Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Digital twin, czyli cyfrowy bliźniak – czym jest?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pojęcie cyfrowy bliźniak (ang. digital twin) staje się coraz popularniejsze w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Mówiąc krótko, to po prostu wirtualny model procesu, produktu lub usługi. Czym jest konkretnie?

Historia modelu

Cyfrowy bliźniak jest repliką fizycznych obiektów, procesów i systemów. To wyrażenie po raz pierwszy pojawiło się w latach sześćdziesiątych XX w. Wówczas NASA w ramach programu Apollo wykonała bliźniaki Modułu Dowodzenia, Modułu Księżycowego i Lunar Rovera. Zrobili to, by mieć odzwierciedlenia wysyłanych w przestrzeń obiektów. Wirtualne bliźniaki stanowią w pewnym sensie medium pomiędzy człowiekiem a maszyną fizycznie niedostępną.

Cyfrowy bliźniak to wirtualny model danej czynności, łączący świat wirtualny i fizyczny. Pozwala na analizę danych i monitorowanie systemów. 

Digital twin w nowoczesnych firmach

Firma produkcyjna, posiadająca cyfrowego bliźniaka danego urządzenia, ma pogłębiony wgląd w jego zachowanie, a co najważniejsze potencjalne problemy i awarie. I może przeprowadzać różnego rodzaju testy i symulacje bez konieczności wprowadzania drogich zmian w fizycznym produkcie. Jak potwierdziły rozmaite testy, bliźniak z niesamowitą dokładnością powiela to, co ma miejsce się w rzeczywistości. W efekcie pozwala to zwiększać wydajność urządzeń i tym samym obniżać koszty przez przewidywanie ewentualnych komplikacji w procesie tworzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zbiorniki buforowe – doskonałe rozwiązanie dla Twojego systemu
Zbiorniki buforowe – doskonałe rozwiązanie dla Twojego systemu
Optymalizuj działanie swojego systemu dzięki zbiornikom buforowym - stabilność, wydajność i ochrona w jednym rozwiązaniu!
Narożnik lewostronny a prawostronny – jak rozróżnić?
Narożnik lewostronny a prawostronny – jak rozróżnić?
Czy model widoczny na zdjęciach lub w salonie jest prawo- czy lewostronny? Poniżej odnajdziesz praktyczne metody, które zapobiegną pomyłce.
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Kotły parowe może nie spotykane są na każdym kroku. Można być jednak pewnym tego, że znajdują się one w powszechnym użytku.
Ostatnie wpisy