Czujniki do smart domu

Czujniki do smart domu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Inteligentne domy, czyli domy przyszłości, to budynki z integralnym systemem zarządzającym przeróżnymi funkcjami. Bardzo ważną rolę w tworzeniu tak działającego gospodarstwa domowego tworzą czujniki – odpowiadają one za sprawność infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort.

Jakie są rodzaje czujników w inteligentnym domu?

Czujniki, które możesz zainstalować w swoim inteligentnym domu są bardzo różne i będą odpowiadać za zupełnie odmienne obszary życia. Dzięki jednym możesz na bieżąco monitorować panujące w budynku parametry (na przykład temperaturę czy wilgoć), stan różnych sprzętów, otwarcie okien i drzwi czy upewnić się (nawet na odległość), że w domu nie wydarzyło się nic niebezpiecznego. To, które z nich zdecydujesz się zainstalować, zależy od Ciebie. Sprawdź ofertę dostępną w sklepie z elektroniką Botland i wybierz najbardziej optymalne rozwiązanie!

Czujniki temperatury i wilgoci

Podstawowym rodzajem czujników obecnych w inteligentnym domu są czujniki temperatury i wilgoci, które informują Cię o parametrach panujących w budynku. Sprzęt ten jest stosunkowo tani, ale pozwala na komfortowe i bezpieczne zarządzanie gospodarstwem. Dzięki czujnikom temperatury możesz określić, czy nie zostawiłeś włączonego ogrzewania (a dzięki odpowiednim systemom możesz zaprogramować zakręcenie grzejników jeszcze zanim wrócisz z pracy). Z kolei pomiar wilgotności będzie Cię informował chociażby o ryzyko rozwoju grzybów i pleśni w Twoim domu, a także skuteczności izolacji. Czujnik temperatury i wilgoci pozwalają więc na tworzenie znacznie bardziej komfortowych warunków w smart-home.

Czujniki ruchu

Innym, dość podstawowym, rodzaje czujników w inteligentnym domu, są czujniki ruchu. Odpowiednio dobrane i zainstalowane mogą dawać Ci wiele naprawdę różnych możliwości. Dzięki nim będziesz na przykład w stanie regulować zapalanie się światła (co może pomóc Ci w oszczędzaniu energii, jeśli zazwyczaj zapominasz zgasić lamp, kiedy wychodzisz z pomieszczenia). Innym zastosowaniem tych czujników może być uruchomienie praktycznie dowolnego sprzętu w Twoim domu dzięki ruchowi przed czujnikiem. Możesz machnąć ręką, aby ekspres zaczął przygotowywać Ci kawę, aby włączyć klimatyzację albo zgasić światło, kiedy leżysz już w łóżku. Z drugiej strony, czujniki ruchu mogą również przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa domowników, jeżeli zdecydujesz się na połączenie ich z systemem monitoringu i alarmem. W ten sposób szybko możesz wykryć niepożądany ruch na terenie Twojej posesji i podjąć odpowiednie działania.

Czujniki dymu i zalania

Choć starasz się chronić przed wypadkami, nie zawsze da się ich uniknąć. Z tego powodu w inteligentnym domu nie powinno zabraknąć również czujników gwarantujących większe bezpieczeństwo, czyli czujników zalania i czujników dymu. Te pierwsze zaalarmują Cię o awarii (kontakcie czujnika z wodą), nawet, kiedy będziesz w pracy lub na urlopie. Pozwoli Ci to na natychmiastową reakcję i sprawi, że nie dopuścisz do uszkodzenia mienia przez wodę. W podobny sposób działa czujnik – na odległość poinformuje Cię o zagrożeniu i pożarze w Twoim domu, a podłączony do systemów bezpieczeństwa, może również ugasić go poprzez zalanie wodą albo zabezpieczyć częściowo dom, poprzez odłączenie systemów elektrycznych.

Fot.: Stein-Ove Bratthammer/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast
Ile waży San Francisco? O zagrożeniu zapadania się dużych miast
Czy niektóre miasta mogą całkowicie zniknąć? Jak się okazuje, masy betonu, żelaza, ludzi i pojazdów są jednak tak ogromne, że doprowadziły do realnych konsekwencji w postaci zapadania się miast.
Jak zapobiegać śliskim stopniom na schodach?
Jak zapobiegać śliskim stopniom na schodach?
Podpowiadamy, co zrobić, by zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na schodach.
Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii
Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii
Dachy wykończone dachówką betonową z czasem tracą swój atrakcyjny wygląd. Nie oznacza to jednak konieczności kosztownej i skomplikowanej wymiany pokrycia.
Ostatnie wpisy