Darmowe przesyłanie dużych plików umożliwiają nam dostawcy usług szybkiego transferu plików. Najpopularniejszych prezentujemy poniżej i wyjaśniamy, jak przy ich pomocy radzić sobie z problematycznymi plikami.
Pliki, które zajmują dużo miejsca, można spakować do archiwum zip. Taka spakowana wersja waży mniej niż oryginalna, dzięki czemu szybciej się ją wysyła do adresata. Innym sposobem na radzenie sobie z dużymi plikami jest przenoszenie ich na dyski internetowe, takie jak Google Drive, One Drive, Amazon S3 czy Dropbox, choć mają one ograniczoną pamięć. Co ważne, istnieje możliwość udostępniania dysków kolejnym użytkownikom poprzez wysłanie do nich linka. Ponadto duże załączniki da się wysłać przy wykorzystaniu darmowych platform, które umożliwiają szybki i łatwy transfer. Ich zaletą często jest brak konieczności zakładania konta i logowania się. Poniżej przedstawiamy i opisujemy popularnych dostawców usług transferu.
Jedną z najbardziej znanych tego typu platform jest WeTransfer. Aby z niej skorzystać, musimy tylko przeciągnąć plik i udostępnić go. W darmowej wersji serwis pozwala na jednorazowe przesłanie pliku ważącego nie więcej niż 2 GB. Trzeba przy tym pamiętać, że okres ważności załączników wynosi tylko siedem dni, po tym czasie pliki bezpowrotnie znikają.
Istnieje możliwość wykupienia pakietu WeTransfer Plus. Dzięki niemu wyślemy pliki o pojemności aż do 20 GB. W wersji premium pobieranie można zabezpieczyć hasłem, a załączniki tracą ważność dopiero po czterech tygodniach.
Kolejna platforma umożliwiająca przesyłanie plików bez konieczności logowania. Działa na podobnej zasadzie jak WeTransfer – wystarczy tylko przeciągnąć plik do okna przeglądarki. Maksymalny rozmiar załączanych dokumentów może wynosić 20 GB, ich termin ważności kończy się po dwóch dniach (w przypadku plików ważących ponad 2 GB) lub trzech bądź po pierwszych dziesięciu pobraniach.
Na MyAirBridge możliwa jest darmowa rejestracja, dzięki której zyskuje się dostęp do historii wysłanych oraz otrzymanych dokumentów. Istnieje również opcja wykupienia płatnych pakietów.
Fromsmash to jedyna platforma transferowa umożliwiająca darmowe przesyłanie plików o nielimitowanym rozmiarze. Niedogodnością może być tylko fakt, że dokumenty ważące ponad 2 GB przesyłają się nieco wolniej, choć to nie powinno stanowić dużego problemu, jeśli mówimy o darmowej wersji. Pliki, które da się zabezpieczyć hasłem, są dostępne do pobrania przez 14 dni.
Na platformie możemy założyć konto, choć nie jest ono wymagane w podstawowej wersji. Dzięki SendGB bezpłatnie udostępnimy pliki o rozmiarze do 5 GB. Dokumenty do 250 MB są przechowywane na serwerze nawet 90 dni. Większe pliki, do 5 GB, mogą być udostępniane tylko przez siedem dni. Prędkość pobierania wynosi aż 15 MB/s.
Warto jeszcze wspomnieć o serwisie Mega. Po darmowej rejestracji możliwe jest przesyłanie plików aż do 50 GB. Do korzystania z Mega zachęca dostęp do aplikacji dla Androida, iOS oraz mobilnego Windowsa, a także do wtyczek dla Chrome i Firefoksa. W darmowym pakiecie, ale po rejestracji, udostępnione pliki nie mają terminu ważności. Płatne plany dyskowe oferują nawet 16 TB transferu.
Zdj. główne: Sigmund/unsplash.com