Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?

Jak zabezpieczyć kuchnię? Które czujniki wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czujniki domowe pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny oraz posiadanego mienia. Wiele osób zastanawia się, jakie urządzenia warto zainstalować w kuchni. Sprawdźmy!

Czujnik temperatury do kuchni

Z uwagi na to, iż czujniki dymu nie znajdują zastosowania w kuchni, gdzie każdego dnia gotujemy potrawy, z których wydobywa się naturalnie para – producenci tego typu sprzętu wpadli na pomysł stworzenia urządzeń, które włączają alarm, gdy w kuchni panuje za wysoka temperatura. Oczywiście czujnik temperatury to nie jedyne urządzenie do detekcji zagrożeń, jakie warto kupić!

Czujnik gazu i czadu do kuchni

Tlenek węgla (CO) jest bezwonny i niewidoczny dla oczu – co roku dochodzi do wielu śmiertelnych zatruć czadem wydobywającym się z niesprawnych piecyków gazowych oraz innych sprzętów.

Czujnik gazu i czadu, wyposażony w dwa sensory: elektrochemiczny i półprzewodnikowy, to nowoczesne urządzenie, które  szybko wykrywa niebezpieczeństwo i powiadamia o nim wszystkich domowników. Ten praktyczny gadżet uruchamia się przy dolnej granicy prawdopodobieństwa wybuchu, czyli gdy stężenie gazu wynosi około 15%. W trosce o własne życie i zdrowie warto zainwestować w droższy model z tolerancją na minimalny poziom stężenia CO.

Czujnik przeciwpożarowy do kuchni

Oprócz czujnika gazu i czadu, warto zaopatrzyć się w specjalny czujnik przeciwpożarowy, który wykryje pożar różnego pochodzenia (przykładowo, gdy spala się celuloza, podczas tego procesu nie wydziela się tlenek węgla, a w chwili spalania poliuretanu ulatniają się nikłe ilości CO, których raczej nie wykryje standardowy czujnik gazu i czadu). Zgodnie z rekomendacjami straży pożarnej – na każdej kondygnacji powinien być umieszczony przynajmniej jeden czujnik przeciwpożarowy.

Czujnik ruchu do kuchni

Kolejnym urządzeniem, które warto zamontować w kuchni, jest czujnik ruchu – dzięki temu sprytnemu gadżetowi nie będziemy musieli po omacku szukać nocą włącznika światła. To również dobry sposób na spłoszenie nieproszonych gości, którzy mogą wejść do kuchni lub innego pomieszczenia pod naszą nieobecność. Jeśli mamy zwierzęta domowe, warto rozważyć zakup modelu, który nie reaguje na ruch osobnika ważącego mniej niż 15 kg.

Warto wspomnieć, że powyższe czujniki są zasilane za pomocą baterii lub też wewnętrznych akumulatorów. Do ich montażu nie trzeba żadnych szczególnych uprawnień ani umiejętności. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta danego urządzenia. Wybierajmy sprzęt renomowanych producentów, najlepiej z długą gwarancją.

Jak jeszcze zadbać o maksymalne bezpieczeństwo w kuchni?

Poza różnego rodzaju czujnikami do kuchni, warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby zminimalizować ewentualne zagrożenie typu pożar. 

  1. Pamiętajmy, aby nigdy nie umieszczać przedmiotów łatwopalnych (ścierki, rękawice kuchenne) w pobliżu kuchenki gazowej i opiekacza.
  2. Nigdy nie pozostawiajmy potraw gotujących się na kuchence bez nadzoru.
  3. Nie używajmy zapałek ani zapalniczki do uruchomienia kuchenki gazowej (znacznie bezpieczniejsze są zapalarki iskrowe).
  4. Unikajmy przeciążania gniazdek.
  5. Dokładnie osuszajmy produkty spożywcze, zanim zanurzymy je w gorącym oleju. Jeśli pojawi się dym, należy od razu wyłączyć palnik i ostudzić gorącą patelnię.
  6. Warto mieć w jednej z kuchennych szafek koc przeciwpożarowy, dzięki któremu będziemy mogli szybko stłumić ogień w zarodku.
  7. Przed pójściem spać należy odłączyć od źródła zasilania gniazdka sprzętów i urządzeń elektrycznych, które nie są przeznaczone do pracy bez przerwy np. czajnik elektryczny, toster, mikrofalówka.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym poradom zainwestujecie w dobrej jakości czujniki do kuchni i zapewnicie całej rodzinie maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas przebywania w tym pomieszczeniu i nie tylko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przewodnik po bezpiecznym wykorzystaniu energii w inteligentnym domu
Przewodnik po bezpiecznym wykorzystaniu energii w inteligentnym domu
Odkryj, jak bezpiecznie korzystać z energii w inteligentnym domu. Dowiedz się o najlepszych praktykach i technologiach, które pomogą Ci w efektywnym zarządzaniu zasobami energetycznymi.
Pierwszy telewizor ze składanym ekranem
Pierwszy telewizor ze składanym ekranem
Technologia we współczesnych czasach postępuje niezwykle szybko. Dzisiaj poznamy ciekawostkę ze świata szklanych ekranów, która zrewolucjonizuje (bądź nie) ponownie nasze życie.
Jak obliczyć moc grzejnika?
Jak obliczyć moc grzejnika?
Dowiedz się, jak obliczyć moc grzejnika. Wzór i parametry korekcyjne w naszym artykule!
Tagi
Ostatnie wpisy