Łóżko rehabilitacyjne – wynajem, czy zakup

Łóżko rehabilitacyjne – wynajem, czy zakup

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Opieka nad osobami chorymi, lub niepełnosprawnymi to nie lada wyzwanie. Aby zapewnić im komfort i należytą opiekę, niezbędne jest wyposażenie, które to umożliwi. W wielu przypadkach zastosowanie łóżek rehabilitacyjnych jest niemal koniecznością. 

Osoby, które rozważają pozyskanie łóżka rehabilitacyjnego, często borykają się z dylematem — kupić, czy wynająć? W tym poradniku sprawdzimy zatem, która opcja będzie lepsza i dla kogo. Przeczytaj już teraz!

Jakie rodzaje łóżek rehabilitacyjnych można spotkać na rynku

Zanim przejdziemy do kwestii pozyskania łóżka, najpierw sprawdźmy, jakie mamy możliwości. Okazuje się, że wybierać można spośród łóżek ortopedycznych, czy z dodatkową elektryczną regulacją. Jeżeli chodzi o wykończenie, często poza tradycyjnymi modelami wykończonymi “na surowo”, czyli z metalu, wyróżnić można też modele wykończone drewnem, lub okleiną itp. 

Modele wykonane z metalu są bardzo często określane mianem szpitalnych, gdyż do złudzenia je przypominają. Takie łóżka najczęściej posiadają podstawowe funkcje, i wszelkie regulacje należy w nich wykonywać manualnie. Zaletą jest ich cena, gdyż są one tańsze, niż inne modele, które opisaliśmy poniżej. 

Łóżka drewniane bądź z dodatkami plastiku itp., często wizualnie są znacznie bardziej estetyczne, a co za tym idzie — dobrze wpasowują się np. w wystrój pokoju, w którym będą się znajdowały. Dla wielu osób może to być bardzo istotna kwestia, szczególnie jeżeli takie łóżko rehabilitacyjne ma zagościć w danym pomieszczeniu na dłużej. Oczywiście wraz z estetyką i lepszym wykończeniem, także cena wędruje do góry i często jest znacznie wyższa, aniżeli klasycznych odpowiedników. 

Metalowe łóżko rehabilitacyjne

Na co zwrócić uwagę

Bez względu, na który rodzaj łóżka się decydujemy, podczas wyboru należy kierować się pewnymi kwestiami. Otóż każde łóżko rehabilitacyjne musi posiadać przynajmniej podstawową regulację niektórych elementów. Im regulacja będzie mieć szerszy zakres – tym lepiej. Głównie z uwagi na to, iż opieka nad chorym, lub sam komfort takiej osoby będzie znacznie lepszy. O ile, klasyczne modele mają jedynie podstawowe możliwości regulacji, o tyle łóżka elektryczne, mają ich zdecydowanie większą ilość. Co więcej, regulacja odbywa się tam za pomocą pilota — dzięki czemu w bardzo wygodny sposób można sterować łóżkiem. Nawet chory całkowicie leżący, może samodzielnie np. podnieść oparcie, czy część znajdującą się pod nogami. 

Uwagę należy także zwrócić na siłowniki mocujące — te najlepiej, aby były dobrej jakości, dzięki czemu bez większych problemów sprostają codziennemu i długotrwałemu użytkowaniu. Siłowniki słabej jakości, mogą stosunkowo szybko ulec awarii, co może być bardzo problematyczne. 

Istotne również może być wyposażenie danego łóżka w kółka, dzięki czemu przesuwanie go w różne miejsca będzie znacznie prostsze. Oczywiście, dodatkowo zamontowana musi być także blokada, aby łóżko w bezpieczny sposób mogło stać w miejscu. 

Zaawansowane łóżko rehabilitacyjne

Dodatki do łóżek rehabilitacyjnych

Do danych łóżek, zastosować można wiele dodatków, które np. jeszcze bardziej ułatwią opiekę nad chorym. Wymienić można:

  • szafki przyłóżkowe,
  • stoliki przyłóżkowe,
  • stojaki na kroplówki,
  • boczki i barierki (jeżeli łóżko nie jest wyposażone w nie oryginalnie), 

i inne. 

Zwróć uwagę na odpowiedni materac

Pozyskanie łóżka rehabilitacyjnego to nie wszystko, gdyż bardzo istotną kwestią jest zastosowanie odpowiedniego materaca dla osoby, która będzie korzystać z łóżka. Otóż najważniejszy w tym przypadku jest czas, który chory będzie spędzał, leżąc. Jeżeli jest to znaczna ilość czasu, najlepiej wybrać materac przeciwodleżynowy. W przypadku, kiedy łóżko nie będzie często użytkowane, a jedynie jakiś czas, można postawić np. na wygodny piankowy materac

Bardzo często wynajem, bądź zakup wiąże się z tym, że łóżko nie będzie wcale wyposażone w materac, lub będzie on jednie zupełnie podstawowym modelem. 

Łóżko rehabilitacyjne – zakup lub wynajem

Istnieje dwie opcje pozyskania danych łóżek. Pierwszą jest zakup, drugą wynajem. Jedna, jak i druga możliwość ma swoje zalety oraz wady. Ponadto każda z nich jest raczej ukierunkowana w stronę konkretnego zapotrzebowania pacjenta. 

Aby wybór był trafnym, należy przede wszystkim zadać sobie podstawowe pytanie, które dotyczy tego, czy z łóżka będzie korzystała osoba chora przewlekle/chwilowo, czy leżąca na stałe. Kiedy pacjent jest jedynie chwilowo niedysponowany, wynajem zdaje się lepszym wyborem. Jeżeli jednak osoba np. do końca życia swój czas będzie spędzała w łóżku rehabilitacyjnym – warto rozważyć zakup. 

Chora osoba leżąca w łóżku

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego

Ta metoda na pozyskanie rehabilitacyjnych łóżek jest chętnie wybierana przez klientów. Głównie z uwagi na kwestie ekonomiczne, jak również elastyczną możliwość doboru czasu wynajmu. Otóż wiele firm, które prowadzą wynajem łóżek rehabilitacyjnych, oferuje możliwość najmu krótko, bądź długoterminowego. Pierwsza opcja dotyczy zazwyczaj okresu kilku tygodni, natomiast druga, miesięcy, a nawet lat — z późniejszą możliwością wykupu. 

Takie rozwiązanie może być niezwykle ciekawą ofertą, szczególnie dla osób, które potrzebują łóżka rehabilitacyjnego na dłużej, lub być może na stałe, a nie dysponują odpowiednimi środkami na jego zakup. 

Ceny wynajmu

Jeżeli chodzi o koszty, jakie poniesiemy w przypadku wynajmu łóżek rehabilitacyjnych, należy wiedzieć, że są one uzależnione od kilku kwestii. Na cenę najmu wpływa, chociażby rodzaj wybranego łóżka (jego zaawansowania itp.). Zazwyczaj ceny za wynajem klasycznych łóżek rozpoczynają się od kwot rzędu 50-70 zł miesięcznie, a modeli bardziej zaawansowanych od kilkuset złotych miesięcznie. Oczywiście, decydując się na wynajem długoterminowy, można liczyć na lepszą cenę, lub rabaty. 

Zakup łóżka rehabilitacyjnego

Wiedząc, że ta opcja pozyskania będzie najlepsza, nie pozostaje nic innego jak wybrać tylko interesujący model i go zakupić. Często, nowe łóżka o podstawowych funkcjach kosztują średnio około tysiąca złotych. Modele elektryczne, z wieloma dodatkowymi funkcjami, osiągają ceny pułapu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Alternatywą może być zakup modelu używanego, jednak należy dokładnie sprawdzić wszystkie jego funkcje i ogólne kwestie dotyczące zużycia. 

W sytuacji, kiedy zakupione przez nas łóżko nie będzie już potrzebne, można zdecydować się na jego sprzedaż. Wówczas, chociaż w pewnym stopniu odzyskamy poniesione koszty, a łóżko będzie mogło jeszcze komuś posłużyć. 

Podsumowanie

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, należy bacznie zwrócić uwagę na kilka kwestii opisanych w poradniku. Dzięki temu prościej i co ważne trafniej dokonamy decyzji dotyczącej zakupu bądź wynajmu. Pamiętaj, że łóżko rehabilitacyjne to wielkie ułatwienie dotyczące opieki nad osobą chorą i komfort dla samego użytkownika!

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak urządzić gabinet adwokata?
Jak urządzić gabinet adwokata?
Przestrzeń biurowa powinna prezentować profesjonalizm adwokata – na co jednak zwrócić uwagę podczas jej urządzania? Sprawdź nasze wskazówki!
Jak wykorzystać nowoczesne technologie do zarządzania inteligentnym ogrodem
Jak wykorzystać nowoczesne technologie do zarządzania inteligentnym ogrodem
Odkryj, jak najnowsze technologie pozwalają na efektywne zarządzanie inteligentnym ogrodem. Dajemy praktyczne porady i wskazówki, jak wybrać i wykorzystać te narzędzia we własnej przestrzeni.
Płyty grzewcze, które włączają… okap – co jeszcze potrafią?
Płyty grzewcze, które włączają… okap – co jeszcze potrafią?
Chcesz zakupić nową płytę grzewczą? Przeczytaj o nowoczesnych modelach.
Ostatnie wpisy