728 x 90

Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kamera do użytku domowego – jaką wybrać?

Kamery do użytku domowego stają się coraz bardziej popularne. Służą nie tylko do monitorowania domu pod naszą nieobecność. Sprawdź, kiedy warto je wykorzystać.

Przed sezonem urlopowym sporym zainteresowaniem cieszą się kamery do użytku domowego. Jeśli Ty też chcesz zapewnić sobie spokój podczas wymarzonych wakacji, dowiedz się, jak wybrać domową kamerę.

Kamera do użytku domowego – czy warto ją kupić?

Domowe kamery wielu osobom kojarzą się jedynie z monitoringiem posesji podczas nieobecności właściciela, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Są też przydatne na przykład do sprawdzania, kto dzwoni do bramy i próbuje wjechać na posesję. Wiele osób po zamontowaniu takiej kamery ma większe poczucie bezpieczeństwa. I już choćby z tego powodu warto rozważyć ich zamontowanie.

Kamera IP – co to takiego?

Tradycyjne kamery analogowe są zastępowane przez kamery IP, które nie tylko rejestrują obraz, ale umożliwiają jego podgląd w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca za pośrednictwem dedykowanej aplikacji. W sklepach ze sprzętem elektronicznym można znaleźć kamery IP bezprzewodowe (łączą się przez Wi-Fi) i przewodowe. 

Rodzaje kamer do monitoringu

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu kamery domowej, dowiedz się, jakie są ich rodzaje i wybierz odpowiedni do swoich potrzeb. Na sklepowych półkach znajdziesz:

  • kamery tubowe (bullet), które są odpowiednie do monitorowania na długich dystansach. Obiektyw w tego typu kamerze jest nieruchomy i może być zwrócony tylko w jednym kierunku;
  • kamery PTZ –  skrót PTZ pochodzi od pan-tilt-zoom. Tego typu kamery mają najwięcej funkcji sterowania, możliwe jest ich obracanie i nachylanie. Dużym plusem jest też możliwość przybliżania obrazu. Szereg możliwości, jakie mają kamery PTZ sprawia, że zastępują one z powodzeniem nawet kilka standardowych urządzeń do monitoringu;
  • kamery kopułkowe (dome) – to popularne kamery o półkolistym kształcie, które są montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Tego typu kamery są stosowane często w sklepach czy przychodniach;
  • kamery szybkoobrotowe – tego typu kamery raczej nie są kupowane do użytku domowego, gdyż najlepiej sprawdzają się do monitoringu dużych obiektów. Ich główną zaletą jest możliwość obrotu w zakresie 360 stopni;
  • kamery box – to niewielkie kamery, które doskonale sprawdzą się w miejscach, gdzie potrzebny jest dyskretny monitoring. Są niewielkich rozmiarów.

Czy montować kamerę w widocznym miejscu?

Wiele osób, które rozważają zakup kamery domowej, zastanawia się, czy montować ją w taki sposób, by była widoczna dla potencjalnego włamywacza. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kamera zamontowana w widocznym miejscu może skutecznie odstraszyć złodzieja, jednak trzeba mieć świadomość, że część z nich może po prostu lepiej przygotować się do włamania. Zasłonięcie twarzy, uszkodzenie kamer lub próba ich wyłączenia przez odcięcie dopływu prądu do domu – pomysłowość złodziei nie zna granic. Z kolei dyskretnie zamontowana kamera nie odstraszy złodzieja, ale jeśli jest odpowiednio ustawiona, zarejestruje jego wizerunek, co będzie cennym tropem podczas poszukiwania sprawcy. Która opcja jest zatem lepsza? Trudno przewidzieć.

Zdj. główne: PhotoMIX-Company/pixabay.com

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy