Inteligentny okap, czyli jaki? Przegląd nowoczesnych funkcji

Inteligentny okap, czyli jaki? Przegląd nowoczesnych funkcji

RTV i AGD
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kuchnia to miejsce w naszym domu, gdzie spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu. Przygotowanie posiłków, czy też inne obowiązki domowe, powinny sprawiać nam przyjemność, a jest to możliwe dzięki nowoczesnym urządzeniom.    

Wyspa kuchenna to serce kuchni

Wyspa kuchenna to miejsce wspólnych spotkań podczas gotowania oraz dodatkowa powierzchnia robocza. To niezwykle modne i funkcjonalne rozwiązanie, więc jeśli mamy więcej miejsca to warto na nie postawić. Zapewnia nam ład i porządek w kuchni. Duża i dobrze urządzona wyspa pomieści wszystko, co niezbędne podczas gotowania. Urządzenia AGD wyróżniają się niebanalnym designem i wyrafinowanym wzornictwem, dzięki czemu mogą być jednocześnie świetną dekoracją. 

Okap to nieodłączny element każdej kuchni

Jest to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać okap do już istniejącej zabudowy i wyposażenia.

Jak dobrać okap do zabudowy?

Okapy można kupić w wielu rozmiarach: od 40 cm do nawet 120 cm szerokości. Standardem jest 60 cm, gdyż jest to najpopularniejszy wymiar sprzętu do zabudowy. 

Rozmiar okapu wybieraj do płyty. Może on być szerszy, ale nie węższy od wybranego sprzętu. 

Głośność okapu

Okapy potrafią nieźle hałasować. Poziom hałasu dobrego okapu na najwyższym biegu nie powinien przekraczać 50 dB, a najlepiej kupować takie o głośności poniżej 40 dB. Większość okapów dostępnych w polskich sklepach to proste konstrukcje z silnikami szczotkowymi. Ruch wirnika generuje hałas, który w tanich urządzeniach jest dość wysoki. Okapy poniżej 1500 zł osiągają na maksymalnym biegu nawet 75 dB! W większości są to produkty wytwarzane przez podwykonawców dużych marek. Produkują je takie firmy, jak Ciarko, Faber czy Midea. Droższe modele osiągają głośność poniżej 60 dB. 

W przypadku, gdy wyspa jest miejscem, w którym gotujemy, istotnym elementem jest okap, który estetycznie komponuje się z wnętrzem pomieszczenia. 

Inteligentny okap

Klasyczne okapy odchodzą powoli do lamusa, a na rynku pojawił się samoczynnie uruchamiający się okap. Jak działa? W momencie rozpoczęcia gotowania na płycie indukcyjnej lub gazowej  okap i oświetlenie nad płytą uruchamiają się samoistnie.

Bardzo wygodne jest też to, że praca okapu zmienia się w zależności od intensywności gotowania i nie musisz zmieniać ustawień ręcznie. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz skupić się wyłącznie na gotowaniu.

Jednym z producentów, którego urządzenie oferuje takie rozwiązanie, jest marka Electrolux (nazwa tej funkcji w produktach Electroluxa to Hob2Hood). Aby okap uruchamiał się samoistnie, należy wybrać z oferty Electroluxa konkretną płytę oraz okap, które można sparować. 

Okapy z sensorem zapachu/pary 

Jeżeli masz już urządzoną kuchnię i nie chcesz zmieniać dwóch urządzeń – płyty i okapu, to możesz cieszyć się czystym powietrzem w swojej kuchni dzięki mniej kosztownemu rozwiązaniu. Wystarczy wymienić jedynie okap. Istnieją bowiem takie, które mają tzw. sensor zapachu/sensor pary i współpracują z dowolną płytą każdej marki.

To rozwiązanie polega na tym, że okap, który ma specjalny sensor zapachu, uruchamia się zawsze, gdy rozpozna obecność intensywnych zapachów, pary wodnej oraz cząsteczek tłuszczu powstałych podczas gotowania. Moc jego pracy ustawia się adekwatnie do intensywności zanieczyszczenia, a kiedy powietrze będzie już czyste, okap po prostu się wyłączy. Okapy z sensorem zapachu w swojej ofercie posiada między innymi Amica(OKC 951 S i OWC 952), Bosch (DWK98PR60, DWI37RV60, DWF97RV60, DIB98JQ50 ), Siemens (LC97FVW60, LC91KWW60, LC91KWW20, LC91BUV50), Faber (In-Nova Premium), Elica i Globalo.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są rodzaje zaworów do wody?
Jakie są rodzaje zaworów do wody?
Zawory do wody są kluczowymi elementami w systemie dostarczania wody. Bez nich, nie byłoby możliwe przepływanie wody z jednego miejsca do drugiego. W przypadku gdy konieczne jest regulowanie przepływu, zawory są również bardzo przydatne. Istnieje wiele rodzajów zaworów, które można użyć w różnych sytuacjach w zależności od wymagań technicznych i użytkowych. W tym artykule omówiono najpopularniejsze rodzaje zaworów do wody i ich zastosowania.
Inteligentne oświetlenie: Innowacyjne rozwiązania dla domu
Inteligentne oświetlenie: Innowacyjne rozwiązania dla domu
W tym artykule zaprezentujemy najnowsze trendy w inteligentnym oświetleniu oraz innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że nasze domy stają się bardziej funkcjonalne i przyjazne dla naszych potrzeb.
Na co zwrócić uwagę w projekcie monitoringu w domu?
Na co zwrócić uwagę w projekcie monitoringu w domu?
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając domowy system monitoringu? Sprawdź nasze wskazówki!
Ostatnie wpisy