Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii

Renowacja dachówki betonowej. Wybór farby i technologii

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dachy wykończone dachówką betonową z czasem tracą swój atrakcyjny wygląd. Nie oznacza to jednak konieczności kosztownej i skomplikowanej wymiany pokrycia. Zdecydowanie szybciej i taniej przeprowadzisz jego renowację, korzystając z odpowiedniej farby do dachówki betonowej.

Kiedy dachówka wymaga remontu?

Impregnację i odnawianie dachówek, jak wiele innych prac związanych z utrzymaniem budynku w odpowiedniej formie, warto przeprowadzać regularnie. Dzięki temu dach nie tylko zawsze będzie prezentował się idealnie, ale przede wszystkim zachowa doskonałą kondycję na długie lata. Rzecz jasna przełoży się to również na żywotność dachówek. Kiedy należy się tym zająć i sięgnąć po farbę do dachówki cementowej? 

Przede wszystkim, należy uważnie obserwować stan pokrycia. Kiedy zaczynają być zauważalne mikrouszkodzenia, zabrudzenia czy zawilgocenia, warto przystąpić do pracy. Zazwyczaj tego typu renowację, obejmującą czyszczenie i impregnację, wystarczy powtarzać co kilka lat.


Jaką farbę do dachówki wybrać?

Same prace związane z renowacją dachówek nie są skomplikowane. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, przede wszystkim musisz dobrać odpowiednią farbę do dachówki betonowej, taką jak Silbruk Kolor firmy Lakma – więcej informacji na jej temat znajdziesz w tym miejscu: https://sklep.lakma.pl/si-bruk-kolor-impregnat-koloryzujacy-do-kostki-brukowej.html

Dzięki odpowiedniemu środkowi zyskasz między innymi: 

  • impregnację powierzchni, 
  • atrakcyjny wygląd dachu, 
  • możliwość dobrania koloru farby na dachówkę,
  • zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami, w tym opadami atmosferycznymi czy wahaniami temperatur,
  • ochronę przed plamami i przebarwieniami, 
  • wyższy poziom ochrony przed wilgocią, grzybami, mchami i porostami. 

Należy zwrócić szczególną uwagę na wykorzystywany preparat: farba do dachówki ceramicznej będzie różniła się parametrami od tej przewidzianej dla dachówek cementowych. 


Aplikacja farby (impregnatu) do dachówki

Farbę do dachówki betonowej można nanosić przy użyciu pędzla, wałka albo spryskiwacza niskociśnieniowego – ta ostatnia metoda cieszy się sporą popularnością. Pozwala zaoszczędzić sporo czasu i dotrzeć również do trudno dostępnych miejsc. Jednocześnie aplikacja strumienia farby pod niskim ciśnieniem nie uszkodzi dachówek. Dostosuj metodę aplikacji do rodzaju dachu i indywidualnych preferencji.


Trwałe malowanie dachówki – na jak długo wystarczy?

Zabieg impregnacji, który może zakładać również zmianę koloru pokrycia dzięki zastosowaniu specjalnego impregnatu koloryzującego, należy przeprowadzać w zależności od potrzeb. W większości przypadków najlepsze rezultaty osiągniesz, jeżeli ponowisz ją co kilka lat

Wszystko zależy jednak od konkretnego przypadku, w tym szkodliwych czynników, które mają wpływ na dach. Obserwuj stan dachówek: w razie konieczności warto przeprowadzać prace częściej.


Przygotowanie podłoża do malowania dachówki

Zanim przystąpisz do nakładania farby na dachówkę cementową, musisz dobrze przygotować powierzchnię. Najpierw oczyść dach z zanieczyszczeń, na przykład korzystając z myjki ciśnieniowej. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto sięgnąć po szczotkę. 

Aby pozbyć się grzybów, mchów i porostów, użyj specjalnego preparatu grzybobójczego. Pomoże nie tylko w ich usunięciu, ale również ograniczy ryzyko występowania tych problemów w przyszłości.

Fot.: Mitchell Luo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania
Pierwsze zakupy smart home w zakresie ogrzewania
Od czego zacząć tworzenie systemu smart home? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych zakupów w zakresie ogrzewania? Podpowiadamy!
Jakie są zalety pelletu drzewnego na tle innych paliw?
Jakie są zalety pelletu drzewnego na tle innych paliw?
Pellet drzewny to jeden z najpopularniejszych i najbardziej ekologicznych rodzajów paliw, wykorzystywany w przemyśle, ale także coraz częściej w domach prywatnych jako alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii. W porównaniu do innych paliw, pellet drzewny posiada wiele zalet, które przekładają się na jego coraz większą popularność i stosowanie.
Suszarki do prania Whirlpool – czym się kierować przy zakupie?
Suszarki do prania Whirlpool – czym się kierować przy zakupie?
Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu i jak w pełni wykorzystać jego potencjał.
Ostatnie wpisy