Klimatyzacja do domu – jaką wybrać

Klimatyzacja do domu – jaką wybrać

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Temperatury w lecie z roku na rok dają się coraz bardziej we znaki. Bez wątpienia każdy marzy wtedy o relaksującym powiewie chłodnego powietrza, który sprawi, że przetrwamy upalne dni. Wzrost popularności tego typu instalacji w domach jednorodzinnych ma wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim poprawia jakość powietrza w domu i tym samym ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego klimatyzator to niezbędnik, który musisz mieć w swoim domu. Zastanawiasz się jaka klimatyzacja do domu będzie odpowiednia dla Ciebie? Wybór jest kluczowy, ale bez obaw, po przeczytaniu tego artykułu będziesz mógł dobrać klimatyzator idealny dla Ciebie i Twoich potrzeb. Sprawdź sam!

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?

Na wybór klimatyzatora składa się wiele czynników. Przede wszystkim uzależniony jest on od wielkości i ilości pomieszczeń, które będą obsługiwane przez system w naszym domu. Im więcej jednostek wewnętrznych będzie podłączonych, tym moc klimatyzatora musi być większa. Dodatkowo co za tym idzie, im mocniejsza jednostka zewnętrzna, tym potrzeba więcej miejsca na jej montaż. Należy również mieć na uwadze, że większa moc oznacza wyższą cenę agregatu.

Popularne rodzaje klimatyzatorów domowych

Rynek branży klimatyzacyjnej oferuje nam szeroki zakres rozwiązań, które w zależności od naszych możliwości finansowych, potrzeb oraz efektów, jakie chcemy osiągnąć. W stosunku do aranżacji pomieszczeń możemy wyróżnić kilka modeli urządzeń do chłodzenia powietrza. 

Klimatyzator typu split i multi-split

Klimatyzator typu split charakteryzuje się dużą efektywnością pracy i bezproblemową obsługą, co sprawia, że jest on najczęściej wybierany przez klientów do klimatyzacji domu. Klimatyzacja split składa się z jednego agregatu zewnętrznego i jednego klimatyzatora wewnętrznego. Jest to idealne rozwiązanie do obsługi jednego pomieszczenia. Warto podkreślić, że klimatyzator typu Split posiada funkcję osuszania i oczyszczania powietrza, a poza systemem schładzającym wnętrza latem może także zostać wyposażony w funkcję ogrzewania zimą. Dzięki takiej możliwości zyskujemy rześkie ochłodzenie w lecie i przyjemne ciepło w zimie. 

Klimatyzacja multi-split to system, na który składa się jeden agregat zewnętrzny i kilka klimatyzatorów wewnętrznych. Wyróżnia go wysoka wydajność, przez co może obsługiwać jednocześnie od 5 nawet do 9 pomieszczeń, wykorzystując do tego celu tylko jedną jednostkę zewnętrzną. Dzięki temu klimatyzacja multi-split pozwala na chłodzenie i ogrzewanie nawet całych budynków. Ponadto, aby zapewnić maksymalny komfort we wszystkich pomieszczeniach to każdy z wewnętrznych klimatyzatorów multi-split jest sterowany indywidualnie.

W obrębie klimatyzatorów typu split i multi-split można wyróżnić następujące rodzaje klimatyzatorów:

  • klimatyzatory ścienne
  • klimatyzatory przypodłogowe
  • klimatyzatory kasetonowe
  • klimatyzatory kanałowe

Klimatyzator przenośny

W klimatyzatorze przenośnym zarówno parownik, jak i skraplacz znajdują się w jednej, kompaktowej części. Dzięki zamontowanym kółkom urządzenie możemy przemieszczać i ustawiać w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Jednak aby klimatyzator przenośny działał poprawnie, niezbędne jest wyprowadzenie rury usuwającej ciepło na zewnątrz (np. przez uchylone okno). Niestety wpływa to znacząco na efektywność urządzenia – otwarte okno powoduje, że ciepłe powietrze napływa do pomieszczenia.

Jaki jest koszt założenia klimatyzacji w domu?

Bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o montażu klimatyzacji mają również koszty jakie będziemy musieli zainwestować. Na rynku nie brakuje tanich zamienników, które zachęcają do skorzystania z okazji, by relaksować się we własnym domu nawet w czasie upałów. Jednak należy podkreślić, że na zakupie tego typu urządzeń nie powinno się za bardzo oszczędzać.

Decydując się na zakup urządzenia wraz z usługą montażową, możemy liczyć na 8% rabat z podatku VAT. Im droższe urządzenie, tym większy będzie rabat na montaż. Ceny jednostek typu split zaczynają się już od ok. 2 tys. zł. Na cenę montażu mają wpływ różne czynniki, min. takie jak: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania, wysokość, na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna (najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę). Ceny takiej usługi zaczynają się już od 600 zł. Każdy przypadek jest inny, warto więc najpierw skonsultować się z profesjonalną firmą, która będzie w stanie oszacować kwotę. W ofercie EkipaHVAC znajdziesz taką usługę jak darmowa wycena. Z pewnością pomoże Ci ona przygotować swój budżet na inwestycje oraz odpowiednio zaplanować wydatki.

Klimatyzacja domowa – zalety

Klimatyzatory domowe doskonale sprawdzą się zarówno do chłodzenia, jak i grzania pomieszczeń. Odpowiednio dobrane systemy klimatyzacyjne zapewniają komfort termiczny, co pomyślnie oddziałuje na samopoczucie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Co więcej, klimatyzatory w większości posiadają zdolność pomiaru wilgotności powietrza znajdującego się w pomieszczeniu oraz systemy jonizujące. Powoduje to, że powietrze klimatyzowane daje poczucie świeżości i orzeźwienia, czyli stwarza warunki optymalne do wydajnej pracy i większej efektywności.

Dodatkowo, klimatyzacja w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na szybszą regenerację czy komfortowy sen, ale także korzystnie działa na układ oddechowy i ma znaczny udział jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. Szczególnie zalecana jest dla osób z problemami oddechowymi, dzieci, starszych oraz alergików. Równie ważną zaletą jest to, że klimatyzatory wyróżniają się cichą pracą, co zapewnia nam efektywny wypoczynek w domowym zaciszu.

Zdrowe powietrze tylko z EkipaHVAC

W ofercie EkipaHVAC znajdziesz takie usługi jak projekt, wycena, montaż, oraz serwis klimatyzatorów, a w razie usterki możliwość naprawy klimatyzacji na terenie Warszawy i okolic. Od samego początku możesz liczyć na fachowe doradztwo i pełne wsparcie techniczne podczas każdego etapu współpracy. Profesjonalna obsługa oraz wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Zyskaj najwyższą jakość powietrza i wybierz klimatyzację od EkipaHVAC !

Zdjęcie: EkipaHVAC

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pokój dziecięcy – jak stworzyć w nim ciekawe miejsce do zabaw i odpoczynku
Pokój dziecięcy – jak stworzyć w nim ciekawe miejsce do zabaw i odpoczynku
Doskonała aranżacja pokoju dla dziecka – zadbaj o miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku. Sprawdź, jak zaangażować swoją pociechę w urządzanie jej pokoju.
Jak zaaranżować kącik z roślinami na tarasie?
Jak zaaranżować kącik z roślinami na tarasie?
Odkryj inspirujące pomysły na kącik z roślinami na tarasie. Dowiedz się, jak wybrać rośliny, umieścić je w przemyślanej aranżacji i zadbać o ich zdrowie i piękno.
Zlew jednokomorowy w małym mieszkaniu – dlaczego warto go wybrać?
Zlew jednokomorowy w małym mieszkaniu – dlaczego warto go wybrać?
Mając małe mieszkanie, istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze wyposażenia kuchennego.
Ostatnie wpisy