Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie do domu?

Czy fotowoltaika to dobre rozwiązanie do domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Do niedawna korzystanie z prądu elektrycznego dostarczanego do domu za pomocą sieci energetycznej było jedynym sposobem zasilania domowych czy firmowych odbiorników. Teraz jednak za sprawą spopularyzowania instalacji fotowoltaicznych, rachunki maleją, a dbałość o planetę rośnie z dnia na dzień nawet wśród osób, które wdrożyły instalacje wyłącznie z czysto ekonomicznych pobudek. Instalacje fotowoltaiczne (PV) skutecznie ograniczają zużycie prądu od dostawcy i pozwalają odsprzedać jej wyprodukowany nadmiar po dobrej cenie. Czy takie rozwiązanie ma jakiekolwiek wady? Jak się okazuje – nie.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to rozwiązanie zyskujące na popularności z roku na rok i fakt ten nie powinien dziwić, gdyż wynika w głównej mierze z możliwości obniżenia miesięcznych rachunków za zużycie prądu. Wiele osób jednak wykorzystuje je także w celu zmniejszenia swojego śladu węglowego i pozytywnego wpływu na środowisko naturalne.

W instalacjach fotowoltaicznych chodzi o zmianę energii zawartej w promieniach słonecznych na energię, którą mogą wykorzystać także domowe odbiorniki prądu. Cały proces tylko z pozoru wydaje się prosty, tak naprawdę jednak opiera się o zastosowanie nawet kilkunastu ściśle współpracujących ze sobą urządzeń i akcesoriów.

Z czego składa się fotowoltaika?

Fotowoltaika to kompletny system składający się z kilku ściśle współpracujących ze sobą urządzeń, do których należy:

  • ogniw fotowoltaicznych, wykonanych z krzemu w typu monokrystalicznym lub polikrystalicznym,
  • licznika dwukierunkowego,
  • falownika,
  • czasami także magazynów energii.

Światło słoneczne padając na ogniwa PV wywołuje w nich zmianę znaną jako zjawiskowo fotowoltaiczne, które generuje prąd stały. Niestety prądem tym nie można zasilić urządzeń domowych, dlatego niezbędny okaże się falownik, który zmienia prąd stały na zmienny, możliwym do wykorzystania również w obrębie swojego własnego domu.

Proces ten zachodzi wyłącznie za dnia, w szczególności podczas bezchmurnej pogody, kiedy to na panele fotowoltaiczne wpada najwięcej czystego światła. Co się dzieje jednak w nocy? Nadmiar energii wyprodukowanej za dnia, jeśli ta nie zostanie zużyta na zasilenie domowych odbiorników, jest sprzedawana do sieci energetycznej. Konsument, który oddał do sieci pewną ilość energii, będzie mógł ją wykorzystać ponownie w liczbie odpowiadającej około 80% jej początkowej ilości (reszta ma pokryć koszty wynikające między innymi z utrzymania sieci przez dostawcę). Więcej na ten temat dowiesz się z witryny https://columbusenergy.pl/oferta/fotowoltaika-poznan/

Czy fotowoltaika się opłaca?

Zdecydowanie tak! Współczesne instalacje fotowoltaiczne są coraz lepsze i to zarówno w kwestii ich wytrzymałości, jak i ilości generowanej energii czy korzystnej ceny. Nie bez powodu decyduje się na nie coraz więcej osób i to mimo czasami występujących niekorzystnych zmian prawnych, przez które opłacalność może się zmieniać w zależności od wejścia w życie konkretnej ustawy. Główny wpływ na atrakcyjność instalacji powinno mieć z całą pewnością zapotrzebowanie całego gospodarstwa domowego oraz nasłonecznienie działki lub dachu.

Fot.: Watt A Lot/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest audyt energetyczny? Przewodnik dla Ciebie
Czym jest audyt energetyczny? Przewodnik dla Ciebie
Audyt energetyczny - klucz do oszczędności i zrównoważonego rozwoju. Odkryj, jak zmniejszyć rachunki za energię i dbać o środowisko!
Wypożyczalnie choinek na święta – czy to ma sens w kolejnych latach?
Wypożyczalnie choinek na święta – czy to ma sens w kolejnych latach?
Wypożyczalnia choinek? Oto nowy pomysł wprowadzony w życie przez Volvo.
Jak subtelne detale mogą całkowicie odmienić wystrój Twojego domu?
Jak subtelne detale mogą całkowicie odmienić wystrój Twojego domu?
Odkryj, jak małe zmiany w detalach mogą diametralnie odmienić wygląd Twojego wnętrza. Przekonaj się, że minimalistyczne zmiany potrafią zdziałać cuda.
Ostatnie wpisy