Tanie smartfony na rynku coraz bardziej popularne

Tanie smartfony na rynku coraz bardziej popularne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Tanie smartfony są coraz bardziej popularne na polskim rynku. W zeszłym roku ogólnie sprzedano o 8,5% mniej smartfonów, ale bardziej zastanawiające jest to, że według raportu firmy analitycznej IDC jeszcze bardziej, bo o 11,4%, spadła wartość kupowanych urządzeń. Co sprawia, że pokochaliśmy tańsze modele?

Jakie modele kupujemy najczęściej?

Okazuje się, że w minionym roku średnia wartość kupowanego smartfona wynosiła 1056 zł. Być może nie jest to bardzo niska kwota, ale nijak ma się do naszpikowanych gadżetami nowości, które kosztują kilkukrotnie więcej. Oczywiście sam spadek liczby sprzedanych sztuk sprzętu możemy zrzucić na pandemię, niepewność na rynku pracy i to, że wolimy jednak odłożyć pewną kwotę pieniędzy, niż wymieniać telefon na bardziej nowoczesny. Czy również fakt, że wybieramy chętniej tańsze modele, ma swoje uzasadnienie w przejściowych trudnościach gospodarczych i niepewności? Okazuje się, że niekoniecznie.

>> Zobacz też: Wyłudzanie pieniędzy przez telefon – uważaj na te metody!

Demokratyzacja rynku smartfonów

Jeszcze kilka lat temu można było napotkać tytuły prasowe, które wskazywały, że choćby najnowsze modele iPhone’ów są zbyt drogie na kieszenie Polaków i w związku z tym ich popularność będzie nad Wisłą mocno ograniczona. Faktycznie, urządzenia kosztujące np. 7 tysięcy złotych postrzegane są raczej jako sprzęt luksusowy. Od pewnego czasu mniejsza chęć do kupowania najdroższego sprzętu jest umacniana także przez to, że na rynku technologicznym następuje swoista demokratyzacja. Urządzenia ze średniej półki lub nawet te, które uchodzą za tanie, nie odstają tak mocno pod względem funkcji czy nawet gadżetów od flagowych modeli za wiele tysięcy złotych. Skoro zaś różnica w możliwościach nie jest tak oczywista, to po co właściwie przepłacać?

Oczywiście pewnymi argumentami mogą być dobra jakość gwarantowana przez uznanego producenta, niezawodność lub wykorzystanie niespotykanych materiałów i designu. Część kupujących ulega tym racjom, jednak technologie bardzo szybko się dziś zmieniają. Czy więc trwałość wciąż jest tak wielkim atutem?

Import z Chin

Okazuje się, że rozprzestrzenianie się nowoczesnych technologii jest tak szybkie właśnie dlatego, że z najdroższych modeli trafiają do tych ze średniej półki. Przykładem może być posiadanie przez telefon modułu 5G – według danych przedstawionych przez Newzoo „Global Mobile Market Report” w 2020 r. jedynie 5% smartfonów mogło łączyć się w technologii 5G. Do 2023 r. ma być to 43%, czyli 2,1 miliarda sztuk. Tak wielkie przyrosty nie są możliwe dzięki sprzedaży najdroższych modeli. Wielka w tym zasługa popularności telefonów marek pochodzących z Chin. 

Realme jako przykład sukcesu 

Niektóre spośród marek oferujących tanie, ale obdarzone dużymi możliwościami smartfony, są na europejskim rynku niemal dosłownie „od wczoraj”. Nie przeszkadza im to jednak w święceniu sprzedażowych triumfów w coraz większej liczbie państw. Realme jest tego przykładem. Marka zawitała na Stary Kontynent w 2019 r., ale jest obecnie jednym z najpoważniejszych graczy na coraz większej liczbie rynków. Wiadomo, że ogromne wzrosty kwartalne w sprzedaży telefonów tej marki sprawiły, że w Czechach, Grecji i Słowenii stała się jedną z czterech najchętniej wybieranych. 

Chętnie wybierane modele w tzw. rozsądnych cenach

Które ze smartfonów sprzedawanych w relatywnie niskich cenach są bardzo popularne? Klienci w naszym kraju często wybierają m.in.:

  • Xiaomi POCO X3 Pro,
  • Xiaomi Redmi Note 10 Pro,
  • Realme 8 Pro,
  • POCO M3 Pro 5G,
  • Motorola G9 Plus,
  • OPPO A91.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płyty meblowe do twojego domu?
Jak wybrać idealne płyty meblowe do twojego domu?
Porozmawiaj z nami o wyborze idealnych płyt meblowych do Twojego domu. Poznaj różne rodzaje dostępnych płyt, jak je kontrastować i łączyć, aby stworzyć unikalne i stylowe przestrzenie.
Ile kosztują szablony malarskie i co jest do nich potrzebne?
Ile kosztują szablony malarskie i co jest do nich potrzebne?
Jak poradzić sobie z aranżacyjną nudą?
Jak dyfuzory zapachowe mogą wpływać na atmosferę twojego miejsca pracy?
Jak dyfuzory zapachowe mogą wpływać na atmosferę twojego miejsca pracy?
Przekonaj się, jak wykorzystać dyfuzory zapachowe do poprawy atmosfery w miejscu pracy, zwiększyć efektywność i stworzyć pozytywne warunki dla pracowników.
Tagi
Ostatnie wpisy