Przygotowania przed budową domu

Przygotowania przed budową domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Budowa domu to proces długotrwały, pracochłonny i często stresujący. Niepotrzebnych nerwów oraz wielu zbędnych formalności możesz oszczędzić sobie, odpowiednio przygotowując się do budowy od strony prawnej oraz technicznej. Sporządzenie wymaganych dokumentów oraz wykonanie potrzebnych pomiarów i obliczeń może naprawdę ułatwić budowę domu. Zobacz, co warto przygotować i zaplanować z wyprzedzeniem, przed rozpoczęciem procesu budowy.    

Konstrukcja i szkielet domu    

Każdy budynek musi mieć starannie opracowany i zaprojektowany szkielet. Konstrukcja, w zależności od rozmiaru, ciężaru oraz ilości pięter, powinna być zbrojona w różny sposób. Konstrukcje żelbetonowe są zwykle najtrwalszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Najczęściej wykorzystuje się je przy budowaniu naprawdę dużych i wymagających budynków. Do mniejszych i zdecydowanie lżejszych projektów, stosowana jest zazwyczaj siatka zbrojeniowa, by wzmocnić konstrukcję. Taka siatka zwiększa znacząco wytrzymałość oraz udźwig ścian czy żebrowań. Decyzja, czy konstrukcję Twojego domu należy wzmacniać, czy też nie jest to konieczne, powinna zostać podjęta po konsultacji z ekspertami z dziedziny architektury i budownictwa. 

Pozwolenia z urzędu   

Dużym problemem w czasie budowy własnego domu jest uzyskiwanie kolejnych wymaganych pozwoleń i dokumentów. Zezwolenie na budowę to absolutna podstawa, od której trzeba zacząć, jednak to nie jedyne dokumenty, które trzeba pozyskać. Nawet takie elementy, jak szamba betonowe jednokomorowe wymagają uzyskania pozwolenia. Jest ono wydawane w zależności od tego, jaka jest powierzchnia działki oraz jakie jest planowane umiejscowienie szamba. Nie może ono znajdować się zbyt blisko płotu, granicy działki, drzew, zbiorników wodnych oraz granicy budynku. To samo tyczy się budowy pomieszczeń gospodarczych, szop i sadzenia drzew. Tak naprawdę na wszystkie dodatkowe elementy trzeba w urzędzie uzyskać odpowiednie zezwolenia. Z tego właśnie powodu warto zacząć tę pracę z wyprzedzeniem, by oczekiwanie na dokumenty nie opóźniało budowy. 

Zdolność kredytowa i uzyskanie kredytu   

Finanse są nieodłącznym elementem budowy domu, który należy wziąć pod uwagę, zanim rozpocznie się prace budowlane. Uzyskanie kredytu nie zawsze jest tylko formalnością. Zwłaszcza w czasach, kiedy warunki kredytowe nie są najbardziej korzystne, banki z coraz większą niechęcią udzielają kredytów, a do uzyskania pożyczki potrzebnych jest o wiele więcej dokumentów i zaświadczeń.

Kluczem do sukcesu w tej kwestii jest dobry i sprawdzony doradca kredytowy. Najlepiej jest skorzystać z usług kogoś poleconego, wtedy pewność jego profesjonalizmu jest znacznie większa. Oczywiście, aby uzyskać kredyt, należy najpierw wpłacić do banku tak zwany wkład własny, czyli pewien procent od całej kwoty kredytu, który jest dla banku pewnego rodzaju zabezpieczeniem oraz zaświadczeniem o Twojej wypłacalności. O kredyt warto zacząć ubiegać się z na tyle dużym wyprzedzeniem, by móc bez pośpiechu poszukać dla siebie najkorzystniejszej oferty kredytowej.

Zdj. główne: Daniel McCullough/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto mieszkać w inteligentnym domu?
Dlaczego warto mieszkać w inteligentnym domu?
Mieszkanie w inteligentnym domu staje się coraz popularniejsze wraz z rozwojem technologii. Inteligentne domy to takie, które są wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne i systemy sterowania, które pozwalają na kontrolę różnych aspektów życia w domu, w tym oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i bezpieczeństwa. Istnieje wiele powodów, dla których warto mieszkać w inteligentnym domu.
Zakamarki domowej roślinności: odkrywaj nieznane gatunki do uprawy w domu i ogrodzie
Zakamarki domowej roślinności: odkrywaj nieznane gatunki do uprawy w domu i ogrodzie
Odkryj piękno nieznanych i egzotycznych gatunków roślin, które możesz uprawiać w swoim domu lub ogrodzie. Zainspiruj się i zaprojektuj własną zieloną przestrzeń pełną roślinnej różnorodności.
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Kostka brukowa to popularny materiał budowlany, który wyróżnia się spośród innych ze względu na swoją trwałość. Przeczytaj, jakie ma zalety i dlaczego warto wykorzystać ją do stworzenia przydomowej aranżacji.
Ostatnie wpisy