Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć

Zbiornik na deszczówkę – dlaczego warto go mieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zbieranie deszczówki w obliczu zmian klimatycznych jest proekologicznym zachowaniem, dzięki któremu można bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za wodę. W jaki sposób można zbierać deszczówkę? Czy zbieranie deszczówki jest możliwe tylko w domach?

Dlaczego warto zbierać deszczówkę 

Zbieranie deszczówki jest coraz bardziej popularnym sposobem na ekonomiczne gospodarowanie wodą. Dzięki jej zużywaniu do podlewania roślin w ogrodzie lub mycia samochodu, nie jest marnowana cenna woda pitna.

Zalety zbierania deszczówki w domu 

  • oszczędność – zbieranie wody z opadów, a później wykorzystywanie jej do podlewania ogrodu, pozwala na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w okresie wiosennym i letnim;
  • niezależność – na niektórych terenach z powodu suszy jest ograniczony dostęp do wody. Posiadanie zbiornika na deszczówkę pozwala zgromadzić odpowiednie ilości do podlewania roślin;
  • ekologia – ekolodzy zgodnie twierdzą, że zbieranie deszczówki ma bardzo korzystny wpływ na środowisko. Pomaga zapobiegać lokalnym podtopieniom i chroni przed brakiem wody w czasie suszy. Zbieranie deszczówki w ogrodzie pomaga utrzymać właściwą wilgotność gleby;
  • ochrona budynku – podczas obfitych opadów, duży zbiornik na deszczówkę może ochronić piwnicę przed zalaniem.

Zbiorniki na deszczówkę 

Opłacalność zbiorników na deszczówkę zależy głównie od wielkości opadów oraz zapotrzebowania na wodę. Wodę opadową można gromadzić w mieście oraz na wsi. Podczas zbierania deszczówki należy pamiętać o odpowiednim pokryciu dachu. Najlepiej do zbierania deszczówki sprawdzają się dachy pokryte dachówką lub łupkiem – woda z nich spływająca jest mniej zanieczyszczona. Nie można wykorzystywać deszczówki, która spływa z dachu pokrytego elementami azbestowo-cementowymi.

Nadziemne zbiorniki na deszczówkę 

Nadziemnym zbiornikiem na deszczówkę może być zwykły duży pojemnik lub dekoracyjny specjalny zbiornik. Niezależnie od tego, jaki typ zbiornika naziemnego wybierzesz, należy zainstalować rynienkę i zbiornik do rury spustowej. Naziemne zbiorniki na deszczówkę mają pojemność od 100 do 2000 litrów. Najlepiej jest kupować zbiorniki z tworzywa odpornego na działanie czynników atmosferycznych np. z polietylenu.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę 

Podziemne zbiorniki na deszczówkę należą do bardziej zaawansowanych systemów zbierania wody. Wymagają początkowo większych nakładów finansowych, lecz w perspektywie czasu pozwalają na relatywnie większe oszczędności. Główną zaletą podziemnych zbiorników jest ich duża pojemność, nawet do 50 000 l. Kolejnym atutem jest możliwość łączenia ze sobą nawet kilku zbiorników, co pozwala na jeszcze większą oszczędność wody.

W podziemnym zbiorniku na deszczówkę warto zainstalować filtr koszowy, który oczyszcza wodę z większych zanieczyszczeń. Jeśli oczyszczona woda opadowa ma być rozprowadzana po ogrodzie, to należy zainstalować specjalne skrzynki rozsączające.

Czy można zbierać deszczówkę w bloku? 

Deszczówkę w bloku można zbierać na dwa sposoby. Pierwszy sposób to wystawienie kilku wiader lub misek na balkon lub parapet (muszą być zabezpieczone, aby nie spadły) w czasie deszczu. Druga metoda polega na zainstalowaniu doniczek (bez otworów drenażowych) na barierkach. Niezależnie od wybranej metody, należy robić to bardzo ostrożnie, aby przypadkowo nie zalać sąsiadów.

Gdzie można wykorzystać deszczówkę?

Deszczówka może być wykorzystywana w domu oraz w ogrodzie do:

  • podlewania trawników,
  • podlewania roślin doniczkowych lub posadzonych w gruncie,
  • mycia samochodu,
  • mycia narzędzi ogrodniczych,
  • mycia mebli ogrodowych i tarasowych.

Jeśli deszczówka zostanie oczyszczona, to może zostać wykorzystana do:

  • napełnienia przydomowego basenu,
  • prania,
  • spłukiwania toalety.

Należy pamiętać, że deszczówka nie jest wodą pitną i nie może być wykorzystywana w kuchni.

Zbieranie deszczówki jest bardzo ekologiczne. Przed przystąpieniem do montażu systemu gromadzenia warto sprawdzić możliwość dofinansowania inwestycji w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Gocha 20.06.2021

    Zbieranie deszczówki to naprawdę fajne rozwiązanie, jeśli chce się dbać o środowisko i nie tylko. Parę lat temu zainwestowałam w zbiornik na deszczówkę od Dom i Woda z odpowiednią instalacją, abym mogła wykorzystać deszczówkę w łazience i muszę przyznać, że znacząco spadło mi zużycie wody z kanalizacji. Polecam takie rozwiązania.

Rekomendowane
Fotowoltaika – jaki ma wpływ na cyberberbezpieczeństwo?
Fotowoltaika – jaki ma wpływ na cyberberbezpieczeństwo?
Przeczytaj, dlaczego fotowoltaika może być zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa!
Zastosowanie płyt komorowych w nowoczesnej architekturze
Zastosowanie płyt komorowych w nowoczesnej architekturze
Odkryj zalety płyt komorowych w architekturze nowoczesnej. Jak właściwości i elastyczność tych materiałów rewolucjonizują podejście do projektowania.
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Jakie zalety ma kostka brukowa?
Kostka brukowa to popularny materiał budowlany, który wyróżnia się spośród innych ze względu na swoją trwałość. Przeczytaj, jakie ma zalety i dlaczego warto wykorzystać ją do stworzenia przydomowej aranżacji.
Ostatnie wpisy