728 x 90

Jaki system smart home wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki system smart home wybrać?

Zanim zdecydujesz się na inteligentny dom warto poznać jego zastosowanie i dowiedzieć się, który system będzie dla Ciebie najlepszy.

System smart home pozwala na wykorzystanie wielu przydatnych funkcji. Przede wszystkim zdecydowanie poprawia komfort życia. Dowiedz się, w jakich wersjach jest dostępny i którą z nich wybrać.

Inteligentny dom to coraz bardziej popularne rozwiązanie – potwierdza to ilość inwestujących w niego osób. Co dokładnie oznacza i dlaczego może okazać się niezwykle przydatny? Oprócz poznania samego pojęcia, warto również dowiedzieć się, jak działa. Jeśli ktoś natomiast słyszał już o systemie smart home i rozważa jego wdrożenie, pewnie szuka porady jak zacząć i z jakiego typu systemu skorzystać.

Co to jest inteligentny dom?

Idea funkcjonującego w ten sposób domu początkowo może wydawać się czymś skomplikowanym, jednak kiedy pozna się ją bliżej, przestaje sprawiać takie wrażenie i zaczyna budzić coraz większe zainteresowanie.

Inteligentny dom to nic innego jak sieć powszechnych i pełniących istotne funkcje w każdym budynku urządzeń, połączonych w jeden system. Jego zaawansowanie polega na tym, że z komponentami, które go tworzą, można się komunikować, kontrolować je oraz nimi zarządzać. Wybór zintegrowanych urządzeń, a także ich ilość i zastosowanie zależą wyłącznie od potrzeb i wymagań domowników oraz funkcji, jakie chce się, aby spełniały. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Instalacja podstawowych rozwiązań z tym związanych zaczyna się już od około kilkuset złotych.

W zakres systemu smart home mogą wchodzić takie elementy jak na przykład: ogrzewanie, oświetlenie, gniazdka czy różnego rodzaju czujniki i systemy alarmowe. A co to oznacza w praktyce? Za jego pomocą możliwa jest między innymi kontrola temperatury w pomieszczeniach, sterowanie oświetleniem, konfiguracja monitoringu oraz czujników na przykład gazu, dymu czy ruchu.

Jeśli chodzi o gniazdka, to jedną z funkcji inteligentnego domu stanowi wyłączanie podłączonych do prądu urządzeń, nawet wtedy, kiedy jest się z dala od domu. Wszystko to można robić z poziomu zainstalowanej na smartfonie, tablecie czy laptopie aplikacji. Proste, prawda?

Który system wybrać?

Przed zainstalowaniem tych udogodnień każdy musi stanąć przed wyborem rodzaju systemu, na którym oparty będzie jego inteligentny dom.

>> Zobacz też: Jakie rozwiązania w oświetleniu sprawdzą się w smart domu?

Opcje są dwie – można skorzystać z połączeń przewodowych lub bezprzewodowych. Jak wskazują zresztą ich nazwy, pierwsze są związane z rozprowadzeniem niezbędnego okablowania, natomiast z drugich korzysta się za pomocą takich technologii, jak na przykład Wifi czy Bluetooth. To, który system będzie bardziej komuś odpowiadał, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę miejsce, gdzie ma być zainstalowany smart home.

System przewodowy można wybrać, jeśli dom nie jest jeszcze wykończony. Wymaga to wcześniejszego zaplanowania budowy całej instalacji, a co za tym idzie, przemyślenia, gdzie mają znajdować się poszczególne komponenty systemu. Połączenia kablowe nie oznaczają jednak, że ta sieć będzie widoczna. Można umieścić ją na przykład w ścianie. 

Negatywny aspekt tego typu rozwiązania to na pewno mała elastyczność, czyli możliwość zmian i rozbudowy. Jeśli mowa o prywatnym domostwie, system zostaje niejako trwale przypisany do konkretnego miejsca, dlatego w momencie wyprowadzki nie można zabrać ze sobą instalacji, w które się zainwestowało.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku systemu bezprzewodowego. Przede wszystkim nie ma znaczenia, w jakim rodzaju budynku go wdrożysz. Świetnie sprawdzi się zarówno w zupełnie nowym, jak i o wiele starszym mieszkaniu. Ponadto wiąże się z nim całkowita dowolność, która oznacza, że można pozwolić sobie na liczne przekształcenia w obrębie podłączonych do systemu urządzeń w zależności od naszej wygody czy realizowanych przemeblowań. Aby tego dokonać, nie ma potrzeby naruszania ścian czy innych inwazyjnych działań w mieszkaniu.

Ważną zaletą tego rozwiązania jest również możliwość przetransportowania go. Można wziąć ze sobą swój inteligentny dom i wprowadzić do miejsca, w którym obecnie mieszkamy.

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy