Czujnik zalania i wycieku wody – gdzie się przyda?

Czujnik zalania i wycieku wody – gdzie się przyda?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czujnik zalania i wycieku wody to inteligentne urządzenie, dzięki któremu możemy uniknąć przykrej niespodzianki w razie awarii pralki, zmywarki lub innego sprzętu AGD. Oto zalety tego rozwiązania!

Czujnik zalania i wycieku wody – co to jest? Detekcja wycieku wody

Czujnik zalania i wycieku wody to małe, praktyczne i niezwykle czułe urządzenie, w którym wykorzystano nowoczesne technologie. Czujnik jest wykonany ze szczelnego tworzywa, odpornego na wodę i brud. Na rynku dostępne są modele akumulatorowe oraz wyposażone w zasilacz. 

Ten praktyczny gadżet zaalarmuje nas w razie różnego rodzaju przecieków i powodzi. Jeśli poziom wody przekroczy dany poziom (np. 0,5 mm), automatycznie uruchomi się alarm, który może wysłać powiadomienie o zdarzeniu na naszego smartfona lub inne urządzenie mobilne – bez względu na to, w jakim miejscu aktualnie przebywamy! Warto wspomnieć, że droższe urządzenia mają wbudowany czujnik temperatury oraz sabotażu.

Zalety czujnika zalania i wycieku wody – element inteligentnego domu

Instalacja czujnika zalania i wycieku wody niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala szybko reagować w razie awarii sprzętów lub instalacji wodnej. Gadżet sprawdzi się w razie:

  • uszkodzenia uszczelki w rurze,
  • pęknięcia rury w związku z zamarznięciem,
  • uszkodzenia rury spowodowanego osiadaniem gruntu,
  • przypadkowego uszkodzenia rury.

Dzięki czujnikowi możemy na bieżąco czuwać nad bezpieczeństwem naszego mienia prywatnego, nawet gdy jesteśmy daleko od domu. Takie innowacyjne rozwiązanie może uratować nasz dobytek życia, gdy wyjeżdżamy na wczasy, a pod naszą nieobecność będzie załamanie pogody i obfite deszcze. Dzięki inwestycji w dobrej jakości czujnik możemy zapobiec ewentualnym zniszczeniom wywołanym wyciekiem lub zalaniem wodą. 

Czujnik zalania i wycieku wody sprawdzi się nie tylko w domu jednorodzinnym, ale i mieszkaniu – ten inteligentny sprzęt może zabezpieczyć nas przed zalaniem sąsiada. Najbardziej zaawansowany sprzęt jest nawet w stanie automatycznie odciąć dopływ wody po wykryciu zalania. Choć tego typu rozwiązanie zwykle stosuje się w budynkach komercyjnych, a nie prywatnych (jest to dość kosztowna opcja).

Ile kosztuje czujnik zalania i wycieku wody?

Warto mieć świadomość, że koszt zakupu czujnika zalania i wycieku wody jest wielokrotnie niższy, niż wydatki, jakie będziemy musieli ponieść w razie zniszczeń wyposażenia domu lub mieszkania. Standardowa cena jednego czujnika to 100–300 złotych. Oczywiście producenci oferują też znacznie tańsze czujniki za 30–50 złotych. Jednak jeśli zależy nam na niezawodnym i trwałym urządzeniu, lepiej zainwestować w droższy model.

Gdzie zamontować czujnik zalania i wycieku wody? 

Czujnik zalania i wycieku wody warto umieścić w tych miejscach, w których występuje największe ryzyko zalania. Wiele osób decyduje się na instalację sensora w kuchni, łazience oraz w narażonym na powódź garażu, a także piwnicy. Wrażliwa na zalania jest też toaleta. Detektor zalania montuje się zwykle na podłodze, a moduł łączności – na ścianie.

Jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie domu, warto poza czujnikiem zalania i wycieku wody zainwestować w nowoczesny system alarmowy i system ochrony przeciwpożarowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe do swojego ogrodu?
Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe do swojego ogrodu?
Odkryj, jak skutecznie i trafnie wybrać panele ogrodzeniowe, które będą idealnie komponować się z Twoim ogrodem. Dowiedz się, jakie kryteria uwzględnić podczas wyboru i jak to przekłada się na satysfakcję z użytkowania.
Usługa „Prąd jak Powietrze” – na czym polega?
Usługa „Prąd jak Powietrze” – na czym polega?
Posiadasz instalację fotowoltaiczną lub planujesz jej montaż? Poznaj szczegóły usługi "Prąd jak Powietrze" i jeszcze efektywniej zarządzaj wyprodukowaną energią elektryczną!
Nowoczesny dron z kamerą do monitorowania domu – czym jest i do czego służy?
Nowoczesny dron z kamerą do monitorowania domu – czym jest i do czego służy?
Coraz więcej osób decyduje się na drony monitorujące dom i posesję. Dowiedz się, czym są takie drony i do czego dokładnie służą!
Ostatnie wpisy