728 x 90

Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie użytkować komin?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawnie użytkować komin?

Planujesz instalację kominka w domu? Przeczytaj artykuł, aby poznać zasady, dzięki którym instalacja będzie działać dłużej i lepiej.

Właściwe użytkowanie komina jest konieczne dla bezpieczeństwa mieszkańców i wydajnego systemu grzewczego oraz wentylacji w domu. Przeczytaj, o czym należy pamiętać przy instalacji komina.

Inwestycja w materiały wysokiej jakości 

Kominek ociepla dom i kreuje wyjątkowy nastrój we wnętrzu, ale jego niewłaściwe użytkowanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników. Należy pamiętać, że źle wykonana instalacja zwiększa ryzyko powstania pożaru czy zaczadzenia. Nawet jeśli planujesz budowę komina tylko do palenia okazjonalnego, dobrze jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy montażowej. Przede wszystkim warto zainwestować w wydajny i trwały przewód kominowy od renomowanych producentów. Należy wybierać materiały wysokiej jakości, a także dopasować system kominowy do rodzaju opału, który zamierzasz stosować. Decydując się na urządzenie grzewcze zasilane olejem opałowym lub gazem, warto wykorzystać do odprowadzania spalin komin z blachy kwasoodpornej, stalowej, którego konstrukcja spełnia restrykcyjne normy DIN 17441. Komin chromoniklowy wytwarzany jest z kwasoodpornej blachy, która gwarantuje odporność na działanie wysokiej temperatury oraz szkodliwych kwasów wytwarzanych w procesie spalania, głównie kwasu siarkowego. 

Ważny element instalacji stanowi także regulator ciągu kominowego, służący do  stabilizacji podciśnienia w przewodach kominowych i zapewniający właściwe funkcjonowanie systemu. To rozwiązanie jest szczególnie rekomendowane przy  zbyt wielkim polu przekroju poprzecznego komina. Zbyt duże podciśnienie może wynikać także ze zmian atmosferycznych, np. silnego wiatru. Do zmiany wyważenia przepustnicy wykorzystuje się pokrętło z podziałką. Nastawienie prawidłowego podciśnienia przy pomocy regulatora ułatwia znak na etykiecie, który wskazuje aktualnie ustawioną wartość.

Odpowiednie rozplanowanie czerpni i wyrzutni powietrza

Prawidłowe usytuowanie czerpni i wyrzutni jest istotne dla właściwie funkcjonującego systemu wentylacyjnego. Te komponenty służą do pobierania i odprowadzania powietrza z instalacji. W zależności od miejsca montażu do wyboru jest: czerpnia powietrza ścienna, pionowa dachowa oraz pozioma. 

Okresowe przeglądy komina i czyszczenie przewodów 

Odpowiednia konserwacja i użytkowanie systemów kominowych przekłada się na bezpieczeństwo i długotrwałe działanie urządzenia. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zawsze należy wyczyścić komin, aby zapewnić mu drożność. Czyszczenie można zlecić mistrzowi kominiarskiemu lub wykonać samodzielnie, np. metodą mechaniczną. Warto zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do czyszczenia komina na wiertarkę, który umożliwia wyczyszczenie przewodu kominowego bez wchodzenia na dach. 

Bardzo istotne są także regularne kontrole stanu technicznego komina, które podnoszą bezpieczeństwo i pozwalają obniżyć koszty eksploatacji urządzenia. Przegląd kominiarski powinien przeprowadzić raz do roku wykwalifikowany specjalista. Należy pamiętać, że brak przeprowadzenia kontroli kominiarskiej może grozić mandatem ze strony powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Przepisy regulują również częstotliwość czyszczenia instalacji w zależności od rodzaju stosowanego opału.

Fot.: john xiao/unsplash.com

Marta Marek
REDAKTOR
PROFIL

Polecane wpisy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *

Ostatnie wpisy

Top autorzy