Artykuł sponsorowany
Duża kuchnia to niezwykle przydatne pomieszczenie, jednak należy urządzić je z głową i dokładnie przemyśleć zagospodarowanie przestrzeni. Musisz pamiętać o wygodnym rozmieszczeniu stref roboczych i odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, ale poza tym… Możesz pozwolić sobie na luksus, który nie pasowałby do niewielkiego wnętrza!
Wyspa kuchenna to nie tylko stylowe, ale przede wszystkim niezwykle wygodne rozwiązanie. Stanowią dodatkowe miejsce do przechowywania, a także są wyjątkowo funkcjonalne – przygotowując posiłek, masz dostęp do blatu, kuchenki lub zlewu (zależnie od tego, co zainstalujesz na wyspie) ze wszystkich stron. Taka organizacja przestrzeni jest doskonała nie tylko dla uwielbiających gotować, którzy kręcą się po kuchni w poszukiwaniu przypraw i składników, ale przede wszystkim dla dużych rodzin, których członkowie uczestniczą w przygotowaniu posiłków. Poza właściwościami praktycznymi, wyspa kuchenna jest elegancka i dodaje pomieszczeniu klasy. Wymaga jednak szerokich przejść ze wszystkich stron, dlatego przeznaczona jest przede wszystkim do dużych kuchni.
Najważniejsze w projektowaniu kuchni jest właściwe zorganizowanie stref roboczych. Wyróżnia się pięć takich części – strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia. Żeby wszystkie prace wykonywane przez Ciebie w kuchni były zoptymalizowane pod względem wkładanej w nie pracy i ilości poświęcanego czasu, warto pamiętać o rozłożeniu stref roboczych w odpowiedniej kolejności i sąsiedztwie. Najważniejsze są trzy zasady, które zadecydują o funkcjonalności Twojej kuchni.
Po pierwsze, strefa zapasów i przechowywania powinny ze sobą sąsiadować. Jest to ważne, ponieważ w strefie zapasów będziesz przechowywać żywność – właśnie tu stanie lodówka i szafki na suche produkty – a w strefie przechowywania znajdzie się większość naczyń, garnków i sztućców. W ten sposób, przygotowując posiłki, będziesz mógł z łatwością przyszykować sobie wszystkie przedmioty potrzebne do gotowania. Po drugie, strefa zmywania powinna znaleźć się między częścią z zapasami i naczyniami, a częścią przeznaczoną do gotowania i pieczenia. Strefa zmywania to nie tylko zmywarka, która służy do czyszczenia naczyń, ale przede wszystkim zlew jednokomorowy lub dwukomorowy, w którym umyjesz żywność z nalejesz wody do garnków. W ten sposób produkty gotowe do rozpoczęcia przyrządzania posiłku przenosisz ze stref przygotowawczych prosto do strefy przygotowania, a następnie – gotowania i pieczenia. Po trzecie, ostatnie wymienione części powinny ze sobą sąsiadować. Dzięki temu nie będziesz przenosić niegotowych posiłków nad podłogą i blatami i zminimalizujesz ryzyko zrobienia bałaganu.
Duża kuchnia to dużo przestrzeni, możesz więc pozwolić sobie na postawienie ozdób i dodatków, które w małym pomieszczeniu szybko stworzyłyby wrażenie zagracenia wnętrza. To niewątpliwie ogromny plus przestronnych wnętrz, który z pewnością powinieneś wykorzystać. Na stronach takich jak: praktycznydom.com znajdziesz mnóstwo funkcjonalnych ozdób, które z pewnością dodadzą Twojej kuchni domowego klimatu. Należą do nich na przykład eleganckie chlebaki, zestawy pojemników na produkty sypkie, patery do ciast i miski na owoce.
Fot.: Sidekix Media/unsplash.com