Podatek katastralny – co to oznacza?

Podatek katastralny – co to oznacza?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Korzystanie z nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia określonych wydatków. Obecnie są one znaczące, ale w niedługim czasie mogą podnieść się poprzez wprowadzenie tzw. podatku katastralnego. Na czym dokładnie polega taka opłata? Kogo dotknie nowy podatek, jeśli zostanie on wprowadzony w Polsce?

Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny to rozwiązanie stosowane w niektórych krajach Unii Europejskiej. Polega on na wyliczaniu dokładnej sumy należnej samorządowi na podstawie wartości nieruchomości. Oznacza to, że bogate, duże posiadłości będą obciążone znacznie wyższymi opłatami niż małe kawalerki. Wyliczając wartość podatku, trzeba jednak wziąć pod uwagę takie czynniki, jak:

  • lokalizacja nieruchomości,
  • data powstania budynku,
  • materiały zastosowane do wzniesienia obiektu,
  • powierzchnia.

Obecnie w Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości, jednak działa on na nieco innych zasadach niż opłata katastralna. Zależy ona bowiem od wartości całej nieruchomości i może się zmieniać w zależności od wszelkich wprowadzanych zmian. Jej wysokość wylicza zwykle rzeczoznawca, dlatego cały proces jest nieco bardziej skomplikowany. Obecnie w Polsce nie obowiązuje podatek katastralny, dlatego nie są jeszcze znane szczegóły jego obliczania i płacenia. Istnieją natomiast plany dotyczące wprowadzenia takiej opłaty dla właścicieli drugiego czy trzeciego mieszkania.

Obecnie prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego w Polsce jeszcze się nie zaczęły, dlatego nie wiadomo, jak będzie on działać w naszym kraju. Prawdopodobnie jednak zostanie stworzony na bazie opłat obowiązujących w innych państwach Unii Europejskiej. Obecnie obowiązuje jedynie podatek od nieruchomości i od przychodów z budynków.

Więcej na temat podatku katastralnego przeczytasz tutaj: https://finanse.rankomat.pl/poradniki/podatek-katastralny/. Jest to bowiem bardzo skomplikowany sposób opodatkowania, który różni się w zależności od danego państwa.

Ile wynosi podatek katastralny i kogo dotyczy?

Dokładna wartość podatku katastralnego jest ustalana przez władze w konkretnym państwie. W skali krajów Unii Europejskiej najczęściej jest to od 0,5 do 2% wartości nieruchomości. W każdym miejscu działa on w nieco inny sposób. Dla przykładu, na Łotwie obowiązuje wyłącznie podatek katastralny dla rolników. Planuje się, że w Polsce taka opłata obejmie jedynie osoby posiadające dwie lub trzy nieruchomości. Póki co nie ma jednak oficjalnych informacji na ten temat.Nie wszyscy biorą pod uwagę dodatkowe opłaty związane z zakupieniem i użytkowaniem nieruchomości. Przed zdecydowaniem się na dany produkt warto jednak porównać wszystkie dostępne opcje. Obecnie nie musisz przeglądać osobnych stron internetowych, by sprawdzić, jakie kredyty są dostępne w konkretnym banku. W tym celu wystarczy wykorzystać internetowe porównywarki, takie jak https://finanse.rankomat.pl. Pozwalają one na szybkie zestawienie wszystkich dostępnych opcji, wraz z oprocentowaniem i dodatkowymi produktami dostępnymi w danej instytucji finansowej.

Fot. pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrze wybrać drzwi z przeszkleniami do łazienki. Praktyczne porady i wskazówki
Jak dobrze wybrać drzwi z przeszkleniami do łazienki. Praktyczne porady i wskazówki
Odkryj praktyczne porady i wskazówki na temat wyboru idealnych drzwi przeszklonych do łazienki, aby wzmacniać styl i funkcjonalność Twojego domu.
Inspiracje do urządzenia dużej kuchni
Inspiracje do urządzenia dużej kuchni
W końcu możesz pozwolić sobie na dużą kuchnię? Wykorzystaj ten luksus! W projekcie uwzględnij funkcjonalność i komfort użytkowania, ale pozwól sobie również na rozwiązania z rozmachem.
Przydomowe przepompownie ścieków – optymalne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Przydomowe przepompownie ścieków – optymalne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Przydomowe przepompownie ścieków to urządzenia, które umożliwiają odprowadzenie ścieków z domu do miejskiej kanalizacji, pomimo braku odpowiedniej infrastruktury. Dzięki temu rozwiązaniu, mieszkańcy domów jednorodzinnych, domów letniskowych czy działek rekreacyjnych, nie muszą martwić się o zagospodarowanie ścieków.
Ostatnie wpisy