Najczęściej używane hasła w Polsce – proste i niebezpieczne!

Najczęściej używane hasła w Polsce – proste i niebezpieczne!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hasło dostępowe to ciąg znaków, który ma za zadanie uniemożliwić wyciek ważnych dla nas danych, które mogliby wykorzystać cyberprzestępcy. Jakie są najpopularniejsze hasła, które łatwo złamać?

Hasło jednoznakowe

Niestety wciąż sporo użytkowników sieci jako hasło wybiera ciąg tych samych znaków np. 2222222 lub 5555555. Jako dowód warto wspomnieć, że hasło 111111 zajęło 9. miejsce w rankingu najpopularniejszych haseł 2019 roku, co najlepiej świadczy o skali problemu. W ten sposób stajemy się bardzo łatwym celem dla hakerów, którzy dzięki swojemu oprogramowaniu są w stanie złamać takie proste hasło dosłownie w 1-2 sekundy.

Hasło z prostej kombinacji klawiszy

Kolejny błąd, jaki popełniają internauci to tworzenie haseł z łatwych kombinacji klawiszy. Przykładowo, najczęściej jest to qwerty, 123123, abcdefgh lub 123456 (zgodnie z danymi, jakie opublikowała firma Keeper Security, 123456 uznano za najpopularniejsze hasło 2016 roku). Tak więc osoby, które korzystają z takiego hasła, powinny jak najszybciej je zmienić. W innym razie utrata wrażliwych danych lub środków pieniężnych z konta bankowego mogą być tylko kwestią czasu…

Hasło z nazwy własnej

Inny przykład popularnych-słabych haseł, które nie są żadną przeszkodą dla cyberprzestępców, to nazwy własne. Mnóstwo osób wykorzystuje w tym celu swoje imię i nazwisko, imię dziecka lub partnera. Nie jest to dobra praktyka z punktu widzenia użytkownika – hakerzy doskonale o tym wiedzą.

Hasło związane ze sportem

Hasła dostępu związane z różnymi dyscyplinami sportowymi są dość powszechne. Jak nietrudno się domyślić, częściej korzystają z nich mężczyźni niż płeć piękna. Do najpopularniejszych przykładów takich prostych kombinacji należy: pilkanozna, tenis, koszykowka. Użytkownicy, którzy jako haseł używają nazw ulubionego klubu sportowego, muszą liczyć się z dużym ryzykiem zhakowania (szczególnie, jeśli jest to lokalny klub i łączymy nazwę z datą urodzenia). 

Hasło nawiązujące do zwierząt

Kolejny przykład na niewłaściwe hasło, to takie, które odnosi się do świata zwierząt. Imię ukochanego pupila lub po prostu użycie słów typu pies, kot, małpa jest bardzo popularne i przewidywalne.

Hasło nawiązujące do uczuć

Na liście najgorszych haseł ostatnich lat znajdują się też te opisujące uczucia. Kombinacje typu iloveyou czy loveme może brzmi uroczo, ale na pewno nie gwarantuje nam bezpieczeństwa w sieci.

Jak stworzyć silne hasło? Wskazówki ekspertów

Mocne hasło, którego hakerzy nie złamią w kilka sekund, musi składać się z co najmniej 8 znaków. Nie może zawierać polskich znaków. Do tworzenia silnego hasła powinniśmy wykorzystać zarówno małe, jak i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (np. s=%, @, !). 

Bezpieczne hasło dostępu – generator i menedżer haseł 

Najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie silnego hasła dostępowego jest skorzystanie z generatora haseł. To świetne narzędzie, dzięki któremu zabezpieczymy skrzynkę elektroniczną, internetowe konto bankowe, profile w mediach społecznościowych, bez obaw korzystając ze wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje nam sieć. Jak zapamiętać skomplikowane hasła, które wygeneruje nam system? Nie musimy ich “wykuć” na pamięć lub – co gorsza – zapisać na kartce. Niezastąpiony będzie menedżer haseł, który przechowuje wszystkie ważne dla nas kombinacje w zbiorczym, zaszyfrowanym kontenerze.

Zdj. główne: FLY:D/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?
Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?
Poznaj systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid. Czym się od siebie różnią i który z nich wybrać do swojego domu? Jakie są ich zalety oraz wady?
Zalety i zastosowanie betonowych zbiorników na deszczówkę w gospodarstwie domowym
Zalety i zastosowanie betonowych zbiorników na deszczówkę w gospodarstwie domowym
Dowiedz się, jak betonowe zbiorniki na deszczówkę mogą przyczynić się do poprawy efektywności Twojego gospodarstwa domowego. Poznaj zalety takiego rozwiązania i różnorodne zastosowania w praktyce.
Jak skutecznie poprawić absorpcję wody w glebie przy użyciu systemów rozsączających?
Jak skutecznie poprawić absorpcję wody w glebie przy użyciu systemów rozsączających?
Poznaj skuteczne metody poprawy wchłaniania wody przez glebę z użyciem systemów rozsączających. Zrozum jak technologia te może wspierać Twój ogród w długotrwałym nawadnianiu.
Ostatnie wpisy