Jakie są rodzaje zawiasów meblowych i jak je dobrać?

Jakie są rodzaje zawiasów meblowych i jak je dobrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawiasy meblowe są nieodzownym elementem każdego mebla, który zapewnia przede wszystkim funkcjonalność, wygodę oraz trwałość konstrukcji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy producentem nowych mebli, czy właśnie planujemy modernizację naszego mieszkania, dobrze dobrane zawiasy są kluczowym czynnikiem, który wpływa na wygodę użytkowania i trwałość mebli. W poniższym artykule przedstawimy różne rodzaje zawiasów meblowych oraz podpowiemy, na jakie kryteria zwracać uwagę podczas ich doboru.

Jakie rodzaje zawiasów meblowych wyróżniamy?

Zawiasy meblowe mogą różnić się w zależności od ich konstrukcji oraz funkcji, jakie pełnią w meblu. Pierwszym rodzajem, który jest bardzo popularny to zawiasy nakładane. W takim przypadku drzwi szafki znajdują się po zewnętrznej stronie korpusu. Patrząc na mebel od frontu widoczny jest tylko przód szafki oraz wąska przestrzeń dookoła niego. Ta przestrzeń jest konieczna do prawidłowego otwierania i zamykania drzwiczek.

Kolejnym rodzajem, który jest nadzwyczaj praktyczny, są zawiasy bliźniacze. Wykorzystuje się je nieco rzadziej, jednak wybór na nie pada w momencie, kiedy sąsiadujące ze sobą drzwiczki dzielą jeden korpus. W takim przypadku drzwiczki znajdują się na zewnątrz całego korpusu i opierają się o wspólną, środkową przegrodę.

Można również skorzystać z zawiasów kątowych oraz równoległych. Pierwsze z nich przeznaczone są do szafek z cofniętymi frontami i zazwyczaj posiadają formę kwadratu ze ściętym jednym rogiem. Z kolei modele równoległe stosuje się najczęściej w przypadku mebli kuchennych, gdzie zastosowanie blendy daje możliwość oddzielenia pozostałych elementów bądź ściany.

Jak dobrać odpowiednie zawiasy meblowe?

Wybór odpowiednich zawiasów meblowych może mieć istotny wpływ na wygodę i funkcjonalność mebli. Konieczne jest zwracanie uwagi na wagę drzwi. Różne zawiasy mają różne nośności, dlatego ważne jest, aby dobrać elementy w taki sposób, aby były w stanie utrzymać wagę drzwi. Przed zakupem zawiasów, należy więc dokładnie zważyć drzwi, aby dobrać odpowiednią nośność.
Kolejnym ważnym kryterium jest kąt otwarcia drzwi. Niektóre zawiasy pozwalają na pełne otwarcie drzwi pod kątem 180 stopni, podczas gdy inne mają ograniczenia. Przy projektowaniu mebli lub modernizacji istniejących, należy wziąć pod uwagę wymagany kąt otwarcia i dobrać zawiasy, które zapewnią optymalne użytkowanie mebla. Zawiasy meblowe blum muszą być zatem odporne na ciężar oraz dostosowane do naszych indywidualnych preferencji

Grafika: freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Periscope – czym jest i jakie ma funkcje?
Periscope – czym jest i jakie ma funkcje?
Znasz Periscope? To aplikacja powiązana z Twitterem, która służy do transmisji live. Zobacz!
Jak urządzić kuchnię? Podpowiadamy!
Jak urządzić kuchnię? Podpowiadamy!
W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak poradzić sobie z różnymi problemami w kuchni oraz doradzamy kiedy warto zdecydować się na meble na wymiar.
Jak stosować oleje do drewna?
Jak stosować oleje do drewna?
Dowiedz się, jak efektywnie wykorzystać oleje do drewna - podstawowe informacje, praktyczne porady i profesjonalne techniki. Idealny poradnik dla amatorskich entuzjastów i doświadczonych specjalistów.
Ostatnie wpisy