Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce

Cyfryzacja administracji w Polsce – nasz kraj w pierwszej dziesiątce

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo nieciekawej sytuacji politycznej może dziwić fakt, że zaczynamy być ekspertami w dziedzinie cyfryzacji administracji. Radzimy sobie coraz lepiej. Ostatni ranking e-partycypacji ONZ jest tego flagowym dowodem.

Wskaźnik e-partycypacji ONZ

To dzięki niemu wiemy, jaki jest aktualny poziom dostępu obywateli danego kraju do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych czy telekomunikacyjnych. W nim obecnie pierwsze miejsca zajmują m.in. Estonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone. Jeśli chodzi o Polskę, nie mówimy tutaj o małej zmianie, ponieważ w rankingu z 31. przeszła aż na 9. miejsce. Nasze postępy dostrzegają również inne kraje. W tej chwili na tym polu wyprzedzamy m.in. takiego międzynarodowego giganta, jakim jest Francja. 

Pandemia

Wybuch pandemii koronawirusa popchnął wiele działań w naszym kraju. Jednym z nich jest właśnie wspomniana cyfryzacja administracji. Szczególna zmiana zauważalna jest w placówkach ochrony zdrowia. Przed pandemią nikt nawet nie marzył o tym, by załatwić część spraw online lub skorzystać z porad lekarza przez telefon. Niektórzy lekarze zgadzają się nawet na porady online. Warto zaznaczyć, że pandemia przyspieszyła te działania, ale ich nie rozpoczęła, one trwały już od wielu lat.

Urzędy i inne usługi administracyjne

Aby skorzystać z usług urzędów, nie musimy już ustawiać się w długich kolejkach, a zapisać się do niego online lub telefonicznie na konkretny dzień i godzinę. Te ułatwienia skutecznie skracają wizytę w punktach administracyjnych do minimum, co jeszcze dwa lata temu było nie do pomyślenia. Dodatkowo widoczne jest, że obywatele chętnie z takich ułatwień korzystają. Z usług online najczęściej korzyści osiągają młodzi ludzie, z telekomunikacyjnych – osoby starsze. Ale tych ostatnich bariera technologiczna nie wyłącza z podobnych udogodnień, ponieważ często pomaga im rodzina.

E-zdrowie

Niektóre usługi, np. e-recepta czy e-skierowanie znacząco poprawiają dostępność obywateli do lekarzy i specjalistów, ale także ograniczają zużycie papieru. Przed pandemią, aby dostać się na badanie, należało z wydrukowanym od lekarza skierowaniem udać się do odpowiedniej placówki i przekazać ten dokument. Obecnie wystarczy podać kod znajdujący się na e-skierowaniu. Nie musimy tracić dnia pracy, aby dostarczyć skierowanie odpowiednim działom. To zdecydowanie poprawia jakość usług. Według oficjalnych danych prawie 5 mln obywateli korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, wystawiono do tej pory ok. 25 mln e-recept, nie mniej obecnie jest z e-skierowaniami. Średnio dziennie wystawia się około 150 tys. elektronicznych dokumentów w placówkach zdrowia.

Praca zdalna

Jeśli chodzi o prace zdalne, wiele firm pozwoliła swoim pracowników na pracę w domu, ewentualnie z jednodniowym pojawieniem się w danej instytucji. To pozwoliło zaoszczędzić rodakom na dojazdach do miejsc pracy, rozluźniło ruch uliczny i poprawiło jakość życia pracowników, którzy czas dojazdu mogą wykorzystać inaczej. Dzięki temu nastąpiła znaczna poprawa w tym obszarze.

Cyberbezpieczeństwo

To dziedzina, o której często się zapomina, a jest niezwykle potrzebna, zwłaszcza teraz, w ramach przeniesienia realizacji większości usług do świata online. Aby cyfryzacja administracji dalej się rozwijała, potrzebne jest zwiększenie nakładów właśnie na cyberbezpieczeństwo.

Co dalej?

Na rok 2021 zaplanowano prace związane z kontynuacją elektronicznej dokumentacji medycznej, wymiany między podmiotami, a także centralnej e-rejestracji. Co ciekawe, zamierza się połączyć aktualnie działające systemy państwowe z zasobami firm i szpitali prywatnych, ubezpieczycieli czy innych podmiotów działających w obszarze zdrowia. To na pewno zrewolucjonizuje system zdrowia w naszym kraju.

Można się cieszyć

Na pewno jest się z czego cieszyć. Wszystkie wymienione usprawnienia podnoszą jakość życia Polaków. Dzięki temu możliwe jest lepsze i szybsze korzystanie z usług administracji państwowej, bez wychodzenia z domu. To jednak nie koniec, bowiem w najbliższym czasie planowany jest rozwój kolejnych usług.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać leżak drewniany do swojego ogrodu?
Jak wybrać leżak drewniany do swojego ogrodu?
Niezwłocznie przekształć swój ogród w oazę relaksu. Dowiedz się, jak wyselekcjonować leżak drewniany, który będzie harmonizował z otoczeniem i zapewni Ci komfort na wiele lat.
Biuro do wynajęcia – jak znaleźć idealne miejsce?
Biuro do wynajęcia – jak znaleźć idealne miejsce?
Rozważasz wynajem biura? Odkryj kluczowe czynniki wpływające na wybór idealnego miejsca, od lokalizacji po dostęp do różnych udogodnień.
Powstają urządzenia, które mają zapobiegać marnotrawieniu wody
Powstają urządzenia, które mają zapobiegać marnotrawieniu wody
Najnowsze urządzenia wykorzystują technologię, która pozwoli zaoszczędzić w twoim domu nawet do 5 tys. litrów wody rocznie!
Tagi
Ostatnie wpisy