Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo i higiena pracy to kwestie, których nie należy bagatelizować. Dowiedz się, jak zapewnić pracownikom lepsze warunki w zakładzie pracy.
W oparciu o dane statyczne Gus dotyczące ilości wypadków, które miały miejsce 2021 roku, można stwierdzić, że ilość zgłoszonych wypadków przy pracy wzrosła o 9,6 % w stosunku do poprzedniego roku. Najwyższy wynik wypadkowości został odnotowany w następujących sekcjach: górnictwo i wydobywanie, dostawa wody oraz gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja, a także przetwórstwo przemysłowe. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i ma obowiązek prowadzenia systematycznego szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa, a także wcześniejszego poinformowania pracowników o wszystkich niebezpieczeństwach związanych z wykonywaniem pracy na poszczególnym stanowisku.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo w fabryce, przetwórni czy na magazynie, ważne jest edukowanie pracowników na temat metod ergonomicznej i bezpiecznej pracy, wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej, a także zastosowanie wszelkich dostępnych zabezpieczeń, które poprawią komfort i bezpieczeństwo pracy. Wiele procesów w zakładzie pracy może zostać uproszczone, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii i automatyzacji oraz wsparciu profesjonalistów. Przykładowo logistyczny proces przetwarzania gotówki, cash handling czy przewóz niebezpiecznych ładunków może zostać powierzony doświadczonej firmie, zapewniającej wsparcie w zakresie bezpieczeństwa, czystości i technicznego utrzymania nieruchomości, a także obsługi procesów biznesowych. Jeśli szukasz również specjalistycznych usług dla przemysłu, to z pełną ofertą możesz zapoznać się na stronie: https://bezpieczenstwo.impel.pl/cash-handling/.
Stałe monitorowanie środowiska pracy zdrowia pracowników oraz przeprowadzanie kontroli technicznych sprzętu jest kluczowe dla zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Nie należy zapominać także o odpowiednim oznakowaniu hal i magazynów, zastosowaniu tłumików hałasu czy monitorowaniu parametrów, takich jak stężenie gazów, promieniowanie oraz innych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Często detale, takie jak przemysłowe wycieraczki gumowe czy elementy ochrony indywidualnej, pozwalają uniknąć niebezpiecznej sytuacji. Nie należy zapomnieć także o dezynfekcji i odpowiedniej wentylacji miejsca pracy. Zwłaszcza rolnicy z polskich ferm powinni zainteresować się kwestiami, takimi jak przeciwdziałanie asf czy dezynfekcja termiczna maszyn.
Fot.: carlos aranda/unsplash.com