Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pojęcie cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) staje się coraz popularniejsze w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Mówiąc krótko, to po prostu wirtualny model procesu, produktu lub usługi. Czym jest konkretnie?

Historia modelu

Cyfrowy bliźniak jest repliką fizycznych obiektów, procesów i systemów. To wyrażenie po raz pierwszy pojawiło się w latach sześćdziesiątych XX w. Wówczas NASA w ramach programu Apollo wykonała bliźniaki Modułu Dowodzenia, Modułu Księżycowego i Lunar Rovera. Zrobili to, by mieć odzwierciedlenia wysyłanych w przestrzeń obiektów. Wirtualne bliźniaki stanowią w pewnym sensie medium pomiędzy człowiekiem a maszyną fizycznie niedostępną.

Cyfrowy bliźniak to wirtualny model danej czynności, łączący świat wirtualny i fizyczny. Pozwala na analizę danych i monitorowanie systemów. 

Digital twin w nowoczesnych firmach

Firma produkcyjna, posiadająca cyfrowego bliźniaka danego urządzenia, ma pogłębiony wgląd w jego zachowanie, a co najważniejsze potencjalne problemy i awarie. I może przeprowadzać różnego rodzaju testy i symulacje bez konieczności wprowadzania drogich zmian w fizycznym produkcie. Jak potwierdziły rozmaite testy, bliźniak z niesamowitą dokładnością powiela to, co ma miejsce się w rzeczywistości. W efekcie pozwala to zwiększać wydajność urządzeń i tym samym obniżać koszty przez przewidywanie ewentualnych komplikacji w procesie tworzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o rośliny?
Jak dbać o rośliny?
Interesujesz się roślinami? Zobacz, jak dobrze o nie zadbać.
Co wpływa na sprzedaż technologii energetycznych? Pozycjonowanie, inaczej SEO
Co wpływa na sprzedaż technologii energetycznych? Pozycjonowanie, inaczej SEO
Chciałbyś zwiększyć sprzedaż technologii energetycznych, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Z pewnością pomoże Ci w tym nasz krótki poradnik.
Fałszywe wiadomości od OLX – uwaga na oszustów!
Fałszywe wiadomości od OLX – uwaga na oszustów!
Kupujesz lub sprzedajesz przez OLX? Przeczytaj o fałszywych wiadomościach.
Ostatnie wpisy