Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nawet w najmniejszym ogrodzie, w którym rośnie pojedyncze drzewo, warto się zastanowić nad montażem budki lęgowej dla ptaków.
Warto z pewnością inwestować w naszym otoczeniu w liczne budki dla ptaków. Domki sprawią, że w naszym otoczeniu pojawią się sikory, dudki, zięby oraz inne ptaki, które pomogą nam się uporać, np. z niechcianymi owadami w sadzie czy też w ogrodzie. Wykonanie budki lęgowej nie jest szczególnie skomplikowaną sprawą. Wystarczy tylko znaleźć podpowiedzi w Internecie i przystąpić do zrobienia takiego lokum dla skrzydlatych gości. Do zrobienia budek lęgowych będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia, kilka desek oraz wkręty i gwoździe. Z pewnością przyczynimy się w ten sposób do zwiększenia bioróżnorodności w naszym otoczeniu, a to będzie miało dobry wpływ na naszą planetę – oczywiście w skali mikro. Im więcej tego typu działań, tym lepiej dla całej przyrody. Warto więc wykonać choćby jeden domek dla ptaków już dziś.
Z pewnością spora część z nas miała okazję robić budki lęgowe w szkole w ramach zajęć praktycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by solidny oraz ładny domek dla ptaków został przez nas wykonany w dorosłym wieku.
Jeśli więc zrobienie budki lęgowej jest dla nas istotną kwestią, to koniecznie powinniśmy rozejrzeć się za sklepem, w którym nabędziemy wszelkie niezbędne do tego narzędzia. Z pewnością kompleksowe rozwiązania pod tym względem znajdziemy w witrynie sprzedażowej: www.grupatopex.com. Nabędziemy tam wszystko to, co jest niezbędne do tego, by stworzyć domek dla ptaków z prawdziwego zdarzenia. Warto tutaj podkreślić, że znajdziemy tam liczne specjalistyczne artykuły poradnikowe, dzięki którym dowiemy się, np.: jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany domek dla ptaków. Istotną sprawą są tu bowiem takie szczegóły jak odległość dna budki od otworu wlotowego, czy też patenty ułatwiające czyszczenie budki po sezonie, itp.
Budki lęgowe dla ptaków umieszczone blisko domu to mniej much, komarów oraz innych uciążliwych owadów. Warto więc zastanowić się nad tym ekologicznym rozwiązaniem, które z pewnością wpłynie pozytywnie na lepszy komfort naszego codziennego życia.
Inwestycja nawet w pojedynczy domek dla ptaków może się stać źródłem wielu miłych zaskoczeń. Być może w naszym otoczeniu pojawią się ptaki, których dotychczas nie widzieliśmy na oczy. Niektóre ptaki lubią stawiać na wychowywanie piskląt w pobliżu ludzkich siedzib, bo to daje im większe bezpieczeństwo. Do nowych domków czy też starych gniazd położonych blisko domostw, rzadziej zakradają się drapieżniki. Mając w pobliżu domek albo domki dla ptaków, warto je czyścić po sezonie. Ci z nas, którzy nie usuwają starych gniazd z budek lęgowych, nie mogą liczyć na to, że chętnie pojawią się tam ptaki. W każdym sezonie lęgowym domek powinien być odpowiednio przygotowany. Robiąc budkę, należy pamiętać by otwór wlotowy miał odpowiednią średnicę oraz był położony tak, by wychowanie piskląt było jak najbardziej bezpieczne.
Innej budki lęgowej szukają sikory bogatki, a czym innym zadowoli się kawka. Niektóre ptaki nie zdecydują się na przebywanie w pobliżu siedlisk ludzkich – dobrym pomysłem może więc być powieszenie budki w pobliskim lesie, itp. Otwór wlotowy wykonujemy w przedniej ściance budki. Przy otworze wlotowym nie montujemy poprzeczki. Do montażu tylnej ścianki, jak i całej budki nie używamy klejów, sklejki, itp. Najlepiej jest wykonać budkę z surowych desek, np. świerkowych, bo to jej zapewni większą trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Miejsca oddalone od naszych domów będą wyśmienite na złożenie jaj dla bardziej płochliwych ptaków. Być może w naszym otoczeniu pojawi się np. muchołówka żałobna albo inne niewielkie gatunki pożytecznych ptaków.
Na wyżej wymienionej stronie dowiemy się więc dokładnie, jak postępować z otworem wlotowym i czy warto sięgać po budki z naturalnych materiałów oraz dlaczego podczas ich konstruowania powinniśmy unikać płyt wiórowych, itp. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by przygotowując budki ptakom, zainwestować nieco czasu i pracy w karmniki, które przydadzą się podczas ciężkiej zimy. Zwierzęta na pewno odwdzięczą się nam pięknym śpiewem, niebanalnym wyglądem oraz wyjadaniem uciążliwych owadów. Dobrze wykonane domki pomogą ptakom w osiągnięciu sukcesu lęgowego.
Domki powinny być wieszane z orientacją na północ. Dzięki temu budka nie będzie nagrzewać się latem. Nie wieszajmy budek tam, gdzie w pobliżu są już zajęte dziuple albo naturalne gniazda. Niektóre ptaki są bardzo terytorialne i takie działanie może być przyczyną konfliktów. Dobrze powieszona budka, zorientowana w stronę wschodnią, w której otwór wlotowy ma dobrą wysokość przedniej ścianki, z pewnością zainteresuje wiele ptaków. Budka taka może być wykonana razem z dziećmi, co z pewnością przyczyni się do zacieśniania więzów rodzinnych. Warto więc zainwestować w taką budkę dla ptaków już dziś.
Fot.: materiał prasowy Klienta