Artykuł sponsorowany
Ogrzewanie domu i wody to najkosztowniejsze instalacje, zarówno na etapie wyboru urządzeń jak i w późniejszej eksploatacji. Warto przeanalizować kilka opcji, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę właściwe działanie instalacji, która zapewni prawidłowe ogrzewanie domu i wody oraz komfort i wygodę podczas obsługi urządzeń.
Obecnie inwestorzy chętniej wybierają ekologiczne rozwiązania, które zapewniają obniżenie kosztów ogrzewania oraz energii, ale także chronią środowisko. To bardzo ważne, aby wybrane urządzenia grzewcze spełniały aktualne wymogi emisji spalin, regulowane przez dyrektywy unijne. Dużym powodzeniem cieszą się piece c.o. żeliwne. Ich największą zaletą jest trwałość, która znacznie przewyższa inne urządzenia spawalne.
Żeliwo – materiał, z którego są wykonane, jest znacznie bardziej odporne na korozję niż stal, co zapewnia długi okres użytkowania, nawet do 25 lat! Ponadto piece wyposażone w podajnik, znacznie poprawiają komfort obsługi. Któż z nas chciałby spędzać czas na żmudnym dokładaniu do pieca przez cały sezon grzewczy, który w Polsce trwa ok. 6 miesięcy? Kotły żeliwne z podajnikiem cechuje duża automatyzacja, a ich obsługa ograniczona jest do minimum. Posiadając urządzenia wyposażone w automatykę, jedyne co musimy zrobić to ustawić odpowiednie parametry grzania i cieszyć się ciepłym klimatem w swoim domu.
Uznani producenci stawiają obecnie na ekologiczne rozwiązania. W szerokiej ofercie rynkowej znajdziemy różne rodzaje paliwa w postaci granulatów: pellets, drewno opałowe, zrębkę drzewną, a także ekogroszek. Wszystkie te paliwa stałe mogą być spalane w piecach żeliwnych, co zatem wybrać? W ostatnim czasie na popularności zyskuje ekologiczne paliwo pellet – jest to granulat, w którego skład wchodzą odpady drzewne i rolnicze oraz niektóre gatunki roślin.
Stanowi doskonałą alternatywę dla węgla ze względu na to, że jest to surowiec odnawialny, czyli najprościej mówiąc biomasa. Ponadto ten rodzaj paliwa pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności spalania, mając jednocześnie korzystny wpływ na środowisko. Ze względu na niską emisję dwutlenku węgla, jest chętnie wybierany przez posiadaczy bezobsługowych kotłów. O wydajności pelletu świadczy także mała ilość produkowanego popiołu. Przykładowo z 1 tony surowca powstaje go jedynie ok. 3 kg. Warto wiedzieć, że popiół, który powstaje w wyniku spalania pelletu jest ekologiczny i może być wykorzystywany nawet do nawożenia gleby.
Stosowanie pelletu drzewnego w kotłach z podajnikiem to także ogromny komfort i wygodna, ponieważ pochłania niewiele czasu użytkownika.
Wybór metody ogrzewania wody, jest tak samo ważny jak w przypadku ogrzewania domu, przede wszystkim ze względu na późniejsze koszty eksploatacji. Przed wyborem odpowiedniego urządzenia, pod uwagę należy wziąć: ilość ciepłej wody, która musi być dostarczona do wszystkich punktów poboru, jakie mamy zaplanowane w domu oraz indywidualne zapotrzebowanie domowników. W tym przypadku idealnie sprawdzą się pojemnościowe elektryczne podgrzewacze wody. Zastosowanie podgrzewaczy to jedno z najbardziej energooszczędnych rozwiązań, ponieważ urządzenia pobierają energię tylko podczas przepływu wody a dostęp do ciepłej wody mamy przez cały czas, zaraz po odkręceniu kranu. Ponadto podgrzewacze pojemnościowe mają wiele zalet:
Zatem jaki model będzie najlepszy? Opcji jest wiele, wszystko zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę w danym gospodarstwie domowym. W tym celu należy oszacować potencjalne zużycie i dobrać odpowiedni bojler. Ponadto w ofercie dostępne są także podgrzewacze w wersji SMART z wbudowanym modułem Wi-Fi, dzięki któremu, możemy sterować i regulować temperaturą wody będąc poza domem, za pomocą odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Uzyskanie ciepłej wody w domu nigdy nie było prostsze.