Podatek katastralny – co to oznacza?

Podatek katastralny – co to oznacza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. Obecnie są one znaczące, ale w niedługim czasie mogą podnieść się poprzez wprowadzenie tzw. podatku katastralnego. Na czym dokładnie polega taka opłata? Kogo dotknie nowy podatek, jeśli zostanie on wprowadzony w Polsce?

Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to rozwiązanie stosowane w niektórych krajach Unii Europejskiej. Polega on na wyliczaniu dokładnej sumy należnej samorządowi na podstawie wartości nieruchomości. Oznacza to, że bogate, duże posiadłości będą obciążone znacznie wyższymi opłatami niż małe kawalerki. Wyliczając wartość podatku, trzeba jednak wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • data powstania budynku,
  • materiały zastosowane do wzniesienia obiektu,
  • powierzchnia.

Obecnie w Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości, jednak działa on na nieco innych zasadach niż opłata katastralna. Zależy ona bowiem od wartości całej nieruchomości i może się zmieniać w zależności od wszelkich wprowadzanych zmian. Jej wysokość wylicza zwykle rzeczoznawca, dlatego cały proces jest nieco bardziej skomplikowany. Obecnie w Polsce nie obowiązuje podatek katastralny, dlatego nie są jeszcze znane szczegóły jego obliczania i płacenia. Istnieją natomiast plany dotyczące wprowadzenia takiej opłaty dla właścicieli drugiego czy trzeciego mieszkania.

Obecnie prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego w Polsce jeszcze się nie zaczęły, dlatego nie wiadomo, jak będzie on działać w naszym kraju. Prawdopodobnie jednak zostanie stworzony na bazie opłat obowiązujących w innych państwach Unii Europejskiej. Obecnie obowiązuje jedynie podatek od nieruchomości i od przychodów z budynków.

Więcej na temat podatku katastralnego przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/podatek-katastralny/. Jest to bowiem bardzo skomplikowany sposób opodatkowania, który różni się w zależności od danego państwa.

Ile wynosi podatek katastralny i kogo dotyczy?

Dokładna wartość podatku katastralnego jest ustalana przez władze w konkretnym państwie. W skali krajów Unii Europejskiej najczęściej jest to od 0,5 do 2% wartości nieruchomości. W każdym miejscu działa on w nieco inny sposób. Dla przykładu, na Łotwie obowiązuje wyłącznie podatek katastralny dla rolników. Planuje się, że w Polsce taka opłata obejmie jedynie osoby posiadające dwie lub trzy nieruchomości. Póki co nie ma jednak oficjalnych informacji na ten temat.Nie wszyscy biorą pod uwagę dodatkowe opłaty związane z zakupieniem i użytkowaniem nieruchomości. Przed zdecydowaniem się na dany produkt warto jednak porównać wszystkie dostępne opcje. Obecnie nie musisz przeglądać osobnych stron internetowych, by sprawdzić, jakie kredyty są dostępne w konkretnym banku. W tym celu wystarczy wykorzystać internetowe porównywarki, takie jak https://finanse.rankomat.pl. Pozwalają one na szybkie zestawienie wszystkich dostępnych opcji, wraz z oprocentowaniem i dodatkowymi produktami dostępnymi w danej instytucji finansowej.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać naczynia do różnych typów napojów?
Jak dobierać naczynia do różnych typów napojów?
Odkryj sekretną sztukę dobierania idealnych naczyń do różnych rodzajów napojów. Porady ekspertów, wytyczne i praktyczne wskazówki, które pomogą podnieść Twoje doświadczenie kulinarnego.
Najbardziej oczekiwane premiery gier 2021
Najbardziej oczekiwane premiery gier 2021
Rok 2021 przyniesie nam nowe odsłony starych i lubianych tytułów gier. Na pewno każdy gracz znajdzie coś idealnego dla siebie.
Jak wybrać optymalne oświetlenie na szynach dla różnych typów wnętrz
Jak wybrać optymalne oświetlenie na szynach dla różnych typów wnętrz
Odkryj jak dobierać oświetlenie szynowe na podstawie stylu, rozmiaru i funkcji różnych pomieszczeń. Optymalizacja wyboru lamp na szynach dla domu i biura, poprzez zrozumienie ich właściwości.
Ostatnie wpisy