Artykuł sponsorowany
Przed rozpoczęciem remontu należy wykonać dokładny pomiar mieszkania. Dzięki temu nie będzie trzeba się później martwić o niedopasowanie mebli i sprzętu do jego powierzchni. Wymierzenie pomieszczeń pozwoli też oszacować kwotę potrzebną na zakup materiałów wykończeniowych, a tym samym precyzyjniej określić budżet remontowy.
Wiele osób, które podejmują się remontu mieszkania, szczególnie, jeśli zajmują się tym we własnym zakresie, zmaga się z kłopotliwym przeciągnięciem się robót. Powodem często jest brak jasno określonego harmonogramu prac i faktycznej wiedzy na temat stanu mieszkania. Wiele stresu powoduje także przekroczenie wyznaczonego budżetu. Jak sobie z tym wszystkim radzić? Przede wszystkim prace remontowe powinniśmy zacząć od szczegółowej inwentaryzacji mieszkania w celu określenia najważniejszych potrzeb. Warto robić przeglądy regularnie, aby nie dać się zaskoczyć złym stanem rur czy instalacji. Mając precyzyjnie nakreślone potrzeby, można sporządzić wstępny kosztorys. To bardzo ważne, bo remont oznacza wiele wydatków, których nie widać na pierwszy rzut oka.
Wszystkie osoby, którym zależy na funkcjonalnym użytkowaniu mieszkania, powinny zmierzyć jego powierzchnię i stworzyć wizualizację umeblowanych pomieszczeń. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas podczas zakupów oraz uniknąć efektu źle zaaranżowanej przestrzeni, która będzie prezentować się niechlujnie. Pamiętaj o tym, żeby dokładnie zmierzyć wysokość i szerokość ścian, powierzchnię podłóg, a także spisać wymiary kaloryferów, parapetów, pomierzyć drzwi oraz wysokość progów. Znając dokładne wymiary mieszkania, możemy zamówić odpowiednią ilość np. płytek, paneli czy listew przypodłogowych, co pozwoli uniknąć niepotrzebnych wydatków. Musimy znać metraż, zwłaszcza jeśli planujemy kupić drzwi dwuskrzydłowe i nie wiemy, czy wybrać wariant otwierany czy przesuwny. Wymiar drzwi ma także duże znaczenie, jeśli planujemy zakup już złożonych mebli lub sporej wielkości urządzeń agd.
Znając metraż domu, możemy wybrać meble, które nie będą ograniczać jego funkcjonalności. Istnieje wiele opcji, aby maksymalnie wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. Jednym z nich jest zakup praktycznego umeblowania, takiego jak np. sofy rozkładane z funkcją spania czy półkotapczan. Możemy również zamówić meble projektowane na wymiar.
Na etapie planowania przestrzeni, rozważ innowacyjne rozwiązania, takie jak poprowadzenie kabli instalacyjnych wewnątrz listwy przypodłogowej lub wyposażenie listwy przyściennej w oświetlenie LED. Pozwoli to na estetyczne zamaskowanie instalacji i uniknięcie charakterystycznych punktów świetlnych padających na powierzchnię. Więcej o tym systemie przeczytasz na: wallup.pl
Największym błędem jest brak sporządzenia wszystkich pomiarów albo wykonanie ich w sposób niedokładny. Wiele osób, które planuje remont nie sprawdza także, czy podłogi w mieszkaniu znajdują się na tym samym poziomie. Jest to później przyczyną dodatkowych kosztów w postaci zakupu i montażu wylewki samopoziomującej czy innej warstwy wyrównującej podłoże, np. z legarów. Podczas meblowania mieszkania często zdarza się także sytuacja, że meble nie mieszczą się w pokoju, ponieważ podczas mierzenia nie zostały uwzględnione listwy przypodłogowe, parapety i grzejniki.
Zdj. główne: Brett Jordan/unsplash.com