Jak wykorzystać wodę deszczową? Sprytne oszczędzanie wody!

Jak wykorzystać wodę deszczową? Sprytne oszczędzanie wody!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zaoszczędzić na zużyciu wody i przyczynić się do ochrony środowiska? Postaw na ekologiczne rozwiązania, które pozwolą Ci wykorzystać deszczówkę! 

W Polsce cena za m3 wody wynosi około 5 zł. Według wyliczeń ekspertów, każdy z nas, zużywa około 150 litrów wody dziennie. Z tego 20-40 litrów służy wyłącznie do spłukiwania toalet. Podwyżki cen wprowadzane są po to, aby zmusić nas do ograniczenia zużycia wody. Zanim jednak taka woda trafi do rur w naszych domach, musi przejść konkretne testy jakości. Deszczówki sprawdzi się podczas wykonywania niektórych czynności domowych, kiedy nie potrzebujemy wysokiej jakości wody.

Jak wykorzystać deszczówkę? 

Woda, która zbierana jest z dachów i podwórza jest ściekiem, dlatego powinna być odprowadzana do kanalizacji deszczowej. Ekologicznym rozwiązaniem jest zbieranie miękkiej wody deszczowej i wykorzystywanie jej do podlewania ogrodu czy spłukiwania wody w toalecie. W takiej wodzie występują związki magnezu i wapnia, dlatego nie nadaje się ona do picia. Sprawdzi się świetnie do prania ubrań lub mycia samochodu

Instalując sprzęt do zbierania deszczówki, należy pamiętać o tym, aby wykonana była z  tworzyw sztucznych. Jeśli instalacja będzie umieszczona na dworze, nie powinna być wykonana z materiałów podatnych na korozję, takich jak miedź czy stal. 

Wciąż wzrastające rachunki za wodę i malejące zasoby wodne na świecie zwiększają świadomość ludzi na temat ekologii i zagrożeń, jakie czyhają na nas jeżeli nie zaczniemy dbać o nasze środowisko.  

Istotną zaletą stosowania deszczówki jest obniżenie kosztów zaopatrzenia w wodę oraz ograniczenie ilości ścieków deszczowych. Retencja w instalacjach indywidualnych oraz zmiana systemów kanalizacyjnych, może mieć pozytywny wpływ na jakość zbiorników wodnych.  

Korzyści wynikające z używania wody deszczowej

Zamontowanie instalacji zbierania wód opadowych ma wiele korzyści, które wpłyną nie tylko na Twój portfel i środowisko, ale również na jakość Twoich ubrań i stan roślin.  

Dzięki własnej instalacji wodnej zmniejszysz koszty związane z dostawą wody wodociągowej. Woda kanalizacyjna w mniejszym stopniu obciąża system, gdyż nie jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji, co pomaga zmniejszyć miejscowe podtopienia. Deszczówka zawiera mniej kamienia i idealnie sprawdzi się do podlewania roślin, prania ubrań lub spłukiwania wody w toalecie. Zapobiega odkładaniu się kamienia w pralkach oraz w toaletach. 

Instalacje do wykorzystywania wody deszczowej  

Jednym z najczęstszych sposobów zbierania deszczówki jest gromadzenie jej z dachu pokrytego dachówką lub blacho-dachówką. Dzięki takiej instalacji możesz zebrać około 90% opadającej wody. Drugim sposobem pozyskiwania wody deszczowej jest wykonanie instalacji zbiornikowej, dzięki której będziesz mógł magazynować, a następnie wykorzystywać ją do wcześniej wymienionych celów. Od rury spustowej musisz poprowadzić przewody, które umożliwią odprowadzanie wody do zbiornika. Jest on najczęściej zakopany pod ziemią i służy do magazynowania wody deszczowej w czasie opadów. W przypadku braku opadów przez dłuższy czas zbiornik zostanie napełniony wodą wodociągową. 

Kolejnym i jednocześnie najtańszym sposobem na wykorzystanie wody opadającej jest zbieracz deszczówki. Koszt takiego rozwiązania to około 160 zł, a jego największą zaletą jest możliwość włączenia w istniejący już system orynnowania. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik na każdą porę roku – jak zakupić pościel dla alergików
Poradnik na każdą porę roku – jak zakupić pościel dla alergików
Dowiedz się, jak dobór odpowiedniej pościeli może poprawić komfort życia alergików. Praktyczne porady dla każdej pory roku.
Wybór sofy do salonu – na to warto zwrócić uwagę
Wybór sofy do salonu – na to warto zwrócić uwagę
Wybieraj sofy do salonu z troską o detale. Dowiedz się, co jest kluczowe w decyzji o zakupie, z uwzględnieniem stylu, komfortu i wytrzymałości.
Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę?
Jak stworzyć funkcjonalną łazienkę?
Odkryj tajniki tworzenia praktycznej i przytulnej łazienki. Dowiedz się, jak dobrze zaplanować przestrzeń, dobrać meble oraz jakie rozwiązania technologiczne będą najbardziej funkcjonalne.
Ostatnie wpisy