Co to jest blockchain i jaki ma wpływ na obieg dokumentów?

Co to jest blockchain i jaki ma wpływ na obieg dokumentów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Specjalna technologia zabezpieczająca dokumenty będzie stosowana przez Politechnikę Świętokrzyską. Studenci otrzymają dyplomy chronione przez blockchain. Co to oznacza?

Czym jest blockchain?

Blockchain to technologia wykorzystująca łańcuch bloków do przechowywania i przetwarzania informacji. Ma ona związek z wykonywaniem transakcji w Internecie. W praktyce, informacje są rozproszone w sieci i nie ma jednego centralnego punktu ich przechowywania. Przykładowo, w jednym bloku znajdują się dane z określonej liczby transakcji, a kolejne informacje są gromadzone w kolejnym bloku. Przez to tworzy się łańcuch, do którego trudniej dostać się osobom z zewnątrz.

Bezpieczeństwo dokumentów w administracji publicznej

Coraz więcej spraw urzędowych możemy dopełnić tylko przez Internet. Elektroniczny system rośnie w siłę, tymbardziej, że zauważono duże oszczędności związanych z obiegiem dokumentów.

– Rynek zrozumiał, że forma papierowa w porównaniu do formy cyfrowej jest po prostu ułomna, ona jest mniej zabezpieczona, mniej efektywna, jest wolniejsza. Możemy więc mówić już o trendzie. Wcześniej można było mówić o zarządzaniu dokumentami w formie cyfrowej w kontekście rewolucji, natomiast na dzień dzisiejszy, gdy obserwujemy rynek, jest to proces pewnego rodzaju ewolucji – wskazuje Gabriel Dymowski, współzałożyciel i prezes DoxyChain dla agencji informacyjnej Newseria.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest system DoxyChain, który umożliwia podpisywanie dokumentów za pomocą podpisu elektronicznego. Start-up do zabezpieczania formalności używa właśnie technologii blockchain. Ta będzie stosowana np. na Politechnice Świętokrzyskiej do zabezpieczenia elektronicznych dyplomów.

– Jeżeli mówimy o technologii blockchain, to zdecydowanie wyprzedza ona ustawodawstwo. Na poziomie Unii Europejskiej są już bardzo ambitne plany, w jaki sposób regulować tę technologię. Powstaje szereg grup roboczych działających przy europejskich instytucjach. Wciąż jeszcze nie ma wiążących ram prawnych, w których należałoby się poruszać – podkreśla prezes DoxyChain dla agencji informacyjnej Newseria.

Źródło: Newseria

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do Twojej łazienki?
Jak wybrać odpowiednie oświetlenie LED do Twojej łazienki?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak idealnie dopasować oświetlenie LED do Twojej łazienki. Porady ekspertów, trendy i funkcjonalność - wszystko, co musisz wiedzieć na jednym ekranie.
Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?
Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?
Kamery do użytku domowego stają się coraz bardziej popularne. Służą nie tylko do monitorowania domu pod naszą nieobecność. Sprawdź, kiedy warto je wykorzystać.
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Jakie ogrzewanie do domu wybrać?
Wybór systemu ogrzewania do domu: komfort, efektywność i ochrona środowiska - co warto wiedzieć?
Ostatnie wpisy