Recykling a nowoczesne technologie – zobacz innowacyjne urządzenia

Recykling a nowoczesne technologie – zobacz innowacyjne urządzenia

Pozostałe
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wg raportu Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050” każdego roku jest wytwarzane ok. 2 miliardy ton stałych odpadów.

Ze względu na te dane, konieczne jest wdrażanie nowoczesnych technologii, które wspomagają recykling. Oznaką tego są maszyny, które przydają się przy utylizacji, a także dawaniu „drugiego życia” poszczególnym produktom i materiałom. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Recykling – czym właściwie jest?

Recykling to proces przekształcania materiałów odpadowych w nowe materiały i przedmioty. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że do tego pojęcia włącza się często odzyskiwanie energii z materiałów odpadowych.

Trzeba też powiedzieć, że zdolność materiału do recyklingu zależy od zdolności do ponownego uzyskania właściwości, które dany surowiec miał w stanie pierwotnym. Recykling stanowi alternatywę dla standardowej utylizacji, czyli konwencjonalnego sposobu na radzenie sobie z rozmaitymi odpadami. Za sprawą odzyskiwania można też uniknąć dodatkowej emisji gazów cieplarnianych. 

Do atutów recyklingu zalicza się też to, że może również zapobiec marnowaniu potencjalnie użytecznych materiałów, co redukuje potrzebę wytwarzania zupełnie nowych produktów i dodatkowego zużycia energii. Za rosnącą w ostatnich latach efektywnością recyklingu stoją nowoczesne urządzenia.

Nowoczesne maszyny do recyklingu

Warto wiedzieć, że za proces recyklingu nie odpowiada kilka, a wiele rozmaitych maszyn. Wszystko zaczyna się już od zbierania materiałów przez śmieciarki, a później przez ciężarówki, które dowożą śmieci do punktów recyklingowych. Zużyte materiały są pozyskiwane zarówno z obszarów, w których znajdują się mieszkania i domy prywatne, jak i terenów komercyjnych – biurowców, magazynów czy zakładów przemysłowych.

Do większych surowców wtórnych konieczne są rozmaite maszyny do recyklingu. W grupie urządzeń znajdują się m.in. rozdrabniacze, pulweryzatory, granulatory i inne maszyny, które służą do redukcji rozmiaru śmieci, a także rozbijania materiałów na mniejsze i łatwiejsze do odzyskania elementy.

Opracowano też wiele rodzajów nowoczesnych technologii, które są wykorzystywane na terenach geograficznych, gdzie śmieci są zwożone posortowane lub nieposortowane. Dzięki nim można pogrupować zużyte materiały, co wydatnie usprawnia cały proces recyklingu. Wśród takich urządzeń wymienia się na przykład podajniki wibracyjne, które odseparowują od siebie poszczególne śmieci, analizując ich wagę. Dzięki temu usuwają takie surowce, jak na przykład metal i szkło. Z kolei separatory magnetyczne i sita są używane do metodycznego sortowania każdego rodzaju materiału do grupy, do której został przydzielony.

Kiedy poszczególne śmieci i zużyte materiały zostaną od siebie odseparowane, przechodzi się do belowania. Jest to kompresja surowców w bele lub bloki. Materiały w tej formie można w prostszy sposób przetransportować, na przykład do prywatnych firm zajmujących się recyklingiem konkretnych surowców czy chociażby podzespołów elektronicznych. 

W trakcie recyklingu można odzyskać około 30% materiałów z zebranych śmieci. Co ciekawe, jednym z najważniejszych surowców, które są odzyskiwane, jest plastik. Pomimo tego, że wydaje się, iż nie brakuje tego materiału na świecie, to sam plastik jest ograniczonym zasobem i jego odzyskiwanie ma duże znaczenie.

Zdj. główne: Gary Chan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Periscope – czym jest i jakie ma funkcje?
Periscope – czym jest i jakie ma funkcje?
Znasz Periscope? To aplikacja powiązana z Twitterem, która służy do transmisji live. Zobacz!
Czytanie książek vs. podcast: Które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze?
Czytanie książek vs. podcast: Które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze?
Czytanie książek czy podcasty? Dwa światy, dwie formy odkrywania wiedzy. Wybierz swoją pasję i zanurz się w niezwykłym świecie słów lub dźwięków.
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Płynowskazy dla branży przemysłowej
Kotły parowe może nie spotykane są na każdym kroku. Można być jednak pewnym tego, że znajdują się one w powszechnym użytku.
Ostatnie wpisy