Artykuł sponsorowany
Nastolatkowie traktują swoje pokoje prawie jak przestrzeń świętą. Rzeczywiście, okres dojrzewania to czas, w którym młodzi ludzie zaczynają w bardzo dużym stopniu odczuwać potrzebę prywatności oraz manifestowania swojej autonomii. Często próby wyrażenia siebie i zaznaczenia swojego indywidualizmu widoczne są właśnie w pokoju nastolatka. Częste przemeblowania, przemalowywanie ścian i personalizacja mebli są właśnie sposobami na to, by odkryć swój styl i zapanować nad kawałkiem własnej przestrzeni. Podpowiadamy, jak praktycznie urządzić pokój dla nastolatka.
Urządzając pokój dorastającego dziecka musisz liczyć się z tym, że będzie on wielokrotnie zmieniany i poprawiany. Nastolatkowie bardzo szybko zapalają się miłością do rzeczy, stylów czy zjawisk popkulturowych, po czym bardzo szybko nudzą się nimi i porzucają podjęte przed kilkoma tygodniami hobby czy odkrytego niedawno artystę. Tempo, w jakim młody człowiek może przejść od fascynacji heavy metalem do umiłowania muzyki klasycznej, jest porażające, dlatego jego pokój należy urządzać raczej w neutralnym stylu i kolorach. W ten sposób pomieszczenie staje się czystym płótnem, które nastolatek może dowolnie modyfikować za pomocą różnych dodatków i ozdób. Meble młodzieżowe mogą być naprawdę uniwersalne i łączyć w sobie nowoczesny, modny wygląd z ogromną funkcjonalnością.
Pamiątki, buty, stare ubrania, łupy z second handów i gadżety, wszystkie te rzeczy, najczęściej w dużych ilościach, znajdziesz w pokoju każdego nastolatka. Młodzi ludzie lubią zbierać różne przedmioty, przywiązują się do rzeczy i mają do nich stosunek sentymentalny. Jest to naturalny etap przechodzenia przez dojrzewanie, dlatego warto pozwolić na to nastolatkom. Zamiast narzekać i kazać dziecku ograniczyć ilość rzeczy trzymanych w pokoju, zapewnij mu dużo miejsca do przechowywania, aby przedmioty nie leżały na wierzchu i nie tworzyły w pokoju bałaganu. Szafy Forte są świetnym rozwiązaniem do pokoju nastolatka, ponieważ są bardzo pojemne, a przez praktyczny układ półek, łatwo jest w nich utrzymać porządek. Pojemne szafy bardzo ułatwiają sprzątanie, a jak wiadomo, utrzymywanie ładu w pokoju nie jest raczej mocną stroną młodzieży.
Dorastające dzieci mają zupełnie inne potrzeby niż maluchy, dlatego wydzielenie w pokoju różnych stref staje się z czasem konieczne. Przestrzeń do nauki nie powinna pokrywać się z miejscem do odpoczynku i snu. Spotkania ze znajomymi oraz samotny relaks powinny odbywać się w cichej, spokojnej przestrzeni, wolnej od przedmiotów kojarzących się z pracą czy nauką. Niewielki stolik kawowy i wygodny fotel czy pufy pomagają w stworzeniu w pokoju kąta do odpoczynku. Może to być mały kącik, który nastolatek urządzi w taki sposób, by czuć się tam komfortowo i swobodnie. W większym pokoju dobrym wyborem do takiej przestrzeni może być makramowa huśtawka, a nawet hamak. Takie miejsce powinno pozwalać na wygodne spędzanie czasu w samotności lub w towarzystwie przyjaciół, rodziców lub rodzeństwa. Kącik do relaksu bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne, pomaga uspokoić umysł i walczyć z przestymulowaniem po długim dniu.
Zdjęcie główne: pexels.com/Dmitry Zvolskiy