Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji w domu?

Co warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Inwestycja w domową klimatyzację na przestrzeni ostatnich lat stała się standardowym rozwiązaniem w większości budynków mieszkalnych. 

Na jakie czynniki zwrócić uwagę? 

Wybór klimatyzatora to decyzja, którą należy dopasować do parametrów i rodzaju pomieszczenia, w którym ma znajdować się klimatyzacja. Wymagania pomieszczeń mieszkalnych są w duży stopniu uzależnione od temperatury panującej w mieszkaniu, ilości okien, posiadanych osłon przed światłem słonecznym, izolacji ścian zewnętrznych oraz wysokości i usytuowania pomieszczeń. Pomieszczenia dobrze oszklone, z dużymi oknami i szklanymi drzwiami doskonale pomagają utrzymać ciepło zimą, jednak są zdecydowanie bardziej wymagające w czasie ochładzania latem. Dobre i szczelne rolety mogą również pomóc ochłodzić mieszkanie i utrzymać w nim przyjemną temperaturę powietrza. W domach, które nie są wyposażone w tego typu rozwiązania, dobrze sprawdzi się klimatyzator, który pozwala na ustawienie dowolnej temperatury w każdym z poszczególnych pokoi. Jednak rozwiązań i rodzajów klimatyzatorów jest kilka, o najważniejszych z nich można przeczytać na specjalistycznych stronach, takich jak gomar.info

Rodzaje klimatyzacji 

Jednym z  najbardziej optymalnych rozwiązań jest klimatyzator typu split, czyli rozłączny. Urządzenie to składa się z dwóch elementów, jednego umieszczonego wewnątrz budynku, drugiego na jego zewnętrznej stronie. Element wewnętrzny odpowiedzialny jest za obniżenie temperatury w wybranym pomieszczeniu, natomiast druga część odprowadza ciepło poza budynek. Bardziej rozwiniętym modelem tego typu jest klimatyzator multi-split, który posiada kilka wewnętrznych jednostek urządzenia. Dzięki temu klimatyzator pozwala  na ustawienie dowolnej temperatury w każdym pomieszczeniu, co sprawia, że  użytkowanie jest bardzo komfortowe. Warto pamiętać, że część zewnętrzna klimatyzatora może generować spory hałas, dlatego warto umieścić je na stronie domu, w której nie znajdują się sypialnie. Część użytkownicy decyduje się także na klimatyzator przenośny, który jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Jest ono jednak mało wydajne i ma znacznie nie mniejszą moc chłodzenia. Klimatyzator ten jest mobilny, co ułatwia regulację temperatury w trudno dostępnych pomieszczeniach. 

Jaką moc chłodzenia wybrać?

Kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze domowej klimatyzacji, jest moc urządzenia chłodzącego. Parametry techniczne należy dopasować do charakterystyki pomieszczeń mieszkalnych. W tej kwestii najlepiej zwrócić się do specjalisty, który przeprowadzi oględziny i pomoże dobrać idealny sprzęt. Standardowo klimatyzator dopasowuje się do specyfiku domu, między innymi na podstawie tego czy przy jego projektowaniu zostały zastosowane elementy odcinające dopływ promieni słonecznych, takie jak rolety czy markizy Kluczowe jest również usytuowanie domu, czyli sprawdzenie, jakie pomieszczenia są ustawione w stronę światła. 

Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co wybrać dla dziecka – telefon na kartę czy abonament?
Co wybrać dla dziecka – telefon na kartę czy abonament?
Rozglądasz się za pierwszym telefonem dla Twojego dziecka i zastanawiasz się, czy lepszym rozwiązaniem będzie abonament, czy oferta na kartę? Zobacz jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.
Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?
Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?
Czym jest kąt widzenia w kamerach? Jak go odpowiednio dobrać oraz czy zawsze należy wybierać kamery o najszerszym kącie widzenia? O tym w artykule.
Co warto kupić ze stali nierdzewnej?
Co warto kupić ze stali nierdzewnej?
Z artykułu dowiesz się, jakie sprzęty i meble ze stali nierdzewnej cieszą się funkcjonalnością w sektorze gastronomii oraz produkcji.
Ostatnie wpisy