Fotowoltaika – jaki ma wpływ na cyberberbezpieczeństwo?

Fotowoltaika – jaki ma wpływ na cyberberbezpieczeństwo?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okazuje się, że całkiem spory. Koniecznie czytaj dalej, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej. To, co przeczytasz, może Cię zaskoczyć!

Popularne i niebezpieczne?

Bardzo dużą popularnością w Polsce od kilku dobrych lata cieszą się panele fotowoltaiczne. Korzystne zmiany prawne, a także dotacje rządowe na zakup i montaż fotowoltaiki ciągle podnosiłypopularność tej alternatywnej metody pozyskiwania energii. Mówi się wręcz, że w niedługiej przyszłości cała polska energia może być pozyskiwana ze słońca.

Okazuje się jednak, że wraz z transformacją energetyczną pojawia się coraz to więcej możliwości cyberataków. 

Dlaczego panele mogą być źródłem niebezpieczeństwa?

Panele fotowoltaiczne wykorzystują bowiem urządzenia, które są sterowane przez internet. Urządzenia te stwarzają dosyć realną możliwość zakłóceń w przesyłach energii, co w konsekwencji może prowadzić do zupełnego blackoutu. Eksperci alarmują i przewidują, że w najbliższym czasie konieczna będzie pewnego rodzaju modernizacja branży fotowoltaicznej. Czasu na rozwiązanie problemu cyberbezpieczeństwa jest ograniczony – branża PV rozwija się bowiem bardzo szybko. Warto zauważyć, że kwestie cyberbezpieczeństwa w kontekście fotowoltaiki były i są nadal dosyć mocnym punktem dyskusji w USA – Amerykanie też mają pewne obawy co do tego, czy hakerzy nie zaatakują któregoś dnia paneli słonecznych (w sensie wirtualnym oczywiście).

zdj. główne: Chelsea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii
Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii
Dachy wykończone dachówką betonową z czasem tracą swój atrakcyjny wygląd. Nie oznacza to jednak konieczności kosztownej i skomplikowanej wymiany pokrycia.
Skuteczne metody zwalczania gryzoni – kiedy warto zdecydować się na profesjonalną pomoc?
Skuteczne metody zwalczania gryzoni – kiedy warto zdecydować się na profesjonalną pomoc?
Poznaj najskuteczniejsze metody walki z gryzoniami i dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na usługi profesjonalistów. Pozbądź się intruzów raz na zawsze!
Zewnętrzne oświetlenie – dostępne rozwiązania
Zewnętrzne oświetlenie – dostępne rozwiązania
Szukasz wydajnego i estetycznego oświetlenia na zewnątrz posesji? Przeczytaj, jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością.
Ostatnie wpisy