Jak oświetlić teren dookoła domu?

Jak oświetlić teren dookoła domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dla niektórych pierwszy, dla innych ostatni etap aranżacji przestrzeni wokół domu: oświetlenie zewnętrzne. Wbrew pozorom, pełni ono ważną rolę – zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Odpowiednio dobrane lampy będą upiększały Twój dom i zapewniały bezpieczeństwo powracającym w nocy domownikom lub odwiedzającym Cię wieczorami gościom.

Podstawowe elementy oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie zewnętrzne składa się zazwyczaj z kilku elementów. Absolutną podstawę stanowią lampa przy furtce oraz bramie wejściowej, światła najzdowe przy ścieżkach i podjazdach, kinkity w pobliżu schodów i wejścia do domu (ewentualnie platfon bądź lampa wisząca nad drzwiami wejściowymi). Oświetlenie zewnętrzne w tym zakresie zapewnia Ci swobodne poruszanie się po posesji po zmroku i poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiesz, co dzieje się wokół Ciebie. Jest to również estetyczne rozwiązanie, które może doskonale wyeksponować walory otoczenia Twojego domu. Najlepszych rodzajem oświetlenia zewnętrznego będzie przy tym lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu, dzięki której oszczędzisz prąd, ponieważ będziesz z niej korzystać wyłącznie, kiedy będzie to potrzebne. Jeżeli natomiast posiadasz zwierzęta, które nocą poruszają się po posesji, zadbaj o czujniki aktywujące się na ruch obiektów ważących więcej niż 15 kilogramów.

Zadbaj o techniczne aspekty oświetlenia zewnętrznego

Ważną kwestią jest zakup jakościowych lamp, które zapewnią Ci pożądany efekt. Jedną z najważniejszych cech oświetlenia jest barwa emitowanego światła. Kolor podświetlenia domu powinien być spójny z Twoimi architektonicznymi wyborami – jeśli postawiłeś na chłodne barwy i nowoczesny styl, wybierz chłodne, białe lub niebieskie światło, natomiast jeśli posiadasz dom w stylu klasycznym, wykończony w ciepłych kolorach, zdecyduj się raczej na ciepłe, żółtawe światło. Zwróć również uwagę na to, jaką klasę szczelności posiadają lampy, które zamierzasz kupić. Pamiętaj, że oświetlenie zewnętrzne narażone jest na działanie różnych czynników atmosferycznych, między innymi na opady (takie jak deszcz i śnieg), niskie i wysokie temperatury oraz wilgoć. Z tego powodu warto zadbać, aby modele, na które się decydujesz, były chronione przed płynami i ciałami stałymi.

Dodatkowe oświetlenie zewnętrzne

Poza podstawowymi elementami, które stanowią must-have zewnętrznego oświetlenia, istnieją jeszcze dodatkowe opcje, które mogą znacząco wpłynąć na estetykę otoczenia Twojego domu. Przykładem mogą być wodoodporne lampy zamontowane w zbiornikach wodnych lub basenach. Jeśli na terenie swojej posiadłości masz oczko wodne, dodatkowe oświetlenie dookoła niego lub pod wodą może świetnie podkreślić to urokliwe miejsce. Warto również zdecydować się na bonusowe lampy przy rzeźbach ogrodowych lub innych ozdobach, które chciałbyś wyeksponować. Świetny efekt wywołuje również oświetlenie zamontowane w podprzybitce lub w okolicach tarasu. Pomoże Ci ono podkreślić architektoniczne zalety domu i z pewnością stanie się jednym z Twoim ulubionych dodatków.

Fot.: Luis Yanez/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Reklama kontekstowa – wykorzystaj jej możliwości!
Reklama kontekstowa – wykorzystaj jej możliwości!
Czym wyróżnia się reklama kontekstowa? Jakie ma zalety? Sprawdź, jak możesz wykorzystać jej możliwości!
Poradnik ekologicznego zimowania – korzyści i obsługa urządzeń do usuwania śniegu na prąd
Poradnik ekologicznego zimowania – korzyści i obsługa urządzeń do usuwania śniegu na prąd
Zapraszamy do poradnika zimowego ekologa! Dowiedz się, jak czerpać korzyści z energooszczędnych urządzeń do usuwania śniegu. Właściwe obsługiwanie sprzętu zimowego nigdy nie było łatwiejsze.
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Nowoczesna łazienka w bloku – aranżacyjne pomysły
Planujesz remont łazienki? Oto pomysły na jej nowoczesną aranżację!
Ostatnie wpisy