Artykuł sponsorowany
Dom powinien kojarzyć się z miejscem całkowicie bezpiecznym, chroniącym nas przed jakimikolwiek zagrożeniami z zewnątrz. Jednak, aby rzeczywiście tak było, musimy odpowiednio o to zadbać. Dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo w mieszkaniu.
W domach bardzo często dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Jak ich uniknąć? Przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo w każdym z pomieszczeń, a szczególnie w łazience. To właśnie tutaj wydarzyć się może najwięcej nieszczęść. Śliska podłoga może być przyczyną poślizgnięcia się, a upadek może skutkować złamaniem, rozcięciem skóry czy wstrząsem mózgu. Ponadto źle zabezpieczone urządzenia elektryczne w łazience mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli ciepła woda jest podgrzewana za pomocą junkersa, czyli piecyka gazowego, może dojść do rozszczelnienia instalacji i wycieku tlenku węgla – stąd już krok do podtrucia czy zatrucia czadem.
Jak więc zabezpieczyć się przed tymi oraz innymi wypadkami? Między innymi poprzez zainstalowanie czujników czad, jeśli w Twoim mieszkaniu wykorzystywany jest gaz, kominek czy inne urządzenia grzewcze podobnego typu, poprawne wykonanie izolacji gniazdek i innych elementów elektrycznych, położenie w wannie i na podłodze w łazience antypoślizgowych mat oraz zainstalowanie uchwytów na ścianie.
Swoje mieszkanie warto zabezpieczyć także przed włamaniami. Pomoże Ci w tym przede wszystkim sprawny domofon oraz solidne drzwi antywłamaniowe. Jak je wybrać? Drzwi antywłamaniowe powinny mieć odpowiednie zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy. W tego typu drzwiach montuje się więc specjalne bolce lub haki antywłamaniowe, które dodatkowo blokują wyjęcie ich w przypadku przecięcia zawiasów. Bardzo ważnym elementem jest również zamek. Pamiętaj, że im większa liczba rygli, tym drzwi są bardziej odporne na wyważanie. Jeśli mieszkasz na parterze, to dobrym rozwiązaniem może być także zamontowanie zamków w oknach.
Bezpieczeństwo w mieszkaniu jest szczególnie ważne, jeśli przebywają w nim małe dzieci. Pamiętaj, że ostre ranty mebli są dla nich bardzo niebezpieczne, podobnie jak na przykład komody z wysuwanymi szufladami, które nie są przymocowane do ściany na stałe – mogą się przewrócić na dziecko, stwarzając realne niebezpieczeństwo. Pamiętaj więc o zabezpieczeniu wszystkich ty elementów, a także o schowaniu detergentów w miejscu niedostępnym dla najmłodszych oraz usunięciu z pokoi dziecięcych i innych dostępnych dla dzieci miejsc tasiemek, linek i ostrych przedmiotów.
Jeśli chcesz mieć dodatkowe zabezpieczenie gwarantujące bezpieczeństwo w Twoim domu, możesz także zdecydować się na polisę ubezpieczeniową. Tego typu ubezpieczenie mienia, zabezpiecza finansowo nieruchomość przed szkodami wywołanymi przez zdarzenia losowe oraz działania osób trzecich. Ubezpieczyciel pokrywa w nim straty powstałe z określonych przyczyn losowych typu pożar, powódź, kradzież z włamaniem. Podstawowa polisa zazwyczaj chroni jedynie nieruchomość i elementy stałe, jednak możesz poszerzyć ją także o ruchomości domowe, czyli wyposażenie mieszkania lub domu takie jak sprzęt RTV, lub meble.
Pamiętaj jednak, że aby taka polisa rzeczywiście miała sens, konieczna jest jej odpowiednia kwota. Przeanalizuj wartość rynkową Twojego mieszkania oraz przedmiotów znajdujących się w nim i wybierz ubezpieczenie na taką samą kwotę. Pamiętaj, że suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, na jaką możesz liczyć w razie szkody, więc należy ją dobrać uważnie.
Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com