728 x 90

Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid – czym są?

Poznaj systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid i on-grid. Czym się od siebie różnią i który z nich wybrać do swojego domu? Jakie są ich zalety oraz wady?

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród osób, które cenią sobie ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. Są różne rodzaje systemów instalacji. Aktualnie na naszym rynku możemy spotkać się z dwoma rodzajami – instalacją on-grid oraz instalacją off-grid. Czym różnią się od siebie te dwie opcje instalacji paneli fotowoltaicznych? Która z nich będzie lepsza i bardziej funkcjonalna w twoim domu?

Wiele osób zastanawiania się aktualnie nad zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych w swoim domu. Ten sposób pozyskiwania energii słonecznej pozwala produkować prąd ze słońca zarówno latem, jak i zimą. Może zdarzyć się sytuacja, że niekiedy energii będzie zbyt dużo, jak na nasze potrzeby lub zbyt mało. Jak wówczas oddać nadwyżkę energii lub uzupełnić jej brak? Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych musimy wiedzieć, czy chcemy podłączyć się do sieci energetycznej, czy działać w pełni samodzielnie. W poniższym artykule przedstawimy różnice między tymi dwoma systemami instalacji. 

System instalacji on-grid – instalacja sieciowa 

System, który jest przyłączony do sieci elektrycznej nosi nazwę on-grid, inaczej zwany instalacją sieciową. Dzięki niemu wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne prąd jest zużywany na bieżąco, a powstałe nadwyżki są przekazywane do sieci elektrycznej. W pochmurne dni lub wieczorami system może nie wytworzyć odpowiedniej ilości energii. 

Wówczas ewentualne braki można odebrać od sieci elektrycznej, korzystając z wyprodukowanej wcześniej nadwyżki. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystamy praktycznie cały rok z prądu, który został wytworzony dzięki energii słonecznej. Jest to na pewno ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, bo rachunki za prąd są o wiele niższe. Najlepszym sposobem, aby sprawdzić, czy ten system instalacji sprawdzi się w naszym domostwie, jest wykonanie audytu fotowoltaicznego. Główną wadą systemu on-grid jest uzależnienie od sieci energetycznej. Kiedy ma miejsce awaria lub przerwa w dostawie prądu panele przestają działać i tym samym produkować energię. 

Jakie elementy ma instalacja on-grid? 

Aby zamontować instalację opartą o system on-grid, należy zaopatrzyć się w panele fotowoltaiczne, inwerter – falownik (dzięki któremu prąd stały jest przekształcony na prąd zmienny), licznik produkcji i zużycia prądu oraz przyłączenie do sieci elektrycznej oraz zabezpieczeń. Na licznikach jasno i przejrzyście widać ilość prądu, jaką wyprodukowała instalacja, a także ile energii elektrycznej przesłano do sieci i ile z niej pobrano. Dzięki temu można kontrolować sytuację zużycia i produkcji prądu za pomocą paneli fotowoltaicznych. 

System instalacji off-grid – system wyspowy   

Zainstalowanie w domu systemu instalacji fotowoltaicznej off-grid pozwala całkowicie uniezależnić się od sieci dystrybucyjnej. Jest to jednak system droższy, którego koszty mogą się zwrócić przez odsprzedawanie wytwoworzych nadwyżek energii. Nadprogramową ilość energii magazynuje się za pomocą specjalnego akumulatora. 

Instalacja off-grid nie zapewni jednak ciągłości elektrycznej w gospodarstwie domowym. Jest to znakomite rozwiązanie, kiedy chcemy zasilić energią obiekt, w którym nie ma możliwości połączyć się z siecią elektryczną. Świetnie sprawdzi się na działkach lub w domkach letniskowych i przy niewielkiej zabudowie. Energia zmagazynowana w akumulatorze świetnie sprawdzi się w momencie awarii lub przerwie w dostawie prądu.

Poza większymi kosztami systemu off-grid duży minusem może być fakt, że instalacja musi zostać indywidualnie zaprojektowana. Osoba, która będzie tworzyć projekt, musi przeanalizować sumaryczną moc urządzeń podłączonych pod dany system, ich czas pracy oraz to, jak długo będą one pracowały, czerpiąc energię wyłącznie z akumulatorów. Na podstawie tego musi zdecydować, jaka będzie ilość i pojemność akumulatorów oraz jaka technologia będzie je obsługiwać. Przyłączenie do tego układu nadprogramowych urządzeń może doprowadzić do uszkodzenia akumulatorów lub falownika. 

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy