Wyłudzanie pieniędzy przez telefon – uważaj na te metody!

Wyłudzanie pieniędzy przez telefon – uważaj na te metody!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Popularna metoda „na wnuczka”, przez którą wiele starszych osób straciło swoje pieniądze, niestety nie jest jedyna. Przestępcy prześcigają się w swojej pomysłowości po to, żeby ukraść nam pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba się włamywać do mieszkania lub banku – wystarczy telefon. Jak nie dać się oszukać? Najpierw warto poznać ich metody.

Wyłudzenia telekomunikacyjne – czy to już plaga?

Niepozorny typ przestępczości może jednak przynieść oszukanej osobie ogromne straty. Policjanci coraz częściej przestrzegają przed różnymi rodzajami przestępstw, głównie wyłudzeń, które dokonywane są za pośrednictwem telefonu. Okres pandemii, kiedy w życiu społecznym nastąpiło wiele niespodziewanych zmian, stał się doskonałym czasem dla tego rodzaju oszustów. Jednocześnie usprawnili metody od czasu, gdy metoda „na wnuczka” wyrządziła krzywdę wielu starszym osobom. Na jakie działania warto w pierwszej mierze uważać, zachowując czujność w dwuznacznych sytuacjach? 

>> Zobacz też: Fałszywe wiadomości od OLX – uwaga na oszustów!

Oszustwo „na policjanta”

Stanowi w pewnym sensie kalkę procederu „na wnuczka”. Czas pandemii, gdy żyjemy w pewnym sensie w stanie wyjątkowym, sprzyja podawaniu się za policję w celu osiągnięcia korzyści materialnych cudzym kosztem. Jak działa takie oszustwo? Zdarza się, że osoba dzwoniąca podaje się za funkcjonariusza, który akurat telefonuje w sprawie kogoś z naszych bliskich, kto został zatrzymany. Przestępca żeruje na szoku, jaki potrafi wywołać taka wiadomość, proponuje więc dokonanie przelewu na wskazane konto, w zamian za co bliska osoba zostanie wypuszczona z więzienia.

SMS od firmy kurierskiej

Znacznie bardziej finezyjną techniką jest rozsyłanie wiadomości SMS od rzekomego kuriera, że paczka z zamówionym przez nas towarem została zatrzymana na granicy przez służby celne. Jej odbiór ma być umożliwiony po skorzystaniu z wysłanego linku, który jednak przekierowuje ofiarę na stronę bardzo podobną do witryny jednego z banków. Chodzi w tym przypadku o wyłudzenie danych logowania do konta bankowego i okradzenie łatwowiernej osoby. 

Kosztowne połączenie

Nie zawsze kradzież odbywa się w klasyczny sposób – ktoś wyłudza od nas pieniądze przelewem lub dane do logowania na konto bankowe. Czasem zdarza się, że słono zapłacimy za… oddzwonienie na nieznany numer telefonu o dziwnej kombinacji cyfr. Złośliwy charakter tej metody polega na tym, że dzwonimy na zagraniczny numer, gdzie naliczane są nam wysokie opłaty. Często zdarza się, że opłata za minutę takiego połączenia to 8 lub 9 zł za minutę, my sami zaś dodzwaniamy się na Kubę, Seszele czy w inny egzotyczny zakątek świata. Konieczna jest więc czujność i powstrzymanie się od skądinąd dobrze o nas świadczącego nawyku oddzwaniania na każde nieodebrane połączenie. 

Wyłudzenie doładowania telefonu

Przestępcy chętnie przyjmują też doładowania telefoniczne na nasz koszt. Podszywają się pod operatora usług komórkowych. Ich żądanie dotyczy odesłania kodu doładowującego telefon, co przełożyć ma się na udział w promocji lub dodatkowe korzyści. Nie jest trudno zgadnąć, że środki z doładowania zasilają telefon przestępcy. Niezbyt finezyjne, ale niestety zdarza się, że działa.

Oszustwo na „działalność charytatywną”

Zdarza się także, że oszuści próbują zagrać na ludzkich emocjach i skłonności do pomagania. Dzwonią więc do losowo wybranych osób, podając się za przedstawiciela organizacji charytatywnej lub fundacji, który zbiera datki na określony cel społeczny. Może być to pomoc głodnym dzieciom, powodzianom na drugim końcu świata, zbiórka na respiratory czy badania niezbędne do tego, żeby walczyć z koronawirusem. Złodziejom chodzi o to, żeby osaczona w ten sposób osoba przelała na wskazany przez nich adres wspominany datek. Oczywiście ludzie pokrzywdzeni przez los nigdy nie zobaczą ani grosza z tej kwoty.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać energooszczędne rozwiązania do ogrzewania wody w basenie?
Jak wybrać energooszczędne rozwiązania do ogrzewania wody w basenie?
Dowiedz się, jak zaoszczędzić energię wybierając odpowiednie metody ogrzewania wody w basenie. Zrozumiesz jak te technologie wpływają na Twoje rachunki i środowisko.
Praktyczna elektronika do domu – co ułatwi codzienne funkcjonowanie?
Praktyczna elektronika do domu – co ułatwi codzienne funkcjonowanie?
Przedstawiamy listę urządzeń i gadżetów, które ułatwią codzienne czynności. Te inteligentne sprzęty są niezwykle pomocne i stylowe.
Jak zabezpieczyć dom przed wybuchem gazu?
Jak zabezpieczyć dom przed wybuchem gazu?
Jeśli w Twoim domu lub mieszkaniu znajduje się instalacja gazowa, to koniecznie musisz wiedzieć, jak prawidłowo zabezpieczyć się przed wybuchem gazu. Dowiedz się, jakie mogą być jego przyczyny oraz jak uchronić siebie i swoje mienie przed takim wybuchem.
Ostatnie wpisy