Specjalna technologia zabezpieczająca dokumenty będzie stosowana przez Politechnikę Świętokrzyską. Studenci otrzymają dyplomy chronione przez blockchain. Co to oznacza?
Blockchain to technologia wykorzystująca łańcuch bloków do przechowywania i przetwarzania informacji. Ma ona związek z wykonywaniem transakcji w Internecie. W praktyce, informacje są rozproszone w sieci i nie ma jednego centralnego punktu ich przechowywania. Przykładowo, w jednym bloku znajdują się dane z określonej liczby transakcji, a kolejne informacje są gromadzone w kolejnym bloku. Przez to tworzy się łańcuch, do którego trudniej dostać się osobom z zewnątrz.
Coraz więcej spraw urzędowych możemy dopełnić tylko przez Internet. Elektroniczny system rośnie w siłę, tymbardziej, że zauważono duże oszczędności związanych z obiegiem dokumentów.
– Rynek zrozumiał, że forma papierowa w porównaniu do formy cyfrowej jest po prostu ułomna, ona jest mniej zabezpieczona, mniej efektywna, jest wolniejsza. Możemy więc mówić już o trendzie. Wcześniej można było mówić o zarządzaniu dokumentami w formie cyfrowej w kontekście rewolucji, natomiast na dzień dzisiejszy, gdy obserwujemy rynek, jest to proces pewnego rodzaju ewolucji – wskazuje Gabriel Dymowski, współzałożyciel i prezes DoxyChain dla agencji informacyjnej Newseria.
Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system DoxyChain, który umożliwia podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego. Start-up do zabezpieczania formalności używa właśnie technologii blockchain. Ta będzie stosowana np. na Politechnice Świętokrzyskiej do zabezpieczenia elektronicznych dyplomów.
– Jeżeli mówimy o technologii blockchain, to zdecydowanie wyprzedza ona ustawodawstwo. Na poziomie Unii Europejskiej są już bardzo ambitne plany, w jaki sposób regulować tę technologię. Powstaje szereg grup roboczych działających przy europejskich instytucjach. Wciąż jeszcze nie ma wiążących ram prawnych, w których należałoby się poruszać – podkreśla prezes DoxyChain dla agencji informacyjnej Newseria.
Źródło: Newseria