwaniu. Wystarczy kilka prostych zasad, codziennych nawyków i odpowiednia organizacja. Z pomocą przychodzą też nowoczesne technologie dostępne w urządzeniach smart.

Podziel obowiązki na wszystkich domowników

Jednym ze sposobów na zachowanie porządku w domu jest rozłożenie obowiązków na wszystkich członków rodziny. Dzieciom można przydzielić zadanie zadbania o ich własną przestrzeń: sprzątanie klocków i zabawek, ustawianie książek na półkach, wycieranie kurzu z konsoli czy codzienne ścielenie łóżka. To proste czynności, które na pewno poprawią estetykę pomieszczenia i zwiększą komfort przebywania w nim. Częścią podstawowych obowiązków podziel się też z Twoją drugą połówką. Ustal, kto danego dnia wynosi śmieci, opróżnia zmywarkę, ścieli łóżko, a nawet dba o to, aby wszystkie ubrania na koniec dnia wróciły na swoje miejsce lub znalazły się w pralce. Taka organizacja pracy pozwoli Ci uniknąć codziennego bałaganu.

Nie gromadź niepotrzebnych rzeczy

Postaraj się też nie gromadzić niepotrzebnych przedmiotów w Twoim domu. Zanim zdecydujesz się na zakup nowej lampy, krzesła, stołu czy jakiejś ozdoby, zastanów się, czy na pewno będą one funkcjonalne lub udekorują wnętrze. Podobnie z ubraniami, które często kupuje się pod wpływem impulsu lub chęci skorzystania z posezonowych obniżek. Zanim kupisz bluzkę, spodnie czy sweter, zastanów się, czy faktycznie będziesz w tym chodzić, czy może za chwilę rzucisz je gdzieś w kąt albo najgłębsze zakamarki szafy. Może lepszym rozwiązaniem byłby przegląd garderoby, tak aby „tchnąć drugie życie” w ubrania, które już masz? Pomoże Ci w tym szafa odświeżająca, która umożliwia inteligentną pielęgnację ubrań. Usuwa pyłki i kurz przy pomocy pary, wygładza zagniecenia, eliminuje nieprzyjemną woń z odzieży i nadaje ubraniom Twój ulubiony zapach.

Mówi się, że mniej rzeczy to mniejsza szansa na powstanie bałaganu. Nie gromadź zużytej pościeli, zasłonek, firanek czy tekturowych kartonów po przesyłkach. Być może nie muszą od razu znaleźć się na śmietniku. Może uda Ci się znaleźć miejsce, gdzie będą poddane recyklingowi?

Rozdzielaj generalne porządki

Dobrym pomysłem jest niełączenie ze sobą zbyt wielu dużych zadań. Umycie wszystkich okien czy podłóg jednego dnia, choć pewnie jest możliwe, na pewno nie będzie należeć do przyjemności, a stanie się jedynie przykrym obowiązkiem i niemałym wysiłkiem. Postaraj się zatem rozdzielić generalne porządki i wprowadź harmonogram prac, realizując jedno duże zadanie każdego dnia. Dzięki temu możesz wygospodarować odpowiednią ilość czasu i uwagi na wykonanie zadania – zamiast się spieszyć, aby skończyć wszystko jednego dnia. Lepiej poświęcić 30–40 minut dziennie na umycie jednego okna, a następnie odpocząć i naładować „baterie” na realizacje kolejnych zadań, niż spieszyć się i czuć przytłoczonym nadmiarem pracy.

Nie odkładaj nic na później

Drobne prace domowe staraj się wykonywać od razu. Starcie blatu stołu, deski do krojenia czy włożenie naczyń do zmywarki po zjedzonym posiłku to tak naprawdę chwila i nie warto tego odkładać na później. Podobnie jest z usunięciem plam i zabrudzeń, którymi najlepiej zająć się zaraz po ich powstaniu. W przeciwnym razie mogą zaschnąć, a ich czyszczenie będzie znacznie bardziej pracochłonne. Nieodkładanie drobnych prac na później pozwoli Ci utrzymać estetykę i porządek w Twoim otoczeniu. Czysty blat czy brak kurzu na meblach sprawią, że wnętrze wyda się bardziej schludne i przyjemne.

Korzystaj z inteligentnych urządzeń

Świetnym pomysłem na utrzymanie porządku w domu jest korzystanie z nowoczesnych urządzeń umożliwiających inteligentne sprzątanie. Możesz nimi zarządzać zdalnie – za pomocą smartfonu z zainstalowaną aplikacją, np. SmartThings. Takie sprzątanie nie tylko zajmie mniej czasu, ale będzie też znacznie łatwiejsze i zdecydowanie bardziej komfortowe. Sprawne utrzymanie porządku w domu stanie się możliwe dzięki takim urządzeniom jak:

  • inteligentny odkurzacz, który możesz zaprogramować tak, aby odkurzał o określonych porach dnia, np. kiedy jesteś w pracy, na spacerze lub na zakupach, a w domu nie ma innych domowników;
  • inteligentna pralka, która podpowie Ci, jaki program prania wybrać. Nie tylko uruchomisz ją zdalnie, ale w każdej chwili będziesz mieć możliwość monitorowania cyklu prania i sprawdzenia, ile czasu pozostało do jego zakończenia;
  • inteligentna zmywarka, która uczyni zarówno gotowanie, jak i późniejsze sprzątanie prawdziwą przyjemnością. Zmywarkę uruchomisz zdalnie, a także dowiesz się m.in. o konieczności samooczyszczenia urządzenia czy o kończących się kapsułkach (jeśli wcześniej w aplikacji wprowadziłeś ich liczbę). Co więcej, inteligentna zmywarka w nagłych sytuacjach może też odcinać pobór wody, by zatrzymać pracę i zapobiec zalaniu pomieszczenia.

*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Fot. Zdjęcie poglądowe Adobe Stock.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu i wnętrz
Sposoby na pozbycie się szkodników z ogrodu i wnętrz
Szukasz sposobów na skuteczną walkę ze szkodnikami? Wypróbuj koniecznie te rozwiązania!
Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?
Dlaczego warto korzystać z usług projektanta wnętrz?
Pragnąc uzyskać najlepszy efekt końcowy warto jest skorzystać z usług profesjonalnej pracowni.
Jak unowocześnić mieszkanie?
Jak unowocześnić mieszkanie?
Stylowo, nowocześnie i wygodnie – zobacz, jak sprawić, by Twoje mieszkanie zyskało nowy blask!
Ostatnie wpisy