Podcasty naukowe – co warto słuchać?

Podcasty naukowe – co warto słuchać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Słuchanie podcastów to sposób spędzania czasu, który wiele osób darzy szczególną sympatią. Podczas odsłuchu można przecież pracować, sprzątać czy też na przykład być aktywnym fizycznie! 

Dodatkowo, jeśli wybierzemy właściwy podcast, możemy też poszerzyć swoją wiedzę na temat wielu dziedzin! Zobaczmy więc, które podcasty warto przesłuchać.

Podcasty – czym właściwie są?

Podcast, zgodnie z definicją jest to nagranie audio, które publikowane jest przez twórcę na jego kanale internetowym. Podcasty z reguły opowiadają o jakimś jednym, konkretnym zagadnieniu, ale istnieją też twórcy, który nie do końca precyzują tematycznie swoje witryny. Zdecydowaną zaletą podcastów jest to, iż odbiorca podczas ich odsłuchu może bez obaw wykonywać wiele codziennych czynności – jego skupienie nie jest tu tak istotne jak przy filmach video, gdyż angażowany do odbioru jest wyłącznie zmysł słuchu. 

Podcasty znajdziemy przede wszystkim na Spotify, Google Podcasts czy też na Soundcloud. Są to najpopularniejsze strony przeznaczone do dystrybuowania podcastów. Co ciekawe, niektórzy określają podcasty jako inny rodzaj radia, gdyż podobnie jak przy tym medium, najważniejszym środkiem przekazywania informacji i bodźców słuchaczowi jest dźwięk.

Jak wybierać?

Podcasty przede wszystkim warto dobierać tak, by w jakimś stopniu odpowiadały naszym zainteresowaniom. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko interesujące, ważne dla nas treści sprawią, że będziemy chcieli zostać z twórcą na dłużej, posłuchać jego opinii i wizji na dany temat.

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając dla siebie podcast, jest osoba prowadząca go. Sympatia do twórcy to dość istotny czynnik, ale pod uwagę należy wziąć też poziom wypowiedzi, wiedzy i sposób przekazywania informacji przez mówcę.

Nawet jeśli odpowiadać nam będzie jego głos, charyzma i poczucie humoru powinniśmy zweryfikować jego kompetencje oraz uprawnienia do wydawania danych opinii. Nie ma przecież nic gorszego od wsłuchiwania się w zdanie osoby zupełnie niezwiązanej z tematem, wygłaszającej jedynie subiektywne opinie, które nie są poparte żadnymi merytorycznymi argumentami (nawet, jeśli osobiście się z nimi zgadzamy!). 

Podcasty naukowe – krótki przegląd tematycznych, naukowych podcastów

1. Dietetyka oparta na faktach

Ten podcast zainteresuje przede wszystkim osoby, które fascynuje ludzki organizm i procesy, które w nim zachodzą. Opowiada on o kwestiach związanych ze zdrowiem i odżywianiem człowieka. Nie ma tu miejsca na żadne pseudonaukowe teorie. Wszystkie treści, które przedstawiane są na tym kanale, bazują na informacjach rzetelnych, badaniach naukowych i wypowiedziach autorytetów z dziedziny medycyny. Jeśli interesujesz się więc dietą i organizmem ludzkim, to z pewnością ten podcast trafi w Twoje gusta!

2. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Ten podcast z pewnością przypadnie do gustu osobom, które interesują się psychologią. Na tym kanale znajdziemy wiele ciekawym nagrań z konferencji naukowych, webinarów czy też lekcji wybitnych specjalistów z dziedziny psychologii!

3. 60 – second science

Ten podcast kierowany jest przede wszystkim do anglojęzycznych odbiorców. Każdy odcinek, jak sama nazwa wskazuje, to 60 sekund niezwykle ciekawych, naukowych faktów o świecie! 

Zdjęcie główne: Kate Oseen/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zarządzać elektroniką w domu?
Jak zarządzać elektroniką w domu?
Twój dom jest pełen elektroniki? Naucz się nią zarządzać! Podpowiadamy, co możesz zrobić, aby wszystkie urządzenia w Twoim domu
Jak działa detektor gazu ziemnego?
Jak działa detektor gazu ziemnego?
Jak działa detektor gazu ziemnego? Monitor zbiera poziomy gazów w atmosferze w celu wykonania pracy. Urządzenia zasilane bateryjnie są powszechnie stosowane i mają wbudowane funkcje bezpieczeństwa.
Czujniki do smart domu
Czujniki do smart domu
Nowości technologiczne są coraz bliżej nas – coraz więcej osób może pozwolić sobie na budowę i posiadanie inteligentnych domów. Jeżeli sam o takim marzysz, koniecznie sprawdź, jakie czujniki powinny się w nim znaleźć!
Ostatnie wpisy