Soundbar czy kino domowe – na co się zdecydować?

Soundbar czy kino domowe – na co się zdecydować?

Gry i rozrywka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dla wielu osób jakość dźwięku, którą oferują nowoczesne telewizory, jest niewystarczająca. Dlatego warto ją wzmocnić za pomocą odpowiedniego sprzętu. Jaki sprzęt wybrać soundbar czy kino domowe?

Czym jest soundbar?

Dla wielu osób słowo soundbar brzmi bardzo tajemniczo. Jest to listwa dźwiękowa, w której zamieszczone jest kilkanaście małych głośników. Niewielki rozmiar tego urządzenia sprawia, że bez problemu zmieści się za telewizorem lub pod nim (jeśli warunki techniczne na to pozwalają). Najczęściej soundbar podłączony jest do telewizora za pomocą kabla HDMI, a najnowsze modele za pomocą sieci Wi-Fi. Większość tych urządzeń wyposażona jest w złącze USB, dzięki temu bez problemu można go podłączyć do smartfona.

W nowoczesnych soundbarach można znaleźć dodatkowy głośnik zwany subwooferem. Dzięki temu urządzenie odtwarza dźwięki nawet o najniższej częstotliwości. Takie modele są droższe, lecz jakość dźwięku jest dużo lepsza.

Wady i zalety soundbara

Główną zaletą tego urządzenia są niewielkie wymiary. Dzięki temu można go „ukryć” za telewizorem. Drugą zaletą soundbarów jest prosta, wręcz intuicyjna obsługa. Za pomocą kabla HDMI lub sieci Wi- Fi. Po kilkuminutowej konfiguracji można cieszyć się wysoką jakością dźwięku.

Subwoofery mają jedną dużą wadę – cenę. Dobrej jakości urządzenie kosztuje ponad 1000 zł. Jakość dźwięku z tańszych modeli na pewno nie zachwyci kinomanów i melomanów.

Kino domowe: popularne rozwiązanie audio

Zestawy kina domowego są bardzo popularnym rozwiązaniem. Nowoczesne zestawy są bezprzewodowe, dzięki zastosowaniu technologii Bluethore. W sklepach można znaleźć zróżnicowane cenowo zestawy kina domowego. Cena zestawu jest zależna od ilości urządzeń i mocy dźwięku. Za kino domowe renomowanej marki należy zapłacić około 1500 zł. W klasycznym zestawie za tą cenę można otrzymać:

  • odtwarzacz Blu-Ray/ DVD,
  • amplituner,
  • zestaw głośników.

Kino domowe polecane jest zwłaszcza dla osób mających przestronny salon. Jeśli w mieszkaniu liczy się każdy metr powierzchni, to taki zestaw będzie kłopotliwym rozwiązaniem.

Wady i zalety kina domowego

Główną zaletą kina domowego jest dobra jakość dźwięku. Osiągniecie go przy pomocy soundbaru, nie jest możliwe. Profesjonalny sprzęt kina domowego potrafi stworzyć klimat podobny do sali kinowej.

Główną wadą tego rozwiązania jest wielkość i ilość urządzeń wchodzących w skład zestawu. W każdym zestawie znajduje się minimum 5 głośników, które zajmują miejsce. Kolejną wadą tego rozwiązania jest to, że trudno zintegrować telewizor z dowolnym zestawem. Najczęściej kino domowe i telewizor muszą być tej samej marki.

Co wybrać: soundbar czy kino domowe?

Oba rozwiązania oferują dobrej jakości wrażenia dźwiękowe. Wybierając urządzenie do swojego domu, powinieneś wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, którą dysponujesz i zasobność swojego portfela. Jeśli masz mało miejsca, to wybierz soundbar. Gdy masz dużo miejsca w mieszkaniu i chcesz kupić drogi dobrej jakości sprzęt, to zdecyduj się na kino domowe.

Zdjęcie główne: Alehandra13/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybierać meble wielofunkcyjne dla małych przestrzeni? Przegląd oferty MKS Meble
Jak wybierać meble wielofunkcyjne dla małych przestrzeni? Przegląd oferty MKS Meble
Poradnik zawiera praktyczne wskazówki na temat wyboru multifunkcyjnych mebli MKS, które optymalizują przestrzeń w małych pomieszczeniach bez utraty stylu i funkcjonalności.
Urządzenia kuchenne – must have w każdej restauracji
Urządzenia kuchenne – must have w każdej restauracji
Abyśmy mogli cieszyć się pysznymi potrawami serwowanymi w restauracjach, kuchnia lokalu gastronomicznego musi być dobrze wyposażona. Poznaj podstawowe sprzęty, które powinny się w niej znaleźć.
Innowacyjne funkcje smartwatcha: Co nowego oferują najnowsze modele
Innowacyjne funkcje smartwatcha: Co nowego oferują najnowsze modele
Smartwatche są coraz bardziej popularne wśród użytkowników, którzy szukają inteligentnych urządzeń do monitorowania swojego zdrowia, organizacji czasu i dostępu do różnorodnych funkcji. Producentom stale udaje się wprowadzać innowacyjne funkcje, które sprawiają, że smartwatche stają się jeszcze bardziej zaawansowanymi i wszechstronnymi gadżetami. W tym artykule przyjrzymy się najnowszym modelom smartwatchy i ich innowacyjnym funkcjom, które oferują użytkownikom nowe możliwości i doświadczenia.
Ostatnie wpisy