Czy inteligentny dom oznacza duży wydatek? Sprawdzamy!

Czy inteligentny dom oznacza duży wydatek? Sprawdzamy!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wysoki, niepotrzebny wydatek czy system ułatwiający życie? Inteligentny dom kojarzy się z wysokim wydatkiem dla właścicieli willi lub biurowców. Czy słusznie? Sprawdzamy!  

Inteligentny system domowy to rozwiązanie dla osób, którym zależy na wygodzie i bezpieczeństwie. System pomaga sterować urządzeniami użytku codziennego, takimi jak sprzęt AGD czy drzwi wejściowe. Kontroluje też instalację elektryczną i zarządza alarmem. Jest to wygodne dla użytkowników smartfonów, którzy chcą zarządzać swoim sprzętem domowym z kanapy lub przebywając poza domem.  

Co oferuje inteligentny dom?   

Zastosowanie automatyki domowej jest szerokie i wciąż się zwiększa. Zatem, na jakich obszarach skupiają się udogodnienia proponowane przez system? 

Będziesz mógł z dowolnego miejsca regulować oświetlenie, zasuwać rolety okienne, otwierać bramę wjazdową, czy nawet symulować obecność domowników podczas ich nieobecności. Jest to praktyczne rozwiązanie, chroniące przed kradzieżą. Mocny nacisk producenci kładą na kwestię bezpieczeństwa. Czujnik ruchu wykrywa obecność ognia, dwutlenku węgla, czy dymu, zatem szybciej można zacząć działać w przypadku zagrożenia. Inteligentne systemy połączone są z Twoimi odbiornikami przez całą dobę, zatem masz możliwość sterowania wszystkim, co zawiera Twoja usługa z dowolnego miejsca i o dowolnej porze za pośrednictwem swojego laptopa lub smartfona. Bez problemu zmienisz również temperaturę w swoim domu lub uruchomisz zraszacze ogrodowe.    

Jaki jest koszt?  

Mimo obecności od kilku lat na rynku systemów smart home ich ceny nadal są nieosiągalne dla większości z nas. Ich ceny zależą od zaawansowania programu, jaki wybierzesz. Warto  zaznaczyć, że dzięki systemowi smart home rachunki za gaz i prąd zmniejszają się nawet o 30%. Nawet obniżenie temperatury o 2-3 stopnie podczas nieobecności domowników lub automatyczne podnoszenie się rolet podczas ładnej pogody i wpuszczenie światła słonecznego do domu, może skutkować zmniejszeniem wydatków na ogrzewanie. 

Zapoznaliśmy się z przykładowym cennikiem producentów smart home i okazuje się, że pakiety zaczynają się już od 200 zł za metr kwadratowy pomieszczenia. W pakiecie podstawowym w cenie 200-250 zł/m2 jest możliwość sterowania światłem i montaż systemu lamp. W nieco bardziej zaawansowanym pakiecie dodatkowo możesz sterować ogrzewaniem, roletami i klimatyzacją. Jego cena kształtuje się w granicach 300-500 zł za metr kwadratowy, a w najdroższej wersji będziesz mógł sterować dowolną liczbą urządzeń i zyskasz dostęp do wielu dodatkowych funkcji. Za luksusową wersję zapłacisz ponad 500 zł za metr kwadratowy.  

Poza standardowymi cenami są też wyszczególnione ceny konkretnych systemów, np. system oświetlenia – 8 600 zł brutto, rolety i brama garażowa – 8 300 zł brutto, klimatyzacja – 1 600 zł brutto, zestaw sensorów i czujników ruchu – 27 000 zł brutto.  

Nie jest to najtańsza inwestycja, lecz efekty i udogodnienia oferowane przez smart home są zauważalne i wprowadzają domowników w strefę luksusu.

Źródło cennika: https://www.instalacjebudowlane.pl/6547-24-12395-ile-kosztuje-system-inteligentnego-budynku.html

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ogrzewanie domu ekogroszkiem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie domu ekogroszkiem – czy to się opłaca?
Ogrzewanie domu ekogroszkiem może być opłacalną alternatywą. Sprawdźmy, dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie.
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku?
Zastanawiasz się, jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku? Wyjaśniamy krok po kroku. To nic skomplikowanego!
Ciekawe rozwiązania aranżacyjne dla łazienki
Ciekawe rozwiązania aranżacyjne dla łazienki
Szukasz praktycznych rozwiązań do łazienki? Przedstawiamy inspirujące rozwiązania dla lepszego zagospodarowania powierzchni.
Ostatnie wpisy