Kontrola wysyłek nie jest w Polsce obowiązkowa, ale dozwolona, gdy istnieje możliwość, że paczka zawiera określone przedmioty. Dowiedz się, o jakie przedmioty chodzi, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Listy takich przedmiotów są powszechnie dostępne. Regulaminy firm kurierskich mogą się od siebie różnić, ale w większości zabraniają przewożenia produktów, które spełniają przynajmniej jeden z następujących warunków: są niebezpieczne, są nielegalne, stwarzają zagrożenie dla kuriera oraz pozostałych wysyłek, posiadają niestandardową wagę i wymiary, które znacząco utrudniają transport, są szczególnie chronione przez prawo. Przykładowe przedmioty należące do tych kategorii to: narkotyki, broń palna, farby, skrzynie biegów, karty kredytowe, substancje łatwopalne, wybuchowe i żrące.
Do tego żywe lub martwe organizmy (prochy, szczątki, padlina, rośliny, zwierzęta), akwaria, płyny w szklanych butelkach, żywność, która psuje się w transporcie trwającym więcej niż siedem dni oraz przedmioty o wysokiej wartości (biżuteria, akcesoria, antyki). GLS nie podejmuje się także wysyłki towarów wymagających określonej temperatury, DHL Express – gazów pod ciśnieniem, a Świat Przesyłek – papierów wartościowych i produktów tytoniowych. Poczta Polska natomiast wyklucza ze swojej oferty transport substancji promieniotwórczych, przedmiotów podrobionych, nieprzyzwoitych, niemoralnych lub rozbrojonego sprzętu wojskowego.
Niektóre firmy kurierskie wychodzą naprzeciw potrzebom klientom i wprowadzają możliwość transportu powyższych produktów pod pewnymi warunkami. Przykładowo UPS umożliwia przewiezienie napojów alkoholowych o zawartości nie więcej niż 70% czystego alkoholu. Butelki mogą mieć maksymalnie pięć litrów, a dodatkowo nadawca może wykupić dla nich ochronne opakowanie. Odbiorca takiej paczki musi mieć ukończone 18 lat.
Okazuje się, że możliwe jest także przesłanie biżuterii, ale jedynie poprzez podpisanie umowy np. z jubilerem. Prywatnie nie jest to możliwe, chyba że biżuteria jest sztuczna, a zegarek nie ma zbyt wysokiej wartości. Przewoźnicy mogą się podjąć także doręczenia pewnych gatunków zwierząt. Ptaki domowe, ozdobne i pszczoły, po opatrzeniu paczki naklejką “Żywe zwierzęta” oraz nadaniu jej jako priorytetu z usługą ostrożnie, jak najbardziej mogą zostać przesłane.
Wśród usług Pogotowia Paczkowego znajdziemy możliwość transportu takich rzeczy, jak drzwi i zderzaki samochodowe, skrzynie biegów czy skutery. Jedynym ograniczeniem mogą być ich rozmiary. Kurier InPost wykluczył wysyłanie towarów aktywnych biologicznie oraz chemicznych, mogących spowodować zagrożenie życia, zdrowia lub przyczynić się do uszkodzenia pozostałych produktów.
Do najłagodniejszych konsekwencji należy nie przyjęcie towaru lub zwrócenie go do nadawcy przez przewoźnika. Jeśli paczka nie zostanie odebrana, przekaże się ją – wraz z zawartością – do komisyjnego zniszczenia. Inne sankcje są znacznie bardziej surowe. Mogą to być wysokie kary pieniężne, a w poważniejszych przypadkach, na przykład przy transporcie substancji psychotropowych – pozbawienie wolności. Należy pamiętać o tym, że odpowiedzialność za sprawdzenie, czy produkt może zostać wysłany, leży po stronie przesyłającego. Firmy kurierska i pocztowa nie mają takiego obowiązku.
Przeczytaj też: https://rockethome.pl/ciekawostki/e-faktury-coraz-blizej-co-to-oznacza/
Zdjęcie główne: cdz/pixabay.com