Jak zapobiegać śliskim stopniom na schodach?

Jak zapobiegać śliskim stopniom na schodach?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Śliskie schody mogą być naprawdę niebezpieczne. Nietrudno na nich o wypadek, zwłaszcza u osób starszych. Warto więc podjąć odpowiednie czynności, które zapobiegną tworzeniu się śliskiej powierzchni. Jak? Podpowiadamy!

Dlaczego schody robią się śliskie?

Wydawać by się mogło, że śliska powierzchnia najczęściej tworzy się na schodach wykonanych z drewna lub kamienia. To prawda. Jednak problem ten dotyczy również stopni wykonanych z płytek ceramicznych oraz szkła.

W przypadku schodów drewnianych, ich śliskość zwiększa się wraz z wiekiem. Drewno wyciera się pod wpływem użytkowania, więc w miejscach, na które następujemy najczęściej, pojawiają się śliskie wyświecenia. Wpływ na śliskość drewnianych schodów może mieć także niewłaściwa pielęgnacja.

Znikome ryzyko poślizgnięcia się zapewniają schody metalowe. Ich ażurowa lub tłoczona powierzchnia zmniejsza ryzyko wypadków. Są więc idealne do budynków, w których przebywają osoby starsze.

Niskim stopniem śliskości charakteryzują się też schody wyłożone płytkami ceramicznymi ze specjalnymi rowkami o właściwościach antypoślizgowych. W przypadku płytek, warto zwrócić uwagę na ich oznaczenia. Kafle antypoślizgowe oznaczone są numeracją od R9 do R13. Płytki poniżej R9 nie są antypoślizgowe.

Sposoby na śliskie schody

Nadmiernie śliskie schody zwiększają ryzyko wypadków, dlatego warto wiedzieć, jak im przeciwdziałać. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które zapobiegają efektowi ślizgania się na schodach.

Jednym z tego typu produktów są taśmy antypoślizgowe. Ich montaż jest szybki i nie nadwyrężą domowego budżetu. Umieszcza się je na krawędzi stopnia, a ich chropowata powierzchnia zapobiega poślizgnięciom. Nie prezentują się jednak zbyt estetycznie, a z czasem mogą się samoistnie odklejać.

Drugą opcją są specjalne lakiery lub farby, które tworzą na powierzchni schodów specjalną antypoślizgową powierzchnię. Stosować je można również na drewniane lub kamienne podłogi. Powłoki antypoślizgowe do betonu są bezbarwne, dzięki czemu nie zmienią koloru nawierzchni. Tworzą na schodach chropowatą powierzchnię, odporną na działanie detergentów i ścieranie.

Wiele osób decyduje się na położenie na schody nakładek dywanowych. Można je stosować przy schodach wykonanych z różnego typu surowców, jak np. drewno, kamień, czy lastryko. Szorstka powierzchnia dywanika sprawia, że są one antypoślizgowe. Na rynku znajdziemy wiele rodzai nakładek, więc bez problemu dopasujemy je do swojego wnętrza. Ich montaż jest niezwykle prosty – większość z nich ma od spodu samoprzylepną warstwę, którą wystarczy nałożyć od spodu.

Aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na schodach, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Nie należy używać detergentów, które tworzą na stopniach śliską warstwę, a wybierać takie, które rekomenduje producent.

Dla bezpieczeństwa, w pomieszczeniach warto nosić skarpetki antypoślizgowe lub kapcie. Zapobiegną one ślizganiu się po wszystkich powierzchniach, nie tylko po schodach.

Fot.: Francesco Ungaro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne akcesoria do pieczenia i smażenia? Poradnik dla miłośników kuchni
Jak wybrać idealne akcesoria do pieczenia i smażenia? Poradnik dla miłośników kuchni
Odkryj, jak wybierać idealne akcesoria do pieczenia i smażenia. Odkryj nasz poradnik dla miłośników kuchni, pełen praktycznych wskazówek i rekomendacji, aby pomóc Ci podnieść swoje umiejętności kulinarne na wyższy poziom.
Co warto kupić ze stali nierdzewnej?
Co warto kupić ze stali nierdzewnej?
Z artykułu dowiesz się, jakie sprzęty i meble ze stali nierdzewnej cieszą się funkcjonalnością w sektorze gastronomii oraz produkcji.
Jak wybrać idealną podkładkę na biurko – poradnik dla wymagających
Jak wybrać idealną podkładkę na biurko – poradnik dla wymagających
Zastanawiasz się, którą podkładkę na biurko wybrać? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby podkładka była nie tylko praktyczna, ale i estetyczna. Wskazówki dla tych, którzy cenią jakość i styl.
Ostatnie wpisy