Szyby przeciwsłoneczne to nowoczesne rozwiązanie, które chroni wnętrze przed przegrzaniem. Jakie są plusy i minusy zakupu szyb przeciwsłonecznych i co warto wiedzieć o tej technologii?
Obecnie na rynku możemy wybrać jeden z kilku rodzajów szkła przeciwsłonecznego. Wyróżniamy 3 grupy:
Szyby przeciwsłoneczne znajdują szerokie zastosowanie we współczesnej architekturze. Są wykorzystywane nie tylko w domach prywatnych, ale też budynkach użyteczności publicznej: muzeach, szkołach, urzędach. Zalety szyb przeciwsłonecznych to:
Wiele osób, które planują zakup stolarki okiennej, zastanawia się, czy szyby chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym mają jakieś wady. Minusem może być koszt zakupu tego typu szyb – musimy liczyć się z tym, że zapłacimy 20-30% więcej, niż w przypadku standardowej wersji. Niektóre szyby przeciwsłoneczne ze względu na lekkie zabarwienie czy przepuszczalność światła mogą być nieco słabsze.
>> Zobacz też: Zmiana ogrzewania na elektryczne – jak to przeprowadzić?
Szyby przeciwsłoneczne to idealne rozwiązanie w przypadku nowoczesnych budynków z dużymi i licznymi przeszkleniami. Montaż okien ze zwykłymi szybami powoduje intensywne nagrzewanie się pomieszczeń. Promienie słoneczne sprzyjają blaknięciu mebli i kolorów na ścianach. Wysoka temperatura sprawia, że czujemy dyskomfort, a konieczność klimatyzowania wnętrz zwiększa rachunki za prąd. Tak więc szyby chroniące przed słońcem sprawdzą się w przypadku osób, które chcą cieszyć się komfortem nawet podczas największych upałów i cenią oszczędne rozwiązania.
Czy każdy może pozwolić sobie na zakup szyb przeciwsłonecznych? Jaki to koszt? Za standardowe białe, dwuskrzydłowe okno (nie wliczając montażu) zapłacimy około 700 złotych. Natomiast okno z szybą przeciwsłoneczną to wydatek rzędu 1000 złotych. Oczywiście w zależności od danego pakietu szybowego kwoty mogą się różnić.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom zainwestujecie w okna przeciwsłoneczne, ciesząc się z komfortu, jaki oferują każdego dnia.