Narożnik lewostronny a prawostronny – jak rozróżnić?

Narożnik lewostronny a prawostronny – jak rozróżnić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Narożniki zrewolucjonizowały rynek meblarski i skutecznie zastąpiły klasyczny zestaw sofa + dwa fotele. Nic dziwnego – ten mebel łączy w sobie cechy takiego zestawu, a na dodatek został stworzony z myślą o zagospodarowaniu rzadko użytkowanych miejsc, takich jak kąty. Wybór narożnika warunkuje wiele czynników. Pierwsze z pewnością zwróci naszą uwagę jego budowa i styl, następnie kolor i tkanina. Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia. Czy model widoczny na zdjęciach lub w salonie jest prawo- czy lewostronny? Poniżej odnajdziesz praktyczne metody, które zapobiegną pomyłce.

Narożnik do salonu – na początku poznaj jego budowę

Istnieje kilka metod, by rozróżnić narożnik lewostronny od prawostronnego. Zanim się z nimi zapoznasz, warto zaznajomić się z dwoma podstawowymi pojęciami dotyczącymi budowy tego mebla. Z pewnością zauważysz, że jedno z siedzisk narożnika w kształcie litery L jest znacznie dłuższe – ta część narożnika to tak zwana baza. Krótszy bok, nazywany zwykle szezlongiem, to element, na podstawie którego określa się stronę narożnika.

Odróżnianie według ręki

Przede wszystkim, narożnik musi znajdować się na wprost Ciebie. Niezależnie od tego, czy widzisz go w salonie meblowym, czy jedynie na zdjęciach. Określ, po której stronie znajduje się szezlong (krótsze siedzisko). Jeśli widzisz go po prawej stronie – narożnik jest prawostronny. Analogicznie, jeśli krótsza strona mebla jest po lewej stronie – narożnik jest lewostronny.

Skojarzenie z literami

Choć na początku metoda ta może nie wydawać się zbyt oczywista, metoda ta pozwala odróżnić strony według skojarzeń. Wystarczy chwilę przyjrzeć się literom „L” i „P”. Wersja lewostronna narożnika przypomina kształt litery „L”, gdzie dłuższy bok to baza, a krótszy – szezlong. Natomiast Litera „P” to jej odbicie lustrzane, tworzące narożnik prawostronny.

Jeśli wciąż masz problem z rozróżnieniem widocznych modeli, warto zaopatrzyć się w symboliczny szkic wersji, która nas interesuje, a następnie porównać z wybranym modelem.

Dlaczego wybór odpowiedniej strony narożnika jest tak ważny?

Wybór wersji prawo- lub lewostronnej powinien nastąpić jeszcze zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu. Narożnik to mebel, który może w naturalny sposób wypełnić przestrzeń w okolicach kąta, i w ten sposób jest bardzo często ustawiany. Najczęściej znajdziemy go w strefie przyokiennej. Dłuższy bok jest wtedy ustawiany przy ścianie, a krótszy – pod oknem.

Zastanawiając się nad odpowiednim modelem, weź także pod uwagę rozmieszczenie gniazdek, włączników, okien, a także pozostałych mebli znajdujących się w pobliżu. Przemyślane umiejscowienie narożnika nie powinno blokować dostępu do żadnego z tych elementów. Wyobraź sobie sytuację, że Twoje drzwi balkonowe znajdują się po lewej stronie. Ustawiając narożnik lewostronny, najprawdopodobniej uniemożliwiłbyś ich swobodne otwieranie. Zwróć także uwagę, aby ustawienie mebla umożliwiło swobodne przemieszczanie się w strefie wypoczynkowej. To szczególnie ważny aspekt, jeśli przed narożnikiem będzie znajdować się stolik kawowy.

Pamiętaj też o szezlongu – odpowiednio głęboki i pozbawiony podłokietników, bardzo często służy jako podnóżek. Najczęściej używamy go podczas oglądania telewizji, zatem powinien być ustawiony w taki sposób, aby jego front był ustawiony prostopadle do ekranu.

Uniwersalne modele narożników

Niektóre modele narożników są dostępne w wersji modułowej. Co to znaczy? Ich kształt nie jest z góry określony. Pozwoli Ci to ustawić narożnik w zależności od potrzeby. Po przemeblowaniu salonu być może przestawisz narożnik w stronę lewego kąta, choć obecnie stoi przy prawej ścianie? Nie ma problemu! Uchwyty do montażu szezlonga znajdują się po obu stronach, zatem taki narożnik jest niezwykle uniwersalny i dostosujesz go do swojej wizji w kilka chwil.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marka LEGO rezygnuje z plastiku?
Marka LEGO rezygnuje z plastiku?
Już niedługo klocki LEGO mają być wykonywane z ekologicznego tworzywa. Firma definitywnie rezygnuje z plastiku. Zaskakująca wiadomość dla fanów klasyki! Ale czy… prawdziwa?
Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?
Aranżacja kuchni – jak ulokować sprzęty?
Poznaj kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci w praktyczny i wygodny sposób ulokować wszystkie sprzęty w kuchni.
Bezpieczeństwo elektryczne: Dlaczego warto zainwestować w szpilki odgromowe?
Bezpieczeństwo elektryczne: Dlaczego warto zainwestować w szpilki odgromowe?
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować w szpilki odgromowe i jak wpływają na bezpieczeństwo elektryczne.
Ostatnie wpisy