Kiedy można zamontować klimatyzację w bloku?

Kiedy można zamontować klimatyzację w bloku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że w czasie letnich miesięcy upały bywają bardzo uciążliwe. Wiele osób mających mieszkanie w blokach zastanawia się, jak zmniejszyć temperaturę w swoich pomieszczeniach. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji, która pozwala regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jednak, aby to zrobić, twoje mieszkanie musi spełniać określone warunki. Sprawdź jakie!

W czasie letniego skwaru marzymy o możliwości ochłodzenia się, najlepiej z zimnym napojem w ręku. Okazuje się, że takie warunki możemy uzyskać w swoim mieszkaniu w bloku dzięki zamontowaniu klimatyzacji. Warto pamiętać, że przed powieszeniem klimatyzatora na elewacji musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Jakie inne wymogi są niezbędne, aby cieszyć się własną klimatyzacją w bloku? 

Klimatyzacja w bloku – czy to się opłaca?

Klimatyzowane pomieszczenia stają się standardem w przestrzeni publicznej. Większość sklepów czy biur ma zainstalowany system schładzania powietrza. W miastach nie ma wiele zielonej przestrzeni i większa część powierzchni pokryta jest betonem, co dodatkowo podnosi temperaturę. Klimatyzacja w bloku to znakomity sposób na ochłodzenie swojego mieszkania. Dzięki zamontowaniu tego typu urządzenia można również ogrzewać powietrze w okresie jesiennym, kiedy nie zaczęło grzać centralne ogrzewanie. Ogromną zaletą klimatyzatora jest fakt, że ma on funkcję oczyszczania powietrza z kurzu, pyłów, alergenów oraz drobnoustrojów. Instalacja zapewnia więc czyste powietrze. Jest to szczególnie przydatne w miastach, gdzie jest duży smog. 

Jaka klimatyzacja będzie najlepsza do mieszkania w bloku?

Wybierając najlepszy klimatyzator do bloku, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Klimatyzacja do mieszkania powinna być dostosowana do wielkości mieszkania lub wybranego pomieszczenia, które ma chłodzić lub ogrzewać. Warto przy wyborze zwrócić również uwagę na kształt pokoi oraz powierzchnię przeszkleń. Odpowiedni klimatyzator powinien być wydajny i mieć odpowiednie parametry techniczne. Przyjmuje się, że klimatyzacja o mocy 1 kW może schłodzić pomieszczenie o wielkości około 10 m kwadratowych. Istotnymi kwestiami przy wyborze klimatyzatora może być również liczba domowników – łatwiej jest schłodzić powietrze w mieszkaniu singla, niż rodziny z dwójką dzieci. Kolejnym aspektem, który może wpływać na temperaturę powietrza w pomieszczeniach, jest układ budynku względem stron świata. 

Rodzaje klimatyzatorów 

Szukając najlepszego rozwiązania w kwestii schładzania powietrza w naszym mieszkaniu, warto wiedzieć, że są różne rodzaje klimatyzacji. Warto poznać te najpopularniejsze i wybrać ten dostosowany do naszych potrzeb. Mieszkając w bloku, musimy uszanować spokój sąsiadów, dlatego wybrane przez nas urządzenie nie może być zbyt hałaśliwe. Warto pamiętać, że klimatyzator działa na energię elektryczną, dlatego najlepiej wybrać model, który jest energooszczędny – pozwoli to uniknąć bardzo wysokich rachunków za prąd. 

Jakie są rodzaje klimatyzatorów?

  • klimatyzator przenośny – to mobilne urządzenie, które jest najtańszą z możliwych opcji na rynku. Jednak jest to produkt o dość niskiej wydajności i niestety jest głośny. Ponadto, mechanizm wymaga tego, aby rura klimatyzatora usuwała nagrzane powietrze na zewnątrz. W tym celu trzeba pozostawić otwarte drzwi lub uchylone okno, co niweluje proces schładzania powietrza. 
  • klimatyzator split – jest to model, który wymaga montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W przeciwieństwie do klimatyzatora przenośnego jest to zazwyczaj produkt cichy i wydajny. W upalne dni znakomicie ochładza temperaturę wewnątrz budynku. Dostępne są również modele typu multisplit, które pozwalają na chłodzenie jednocześnie kilku pomieszczeń. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamontować klimatyzację w bloku?

  1. Należy uzyskać pozwolenie od odpowiedniej jednostki administracyjnej na montaż klimatyzacji w mieszkaniu. Najczęściej wymaga to odpowiedniego wniosku i pisemnej zgody. 
  2. Warto sprawdzić, czy regulamin budynku przewiduje możliwość instalacji klimatyzatorów w mieszkaniach. Łatwiej dostać zgodę na montaż klimatyzacji na balkonie niż na montaż, który będzie wymagał ingerencji w dach lub elewację. 
  3. Czasami wymagana jest również zgoda architekta budynku oraz bliskich sąsiadów. 
  4. Trudniej uzyskać zgodę, jeśli budynek został wcześniej poddany termoizolacji lub jest wpisany do rejestru zabytków. 
  5. Nie trzeba mieć zgody na zakup i umieszczenie w domu klimatyzatora przenośnego. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wygląda codzienność w kopalni węgla?
Jak wygląda codzienność w kopalni węgla?
Kopalnie węgla są jednymi z najważniejszych źródeł energii na świecie. W Polsce wciąż wiele osób pracuje w kopalniach węgla, a codzienność tych osób jest bardzo trudna i wymagająca. Praca w kopalni węgla jest nie tylko ciężka, ale także bardzo niebezpieczna.
Tworzenie klimatu za pomocą odpowiedniego oświetlenia – praktyczne porady
Tworzenie klimatu za pomocą odpowiedniego oświetlenia – praktyczne porady
Odkryj, jak za pomocą subtelnej gry światła tworzyć niesamowity klimat w swoim domu. Praktyczne porady, które pomogą Ci odkryć pełnię możliwości oświetlenia.
Jak wybrać leżak drewniany do swojego ogrodu?
Jak wybrać leżak drewniany do swojego ogrodu?
Niezwłocznie przekształć swój ogród w oazę relaksu. Dowiedz się, jak wyselekcjonować leżak drewniany, który będzie harmonizował z otoczeniem i zapewni Ci komfort na wiele lat.
Ostatnie wpisy