Reklama kontekstowa – wykorzystaj jej możliwości!

Reklama kontekstowa – wykorzystaj jej możliwości!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Reklamy są istotą działań marketingowych, ale nie da się ukryć, że często mało kto zwraca na nie uwagę. Rozwiązaniem może być wykorzystywanie reklam kontekstowych.

Natłok reklam wyskakujących na każdej odwiedzanej stronie może irytować wszystkich internautów, szczególnie gdy marketingowe przekazy nijak mają się do ich potrzeb. Jest małe prawdopodobieństwo, że użytkownik kliknie w reklamę promującą produkt, który go nie interesuje. To z tego powodu tak wiele kampanii nie odnosi pożądanego skutku i nie owocuje zwiększonymi zasiągami i wyższymi zyskami. A gdyby tak postawić na sprawdzone koncepcje i zadbać o to, aby reklamy trafiały tam, gdzie spotkają się z pozytywnym odbiorem?

Zacznijmy od kompozycji marketingowej…

Wszelkie strategie marketingowe najlepiej opierać na takich teoriach, które sprawdziły się już w praktyce. Takim modelem jest marketing mix, nazywany także kompozycją marketingową. Co to jest marketing mix? To połączenie wszystkich czynników, działań, procesów i metod, które oddziałują na całe otoczenie rynkowe przedsiębiorstwa, w tym konsumentów i konkurentów. To również te elementy, które powinny stanowić podstawę każdej strategii.

Najbardziej tradycyjną koncepcją marketingu mix jest 4P. Nazwa odnosi się do czterech elementów (w języku angielskim):

  • produkt (product) – towar lub usługa, które spełniają oczekiwania klientów,
  • cena (price) – zależy od różnych czynników, ale powinna być ustalona w przemyślany sposób,
  • promocja (promotion) – związana z przekazywaniem informacji o produkcie bądź usłudze,
  • dystrybucja (place) – dotyczy kanałów, za których pośrednictwem produkty i usługi trafiają do klienta.

Rozszerzeniem 4P jest koncepcja 7P, uwzględniająca kolejne trzy, istotne w procesie opracowywania strategii marketingowej, elementy:

  • ludzie (people) – zwrócenie uwagi na dbanie o pracowników, którzy w sprzyjającym środowisku mogą osiągać wysokie wyniki sprzedaży,
  • proces (process) – działania promocyjne, które pomagają w zbudowaniu dobrego wizerunku marki,
  • świadectwo materialne (physical evidence) – wizualne aspekty związane z kreowaniem wizerunku przedsiębiorstwa.

Założenia marketingu mix uczą podejmowania przemyślanych decyzji i ułatwiają tworzenie kampanii reklamowych. Gdy mamy już opracowane reklamy, to możemy zająć się jej precyzyjnym umiejscowieniem.

… i dodajmy reklamę kontekstową

Jak sama nazwa wskazuje, kontekstowa reklama wyświetla się na podstawie kontekstu zapytań użytkownika. Internauta zainteresowany wybranym zagadnieniem bądź grupą produktów będzie widział tylko powiązane reklamy, które mogą wzbudzić jego zainteresowanie i zachęcić do skorzystania z oferty. Przewaga reklamy kontekstowej nad tymi, które nie zostały dopasowane w ten sposób, wydaje się oczywista. Jej zaletą jest to, że przekazuje informacje wartościowe dla odbiorcy i wiąże się z produktami poszukiwanymi lub kiedyś kupionymi. Przekaz jest więc maksymalnie spersonalizowany i nie trafia do przypadkowych odbiorców.

Jak sprawić, aby reklamy trafiały w odpowiedni kontekst? Należy wykorzystywać dane zebrane dzięki plikom cookies. To prawdziwe kopalnie informacji o użytkownikach internetowych! Dzięki nim możemy dowiedzieć się, gdzie mieszkają, w jakim są wieku i czego szukają. Ciasteczka śledzą naszą aktywność, przez co systemy reklamowe, takie jak Google Ads, mogą pokazywać nam dopasowane kampanie. Reklamy kontekstowe skuteczniej docierają do potencjalnych klientów i pomagają zwiększyć sprzedaż.

Zdjęcie główne: Headway/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymiana powietrza w domu energooszczędnym
Wymiana powietrza w domu energooszczędnym
Dowiedz się więcej na temat wymiany powietrza i sprawdź, co pozwoli Ci osiągnąć większą energooszczędność w Twoim domu.
Jak postawić ścianę w domu?
Jak postawić ścianę w domu?
Ściana działowa potrafi całkowicie odmienić Twój dom. Dowiedz się, jak samodzielnie wybudować ścianę działową oraz jaki materiał do tego wybrać.
Czy goście powinni korzystać z tej samej sieci WiFi co Ty?
Czy goście powinni korzystać z tej samej sieci WiFi co Ty?
Czy powinniśmy udostępniać Internet gościom? Kwestię dzielenia Wi-Fi można łatwo rozwiązać.
Ostatnie wpisy