Jak naprawić klawisz w laptopie?

Jak naprawić klawisz w laptopie?

Ciekawostki
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy z klawiaturą bywają drobne, ale uciążliwe – zwłaszcza gdy za każdym razem wybieramy się do serwisu. Na szczęście naprawę niedziałającego klawisza w laptopie możesz przeprowadzić także samodzielnie w domu.

Przed przystąpieniem do działania warto zapoznać się z budową tego elementu. Składa się z trzech części: samego klawisza, zaczepu, który łączy klawisz z klawiaturą oraz gumki przeprowadzającej impuls potrzebny jego uruchomienia. Ta ostatnia działa na podobnej zasadzie co sprężyna.

Klawisz odczepił się od klawiatury

Klawisz, który odłączył się od klawiatury, to naprawdę błahostka, niewarta kupowania od razu nowego urządzenia. Bez problemu można przymocować go z powrotem. To, jaki masz model klawiatury, nie jest zbyt istotne, ponieważ klawisze są montowane w bardzo podobny sposób – z niewielkimi różnicami, i istnieje uniwersalna metoda naprawy dla każdej z nich. 

W większości przypadków te elementy umocowuje się przez tak zwany zawias nożycowy. Problem może dotyczyć samego zawiasu lub zatrzasku na tylnej (białej, plastikowej) części klawisza. Najpierw delikatnie podważ i zdejmij inny, aby zobaczyć, jak wygląda nieuszkodzony. Właściwy zawias ułóż w taki sam sposób na uchwytach (przezroczystych elementach pod jego wierzchołkami). Potem nałóż na całość klawisz i przyciśnij, aby przymocować go do zatrzasków. W tym miejscu warto wspomnieć o czyszczeniu klawiatury – klawisze można w ten sam sposób zdjąć i oczyścić przestrzeń pod nim pędzelkiem z delikatnym włosiem.

Zanieczyszczenia

Wiele problemów może wyniknąć z tak prozaicznej przyczyny, jak zanieczyszczenie klawiatury. Jej części zewnętrzne – zarówno klawisze, jak i przestrzenie między nimi – można oczyścić przy użyciu pędzelka z delikatnym włosiem lub ściereczki z mikrofibry. Najlepiej sprawdzi się jednak sprężone powietrze. Możesz użyć suszarki, ale o niezbyt wysokiej temperaturze powietrza. Wyczyścić należy także miejsca pod klawiszami. Najpierw podważamy je od góry, jednocześnie przyciskając od dołu. Należy robić to delikatnie, aby ich nie porysować i nie uszkodzić mechanizmów pod spodem. 

Dłuższe klawisze takie jak spacja mają wbudowany drucik, który trzeba lekko odgiąć. Do czyszczenia użyj sprężonego powietrza lub specjalnego odkurzacza do klawiatur. Ten domowy może mieć zbyt silną moc i spowodować uszkodzenia. Następnie nałóż każdy klawisz na odpowiednie miejsce i delikatnie dociśnij, by zamknęły się na nim zatrzaski. Może się zdarzyć, że jeden z nich zgubisz, ale bez problemu możesz kupić nowy.

Zamiana liter na ekranie

Zdecydowanie najczęstszą usterką klawiatury jest zamiana liter Z i Y. W większości przypadków rozwiązaniem jest jednoczesne naciśnięcie klawiszy SHIFT i CTRL. Można też zrestartować laptop. Rzadziej trzeba przejść do ustawień regionalnych systemu Windows i z listy języków usunąć wszystkie z wyjątkiem polskiego.

Zalanie klawiszy

Szczególnie problematyczne może być zalanie ich słodką czy gorącą cieczą. Należy zostawić ją, aby całkowicie wyschła, a potem jej ścieżki przetrzeć szmatką nasączoną spirytusem (lekko wilgotną). Jeśli to nie pomoże, będziesz musiał zdecydować się na kupienie nowej klawiatury. Ze względu na koszt naprawa w serwisie może się nie opłacać.

Zdjęcie główne: Skylar Kang/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób wybrać sprawdzone akcesoria meblowe?
W jaki sposób wybrać sprawdzone akcesoria meblowe?
Meble stanowią jeden z najważniejszych elementów w każdym gospodarstwie domowym. Korzystanie z nich byłoby jednak niemożliwe, gdyby nie solidne akcesoria.
Filtr odwróconej osmozy – co warto wiedzieć?
Filtr odwróconej osmozy – co warto wiedzieć?
Czysta woda jest powinna być wolna od zanieczyszczeń i zapachów. Woda z kranu może mieć czasem mętny odcień lub nieprzyjemny zapach. Można w niej również znaleźć zawiesiny, takie jak drobne ziarna piasku. Sugeruje to, że uzdatnianie wody było wadliwe. Filtry do wody służą do eliminowania z wody zbędnych dodatków. Kiedy warto w nie zainwestować? 
Oznaczniki na przewody – Klucz do porządku i bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych
Oznaczniki na przewody – Klucz do porządku i bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych
W instalacjach elektrycznych porządek i czytelność są niezwykle istotne. Oznaczniki na przewody stanowią nie tylko element estetyczny, ale przede wszystkim klucz do zapewnienia bezpiecznej i skutecznej identyfikacji przewodów.
Ostatnie wpisy