728 x 90

Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawdzić kąt widzenia kamery monitoringu?

Czym jest kąt widzenia w kamerach? Jak go odpowiednio dobrać oraz czy zawsze należy wybierać kamery o najszerszym kącie widzenia? O tym w artykule.

Na efektywne funkcjonowanie systemu monitoringu wizyjnego wpływ ma wiele różnorodnych czynników od klasy i jakości zastosowanych urządzeń, poprzez ich parametry, aż do tego, jaki kąt widzenia mają zastosowane w nim kamery. Jak więc sprawdzić ten parametr i czy szerzej w jego przypadku, to zawsze lepiej? 

Czym jest kąt widzenia kamer? 

Kąt widzenia kamery to ilość obrazu, jaką jest ona w stanie objąć podczas jego rejestracji. Na ten parametr wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest rozmiar matrycy. Im większą matrycę ma kamera, tym jej kąt widzenia jest większy. Rozmiar matrycy podawany jest w specyfikacjach kamer najczęściej jako wartości ułamkowe np. ½, ¼, ⅓.

Drugim z parametrów wpływających na kąt widzenia kamery jest natomiast ogniskowa obiektywu, wyrażana w milimetrach. Na rynku wyróżnia się kamery ze stałą ogniskową 2,8 mm lub 3,6 mm, a także zmienną w przedziale od 2,8 do 12 mm. 

Jak dobierać kamerę do pożądanego kąta widzenia? 

W praktyce parametry te powinny być dobierane ściśle do potrzeb użytkowników. Jeśli chce on widzieć jak najszerszy obraz, to powinien wybrać kamerę o jak największej matrycy i z najmniejszą ogniskową. 

Warto jednak pamiętać, że tak szerokie widzenie kamery może wpływać na zniekształcenie rejestrowanego obrazu, co w efekcie może doprowadzić do problemów z identyfikacją na przykład intruzów na posesji. 

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy